Nem utolsó sorban pedig Baranyi Gábor gépüzemeltetési vezető, akit ki is faggattam a gyakorlati tapasztalatiról. Volt miről beszélgetnünk, hiszen a közelmúltban modellváltás történt a cégnél, így a legújabb DISCO 3200 FRC frontkaszát és a szintén új LINER 1700 TWIN rendképzőt is tesztelték már élesben. Jöjjenek tehát a tapasztalatok.
A Vásárhelyi Róna Kft. cégcsoportja mintegy 4000 hektáron folytat mezőgazdasági tevékenységet. Valamivel több mint 500 hektáron állítják elő a tömegtakarmányt a 770 fejőstehénnek. „250 hektáron rozst, 80 hektáron perjét és hozzávetőlegesen 200 hektáron lucernát termesztünk, ami azt is jelenti, hogy a többszöri vágásnak köszönhetően ez szezononként nagyjából 1000 hektárt jelent” - kezdte beszélgetésünket Baranyi Gábor.
Ekkora területen, ilyen állatállománynál tehát nem mindegy, milyen gépekkel dolgoznak. A beruházások tervezésekor ugyanolyan fontos szempont a minőségi, tiszta takarmány előállítása, mint a megbízhatóság és a könnyű karbantartás. Ezeknek a CLAAS eszközök maradéktalanul megfelelnek.
Modellváltás a hatékonyság érdekében
Korábban, nagyjából 10 éven keresztül, kisebb CLAAS kaszák dolgoztak a hódmezővásárhelyi vállalatnál, ráadásul azok „egy kasza, egy traktor” kombinációban, ami a gázolaj-fogyasztás, de a munkaerő szempontjából sem volt hosszútávon fenntartható. Ezért döntöttek úgy, hogy a CLAAS DISCO 3100 FRC után beszereznek egy DISCO 3200 FRC frontkaszát, ami már kombinációban is használható a hátsó duplakaszával. Így aztán egyetlen erőgép egyetlen gépkezelővel 8,4 méter munkaszélességben tudja elvégezni a munkát - ráadásul kiváló minőségben.
A legújabb DISCO frontkaszák ugyanis pontos talajkövetéssel rendelkeznek, azok a traktortól függetlenül mozognak, és folyamatosan felveszik a talajkontúrt. Függőlegesen ráadásul 1000 mm-es mozgási szabadsággal rendelkeznek. Hódmezővásárhelyen jellemzően forgatás nélküli talajművelés előzi meg a vetést, ami során elsődleges szempont, hogy a területek egyenletesek legyenek, így alapvetően nincsen nehéz dolguk a zöldgépeknek. Előfordul ugyanakkor, hogy egy-egy tábla kihívás elő állítja mind a kaszát, mind a rendképzőket, amikre viszont a CLAAS-ok rendszerint könnyedén megküzdenek.
„A minőség, az emészthetőség nagyon fontos szempont, tehát viszonylag korai állapotban kezdjük kaszálni a rozst is, hogy minél nagyobb fehérje- és emészthető rosttartalma legyen a takarmánynak. A gyorsaság tehát lényeges, és az új kaszakombinációval 10-12 km/h-val is tudunk haladni. Képes nagy területet levágni, a maga 8,4 méteres munkaszélességével. A kasza után pedig indul a rendképző, és a szenázs esetében másnap már taposhatjuk be az előző nap levágott anyagot a telephelyen” - vázolta fel röviden a folyamatot a szakember.
Több mint 10 éves történet
Baranyi Gábor már több mint 10 éve dolgozik Hódmezővásárhelyen. Akkoriban került céghez, amikor az első CLAAS kaszák is érkeztek. A döntés tudatos volt, és szinte minden gyártó eszközét számba vették, mielőtt az AXIÁL Kft.-től megrendelték a munkaeszközöket. A választásban egyértelműen szerepet játszott, hogy a forgalmazó egy stabil vállalat, amire hosszútávon is lehet alapozni. Ráadásul a városban telephelyük is van, így az esetleges meghibásodásoknál közel a segítség. Nem mintha gyakran lenne szükség alkatrészre és a szervizesek segítségére, de ha mégis probléma adódik, akkor nem kell sokat várni a megoldásra. Szezonban ráadásul az AXIÁL-nál ügyeletet is tartanak. De kés például tartalékban mindig van a gépkezelőnél is. Ha cserélni kell, a speciális késcserélő eszköz segítségével, néhány perces megállás után már folytatódhat is a munka.
Miközben erről beszélgetünk, a háttérben a traktort és a kaszát működtető kolléga bőszen bólogat, majd hangosan hozzáfűzi, hogy nagyon szeret az új CLAAS kaszakombinációval dolgozni, hiszen a késcserén kívül semmi másért nem kell kiszállnia a fülkéből. A napi karbantartás is rendkívül egyszerű, és viszonylag könnyen jó minőségű takarmányt lehet előállítani. A beállításokra ettől függetlenül figyelni kell, hiszen a legújabb DISCO is csak akkor végez jó munkát, ha a körülményeket figyelembe veszik.
„Gumihengeres szársértőt használunk, ami az egyik kedvenc részem a gépben. Ezt a lucerna miatt választottuk, és ugyan például a rozs esetében inkább verőujjast szoktak ajánlani, de érthető okokból egy géppel szerettünk volna mindent megoldani. A gumihenger megsérti a lucernát, tehát hamarabb szárad, de nem veri le róla a leveleket. A tapasztalat viszont az, hogy a rozs és a perje is kiválóan betakarítható ezzel a megoldással” - fogalmazott kérdésemre Baranyi Gábor.
Amikor arra kértem, hogy próbálja meg összehasonlítani a korábbi CLAAS frontkaszát, és az új típust, szintén a szársértőt emelte ki elsőként, hiszen azzal korábban nem rendelkeztek, miközben szerinte a mai követelmények között alapvető a használata, hogy a termény egyenletesen száradjon. A gépkezelő által említett kényelmi funkciók szintén kiemelhetők. De a tarló is sokkal szebb a váltás óta, és a MAX CUT kaszasínnek köszönhetően kaszacsíkozás sem észlelhető.
Kritika nincs is? - tettem fel a kérdést, amire először fejcsóválás volt a válasz. Végül aztán egy apróság csak előbújt, de ez sem kifejezetten a korábbi vagy az új típusokról szólt, hanem magáról a technológiáról. „Eső után ezekkel a gépekkel nem szabad kapkodni, és túl hamar megindulni kifelé. A csúszótalpas kaszák ugyanis ragadhatnak, a felhordott, megtapadt sár pedig előbb-utóbb belekeveredik az anyagba. A dobos kaszák ilyet nem csinálnak, de ezeknél a típusoknál ezt figyelembe kell venni. Ha homogén árut szeretnénk előállítani, akkor inkább várjunk egy kicsit. Eső után tehát kell némi türelem, de ha az megvan, újra tökéletes lesz a munkája” - hangsúlyozta Baranyi Gábor.
Akár két rendbe is
Bár a 2022-es év nem arról volt híres, hogy nagy mennyiségű terményt kellett kezelni, a korábbi típusú, de még mindig dolgozó CLAAS LINER 1650 TWIN és a nagyjából egy éve érkezett LINER 1700 TWIN rendképzők erre is fel vannak készülve. „Tavaly volt olyan is, hogy 8 rendet kellett egybe tennünk, de ha jó az év, akkor a gép arra is képes, hogy nagy szártömeg esetén két rendet képezzen a gyorsabb száradás érdekében. A nagy zöldtömeg egyébként a kaszáknak sem okoz problémát. Persze ennek feltétele, hogy a munkasebességen csökkenteni kell, de ez teljesen egyértelmű. Ilyen esetben a vágásképben és a takarmány tisztaságában sincsen különbség.”
A rendképzők esetében egyébként a karbantartás még könnyebb, a két eszköz pedig jól dolgozik a kaszakombináció után. Utóbbinak ugyanakkor úgy megnőtt a hatékonysága, hogy Hódmezővásárhelyen nem titkolt terv még egy rendképző beszerzése, hogy az egyre szűkülő betakarítási időkapukat még hatékonyabban használhassák ki. A DISCO ugyanis rozsban naponta 60 hektárt is levág. A hódmezővásárhelyi vállalatnál van egy 8 méteres rendterítő, ami méretéből fakadóan nagyjából tartja a lépést a kaszával, de a rendképzőkből három lenne ideális. Ugyancsak távlati terv, hogy az imént említett rendterítőt is CLAAS-ra cseréljék a Dél-Alföldön.
Ha pedig már zöldsor. A Vásárhelyi Róna Kft.-nél a fejőstehenek takarmányának előállításában egy CLAAS JAGUAR önjáró silózó is segít. De ez már egy másik téma...
Gribek Dániel