Bálaszállításból jeles!

Bálaszállításból jeles!

Sokszor nem is tudjuk milyen kis dolgokon múlik, hogy valaki eredményesen gazdálkodik-e vagy sem.

Okos megoldások alkalmazásával nem csak megkönnyíthetjük, hanem gyorsabbá is tehetjük munkánkat. Többek között ez vezérelte a rémi Görhöny Kft. ügyvezetőjét, amikor megvásárolta két Oehler bálarögzítővel szerelt szállító kocsit.
 


 

Rém község talán legnagyobb fejlődését mutató gazdaságának az alapjait idősebb Görhöny Ferenc fektette le a 90-es években, korai halála után fiai 2016-ban már több, mint 400 hektár földet műveltek, megvásárolták a szárítótelepet, ahol a terménykereskedelem, a felvásárlás, az integrációs munka zajlik. Sikerült bérleményekhez hozzájutni, mellette sok bérmunkát végeznek, gyarapodott a földterület. „Napjainkban bátyámmal ketten, családi vállalkozásként 1200 hektáron gazdálkodunk. Az állattenyésztést 250 darab birka jelenti”- adott számot ifj. Görhöny Ferenc.
A környező állattartó telepeket ők látják el szalmával, ehhez vásárolták a bálaszállító kocsikat, s bár helyből, alig néhány kilométer távolságról kellett bevinni, nagyon sok időt vett el a spaniferezés, a lekötözés. „Bármilyen ügyes is a személyzet, egy átlagos pótkocsi - amivel 26-30 bálát vittek - rögzítése húsz percet is igénybe vett. Most, ahogyan megrakjuk, szinte azonnal föl is csukjuk, egy perc, és már jövünk befelé. A megrakott kocsi oldala pillanatok alatt felcsukható, nincs szükség a bálasorok egyenkénti rögzítésére. Ha minden jól megy, minden negyedik fuvart megspóroljuk”- magyarázta a szakember, hogy ezen a közeli távon 28 darab, 160-as átmérőjű körbálát tudnak feltenni, éves szinten 10-15 ezer bálát szállítanak. Kihasználják a szállító kocsikat.
Tudjuk, Magyarországon a földutak, vagy akár a belső utak minősége nem kifogástalan, ilyen körülmények között állandó nyúzó próbának vannak kitéve a járművek. Görhöny Ferenc kiemelte, az Oehler kocsik nagyon erős anyagból készülnek, ezért is döntöttek mellettük.
 


 

„Nagyon sok múlik a felrakáson, Claas bálázóval dolgozunk, jó minőségűek a bálák, nem borulnak ki jobbra-balra. Ha mégis totyakosabb, vagy egyoldalúbb egy bála, akkor nekifeszül az oldalfalnak, ám akkor sincs vész, mert nagyon stabilan lezárja magát. Nincs benne az a kockázat, hogy a gépész vagy valaki bentről belenyúl és le tudja nyitni, mert csak kintről kezelhető”- mutatott rá a szakember, hogy országúton is kell haladni vele, ott is gyorsak, stabilak, nagyon jól lettek megépítve. Azt azért elárulta házigazdánk, a környékükön maguk javítják a földutakat, minden tavasszal grédereznek, egy terepjáró akár 90-100-as sebességgel is közlekedhet rajtuk. Az útjavítást elsősorban a saját gépeik minőségének megőrzése érdekében teszik, de a mai terményárak mellett ha kiborul egy szállítmány, sokat veszítenek.

„A szállító kocsik nem olcsó eszközök, nem is döntöttünk volna mellettük, ha nincs a vállalkozásunkban állattenyésztés, és nem tudtunk volna pályázni. Így lehetett 50 százalékos támogatással beszerezni”- hangsúlyozta a szakember, véleménye szerint a kereskedő- és gépválasztásnál első szempont mindig a megbízhatóság, a minőség, de legalább ennyire fontos az alkatrész ellátás. Főleg a mostani időjárás mellett, amikor összeérnek a kultúrák. Nyáron az árpa még talán lemegy, de utána a búza repce egyidőben fog érni, szinte egyszerre kell betakarítani őket. Nem engedhetik meg magunknak, hogy több napot várjanak egy alkatrészre. „Az Axiálnál szinte egy kombájnt össze lehet rakni, annyi alkatrész van a polcon” – hívta fel a figyelmet, a gépparkjuk 95%-a axiálos eszközökből áll. Elsősorban a szerviz és az alkatrész ellátás miatt döntöttek így, és az is fontos volt, hogy a központ alig 20 kilométerre van tőlük.
„Mára elértük, ekkora birtokmérettel és a szolgáltatással, hogy nálunk egy gépet egy ember kezel. Megvan mindenkinek a traktora, hogy ő melyik pótkocsit húzza, így számon lehet kérni, például rendesen le van-e zsírozva. Ha nem is napi szinten, de intenzív használatban 2-3 naponta zsírozni szoktunk a forgózsámolyt, átnézik a levegőnyomásokat a kerékben. Lemossuk az eszközöket, s ha van rá lehetőség, még egy pótkocsit is tető alatt tárolunk, hogy ne szívja a kerekeket a nap. Mindent időben javítunk. Kijelenthető, az Axiálnak nagyon jó a téli előrendelése. Nem csak jelentős kedvezményeket adnak az alkatrészre, de amit megrendelek december végéig, azt a január-februári időszakban kiszállítják”- magyarázta, már most úgy állnak a kombájnok a tető alatt, hogy nem csak átszerelték gabonára, mert lassan indul a gabonaszezon, hanem már a kukoricaasztal fel van újítva, a bálázókat is úgy rakták el tavaly nyár végén, hogy azonnal hadrafoghatók.
 


 

Egy ekkora cégnél nagyon fontos a gépesítettség. Egyre többen mondják, hogy próbálnak túlgépesíteni, hiszen az időjárás erre kényszeríti a gazdát. Rémen is elérték ezt a szintet, de ehhez kellett a megfelelő nagyságú földterület, hozzá az anyagi háttér. „Amikor egy vetőgéppel dolgoztunk, nagyon ki voltunk feszítve, több mint egy hónapig vetettünk, nyújtott műszakokban, bármilyen probléma akadt, idegesek voltunk, jön az eső... Amióta van két vetőgép, kényelmesen, a megfelelő időszakba vetünk, amikor a legoptimálisabb. Ugyanez a betakarításról is elmondható, nem mindegy, megázik a termény, vagy el tudjuk érni a jobb minőséget”- hangsúlyozta az ügyvezető.
Kérdésemre a szakember elmondta, a két Oehler alkalmas lenne akár vetőmag, vagy műtrágya szállításra is, ám úgy döntöttek, az 50 százalékos támogatással megvásárolt, nem olcsó pótkocsikat - mert jóval drágábbak, mint a gabonás kocsik -, nem szeretnék tönkre tenni.
Két ilyen értékes eszközt alig több, mint egy hónapig használni sokak számára luxusnak tűnhet, de Görhöny Ferenc megnyugtatott, számukra pénzben, időben, üzemanyagban nagyon sok segítséget jelent. „Tavaly Fendt traktorral hordtuk a szalmát, ami óránként 56 kilométeres sebességgel közlekedik köves úton. Szinte gyorsabb volt mint a kamion. Mert ők mire lespanifereztek, mi bőven megfordultunk”- mosolygott Görhöny Ferenc.

 

Szöveg: VIniczai Sándor
 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek