Egy havi takarmányt spóroltak meg az adatgyűjtéssel és az elemzéssel

Egy havi takarmányt spóroltak meg az adatgyűjtéssel és az elemzéssel

A Milkmen Földesi Kft. tehenészeti telepén található RMH Premium önjáró etetőkocsiba beszereltek egy olyan eszközt, amely a TMR takarmány összetevőinek betöltésekor/bemarásakor teljes NIR elemzést végez, a szárazanyagtartalom függvényében akár módosít is

A Dinamica Generale Feedelio-NIR precíziós mérlegrendszer állandó szinten tartja a TMR összetevőinek szárazanyagtartalmát, megvalósítva a tervezhető, ellenőrizhető, hatékony és rendkívül pontos precíziós etetést. A cég szakembereit arról kérdeztük meg, miket tapasztaltak a használat során.
 


 

Tolna megyében, Pakstól 7 kilométerre, nyugatra gazdálkodik a Milkmen Földesi Kft. A 770 hektár szántóföldön jellemzően 450-500 hektár a kukorica, továbbá 50 hektárnyi legelő és 160 hektárnyi lucerna szolgálja az állatállomány jóllétét. Árunövénynek viszonylag keveset termelnek, árpát és búzát csak a vetésforgó miatt vetnek, az üzemben minden a Holstein-fríz szarvasmarhák kiszolgálásáról szól. A 870 tehén és szaporulata kötetlen, pihenőboxos tartásban tölti a mindennapjait, az állatokat parallel fejőházban fejik. A következő lépés a robotfejés bevezetése lesz, aminek előkészítésén már dolgoznak a telepen.

A tehenek takarmányozási metodikája nagyon egységes, 2 mixen tartják őket, nem csoportosítanak, hanem feltöltik az adott csoportokat, így az adott állat egy helyen csinálja végig a laktációt, ugyanazokkal a társakkal. A laktációs átlag sok éve 12 ezer 400 liter, viszonylag alacsonyabb zsírral, mérsékelt beltartalmi értékkel. A termelés fő célja a mennyiség, a felvásárló pedig immár három évtizede a szekszárdi Tolnatej Zrt.

 

Ez történt az RMH beszerzése óta

Ilyen állatlétszámmal ennyi tejet eddig soha nem termeltünk egy év alatt relatív magas szinten és egyenletesen. Az üszők 42 literes istállóátlagot hoztak. A tejhozamingások kisimultak, mióta az RMH látja el a takarmányozást. Az etetős kolléga 2 óra gyakorlat után nulla környéki eltérésekkel etetett, és nagyon fontos, hogy nincs lehetőség a mismásolásra: az adatgyűjtés eredményeként a pontosság mellett az ellenőrzés és a nyomonkövetés lehetőségei is javultak. Ezáltal minden hibát vagy mulasztást ki tudunk elemezni, így jelentős mennyiségű takarmányt tudtunk megspórolni. Az etetőkocsival pontosan annyit és akkor adunk az állatoknak, amennyit és amikor kell nekik – mondta Dr. Volman László tulajdonos-ügyvezető, aki állatorvosként a telep szaporodásbiológiáját is felügyeli.
 


 

A hosszú távon fenntartható magas tejhozam és az állatok egészségének záloga az állandó összetételű és rosthosszúságú TMR takarmány etetése. Ennek biztonságos és állandó minőségben történő előállítását nagyban megkönnyíti az önjáró RMH takarmánykeverő-kiosztó kocsi alkalmazása – tette hozzá Ambrus Zoltán ügyvezető, aki közel 30 éve vezeti a telepet.

Az etetési ciklusidő lényegesen rövidebb lett a takarmányösszetevők gyors betöltésének köszönhetően. A silómaró használata oxidációmentes silófalat biztosít, ezzel gyakorlatilag nullára csökken a szél által elfújt, letaposott szálastakarmány-, vagy silótakarmány-veszteség. A silómaró ráadásul nem csak a TMR-be szánt anyagok kilogramm pontosságú betöltését teszi lehetővé, hanem intenzív előaprítást is végez. A függőleges tengelyű etetőkocsi csigáin elhelyezett parabolikus elrendezésű kések ezt az aprítást egy intenzív keverő hatás mellett tovább folytatják. A végeredmény 97% feletti homogenitású, laza szerkezetű, állandó, 2-4 centiméter strukturális rosthosszúságú TMR takarmány. Fontos, hogy a kerekek és a keverőcsigák hajtáslánca is hidraulikus, amit CAN-BUS rendszeren keresztül kontrollálnak a vezérlők. A robosztus létra alváz nagy merevséget ad a gépeknek, a rossz útviszonyokhoz való alkalmazkodást pedig a kerekenként külön elhelyezett hidraulikus rugóstagok biztosítják – mondta Lang Miklós telepvezető.

A Magyarországon RMH kocsin először itt alkalmazott NIR elemzésen alapuló precíziós mérlegrendszer beüzemelését egy olasz mérnök támogatta a helyszínen, ő tanította be a kollégákat a telepen. Fontos, hogy egyöntetű anyaggal szükséges kalibrálni és nagy segítség, hogy bármilyen kérdés esetén tudunk egyeztetni a gyártó szakembereivel, valamint Csiszár Tamás szervízmérnökkel. A NIR gyorselemzés minden adata, a keményítő, a fehérje megfelel a valóságnak, ezt a saját biztonságérzetünk növelése érdekében labormérésekkel többször ellenőriztük.

Ambrus Zoltán a NIR elemzés előnyeit összefoglalva elmondta: ellenőrizhető vele a kezelőszemélyzet munkája és a pontos adagolás következtében kiemelkedő spórolás érhető el a használatával. Lényeges, hogy a műszakvezetők és a takarmányozási szaktanácsadó dolgát nagyban megkönnyíti, valamint összességében egzakttá teszi a takarmányozás folyamatát. Ehhez viszont fontos kihasználni az RMH és a NIR rendszer kínálta lehetőségeket, amihez konstruktív hozzáállás szükséges. Ugyanis bármennyire is ellenkezik a szakma egy része, a gazdasági és természeti környezet változásai az állattartókat is rákényszerítik az automatizálásra. Haladni kell a korral a takarmányozásban is, nálunk az RMH önjáró etetőkocsi használatával nyugodtabban, pontosabban és eredményesebben lehet termelni. A számokra fordítva ez a mi telepünkön azt jelentette, hogy 1 év alatt nagyjából egy havi takarmányt tudtunk megspórolni a géppel.
 


 

A telep takarmányozási szaktanácsadója, Pócza Szabolcs (UBM) a mérlegnek köszönhető, TMR alapanyagonként meglévő állandó szárazanyagtartalmat emelte ki. Egy egyidőben behordott, jól megtaposott egyöntetű szép falközi silón belül is nagyjából 38 és 46% között változik az érték. Ezt persze az időjárás jelentősen befolyásolja. Nagyon nem mindegy, hogy havi 1-2-szeri laborvizsgálat eredménye alapján kalkulálunk receptúrát, vagy pedig a sz/a tartalomhoz kiszámolt receptúrát a precíziós mérleg minden egyes betöltés során a ténylegesen mért sz/a tartalom alapján korrigálja – fogalmazott.

 

A további fejlesztések

A cég jövőjével kapcsolatban Dr. Volman László elmondta: Komoly terveink vannak, az „Állattartó telepek korszerűsítése” és a „Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” pályázatokon is nyertünk. Az istállórendszer fejlesztése és a precíziós géppark összeállítása is folyamatban van. A komplett telepfelújítás része egy robotfejéssel üzemelő új istálló megépítése, valamint a régebbi épületek robotizálása. Ezenkívül cél az új növendékek nevelése, valamint az öntözés fejlesztése a keletkező hígtrágya minél hatékonyabb kijuttatásával. Nagy fejlesztés lesz még a biogáz üzemünk is, szóval nem fogunk unatkozni a jövőben sem – mondta a cégvezető.

 

Szöveg és fotók: Csurja Zsolt és Juhász Kornél

Elérhető

Kapcsolódó cikkek