Az Extra Tej Tejtermelő Kft. és a Kalász Kft. gazdálkodásáról beszéltünk Kovács Bálint szarvasmarha ágazatvezetővel, Smuk György gépesítési vezetővel és Szalay Miklós növénytermesztési ágazatvezetővel.
A Kalász Kft. és az Extra Tej Tejtermelő Kft. nagyjából 1000-1000 hektáron gazdálkodik és utóbbi mintegy 1050 fejőstehenet tart. A cégek szakemberei Beled, Cirák, Dénesfa és Kenyeri határában foglalkoznak növénytermesztéssel. Három patak is fut a környéken: a Kis-Rába, a Répce és a Keszeg-ér. Beled környékén nagyon kötött, agyagos talajon dolgoznak, viszont Dénesfa térségében gyengébb minőségű, kavicsos a területeik vannak. A vetésforgóban mintegy 200 hektár őszi búza, 600 hektár őszi árpa (szalmát is ad az állattartáshoz), 250-300 hektár rozs (szenázsnak, ezeken a területeken másodvetésben kukoricát és cirokot termesztenek), 600 hektár siló- és szemes kukorica, 175 hektár silócirok, 100 hektár napraforgó, 80 hektár lucerna, 60 hektár édeskömény, 40-40 hektár szója és fehér here és 12 hektár szemes cirok szerepel. Van még 100 hektárnyi zöldugar és gyep is. A gyepterület egy részén üszőket legeltetnek.
Hogyan építettétek ki a jelenlegi gépflottátokat?
Szalay Miklós (SZM): A növénytermesztés oldaláról a kezdetektől a nagy teljesítményre, az egyszerűségre és a hatékonyságra törekszünk. Igyekeztünk követni a folyamatosan fejlődő technológiai színvonalat, a megjelenő új konstrukciókat. Lecseréltük például a régi munkagépeket korszerű FRAMEST és HORSCH talajmunkagépekre, melyek egyben letették az alapjait a fenntarthatóbb talajművelésnek a területeken. A szántást, mint alapműveletet próbáljuk a lehető legjobban minimalizálni, de ha szükség van rá, akkor 3 darab Gregoire Besson váltvaforgató ekével rá tudunk menni a földekre. Hiszünk abban, hogy szélsőséges vagy dogmatikus irányok helyett okszerű és helyi adottságokra alapozott művelési rendszereket kell működtetni, ezekben bizonyos helyzetekben helye van az ekének is, máshol pedig akár a teljesen no-till megközelítésnek is.
A fő talajművelő eszközeink a német HORSCH márkától érkeztek: Tiger 4 AS, Terrano 4 MT és egy Joker 6 HD. A Tiger AS és Terrano MT gyakorlatilag a forgatás nélküli talajművelés zászlóshajói nálunk, hiszen előbbi kaparendszerének és négy gerendelyes keretfelépítésnek köszönhetően alkalmas a nagy mennyiségű szalma- és szármaradvány homogén bekeverésére, valamint a talajkímélő lazításra akár 35 centiméter művelési mélységig. Mellette a Terrano MT egy szintén 4 gerendelyes gép, mely két sor tárcsával elvégzi a hosszabb szármaradványok aprítását és keverését, majd a tárcsasorok után elhelyezett szintén két soros kapamezővel intenzív, 30 centiméter mély lazítást végez. A HORSCH Tiger és Terrano eszközök egyaránt kiemelkedő eszközeink a mulcshagyó, talajtakaró művelésben.
Magágykészítésre két FRAMEST Frakomb 8000 gépet használunk, melyek nem csak a talajművelés közbeni nedvességmegőrzésére, hanem gyomirtásra is egyaránt alkalmasak. Az eszköz tömörítő hengerei vízszegény talajban is garantálják a megfelelő magágy előkészítést. A Frakomb alacsony emelési szögű szárnyai némi vízszintes irányú talajmozgást generálnak, így nem csak jó felszínegyengető hatással számolhatunk, de optimális gyomirtó hatást érhetünk el segítségükkel. A kialakított eszközparkkal a tarlóhántás, az alapművelés és a vetés-előkészítés minden lépését korszerű, fenntartható módon tudjuk megvalósítani.
A modern szemléletű talajművelés mellett 2010-től elindult a cégcsoport a precíziós gazdálkodás irányába is. Először sorvezetőket vásároltunk, majd fokozatosan kezdtük beépíteni az erőgépekbe az automata kormányrendszereket. Jelenleg az összes erőgépünkben Trimble technológiát használunk. Amikor sikerült az erőgépeinket ezzel a rendszerrel felszerelni, elkezdtük a precíziós munkaeszközök beszerzését (Sulky X40 Econov, HORSCH Maestro 12 AS). Ezt követően a betakarítógépeket úgy választottuk ki, hogy képesek legyenek hozamtérképezésre. Jelenleg 4 db HORSCH vetőgépünk van: 2 db Pronto 6 DC, illetve 1 db Maestro 12, valamint 1 db Express KR 3.
A zöldsor gépei között CLAAS DISCO kaszák dolgoznak - némelyik közel 15 éves élettartammal -, majd a kaszálást követő műveletekben VOLTO rendterítőket, LINER rendsodrókat, illetve VARIANT és QUADRANT bálázókat használunk. A betakarítógépeink szintén CLAAS gyártmányúak, két-két LEXION és JAGUAR eszközzel dolgozunk. A szállítmányozásban Oehler tandem és forgózsámolyos pótkocsikat használunk, valamint Annaburger cserefelépítményes és fix felépítményes eszközeink vannak silószállításhoz, szippantózáshoz és egyéb feladatokhoz. A növényvédelem gépei Berthoud típusokból állnak, anyagmozgatás terén pedig elsősorban Manitou gyártmányú teleszkópos rakodókat használunk, de rendelkezünk CLAAS SCORPION rakodóval is.
A gépesítés felépítése során a termelési stratégiához kerestünk gépeket: a bővítést és a fejlesztést mindig a takarmányelőállítás és a vetésszerkezet határozta meg. Az agrotechnológia alapja, hogy minél kevesebb művelettel munkáljuk meg a talajainkat, ezáltal kevésbé romboljuk a talajszerkezetet és nedvességet őrzünk meg abban. Ezekhez a célokhoz remekül alkalmazhatóak a HORSCH gépei.
Cégünknél a takarmánybetakarítás egy sarkalatos pont. A technológiai sorokat úgy állítottuk össze, hogy minél hatékonyabbak legyenek. A rozs betakarítása például sokszor percek kérdése, a minőségmegőrzés érdekében 250 hektárnyit muszáj 3-4 nap alatt behoznunk a telepre. Itt legfőképpen a takarmányelőállítás szűk időablakai határozzák meg a gépesítést.
Fontos tudni, hogy a nehezen művelhető, kötött talajokon sokkal kisebb hatékonysággal tudunk dolgozni, mint a lazább szerkezetű területeken. Tudjuk, hogy utóbbiakon akár napi 50 hektárral is végez a HORSCH Terrano, nálunk viszont legfeljebb 25-30 hektárt művelünk meg vele egy nap alatt. Van viszont az éremnek másik oldala is: a nehéz környezetben a vizet jobban meg tudjuk tartani a talajkímélő technológiával. A hőség ellenére az idei szezonban sem száradt el a kukoricaállományunk augusztus közepére.
Hogyan valósul meg az állattenyésztés?
Kovács Bálint (KB): 2017-ben kezdtem dolgozni az Extra Tej Tejtermelő Kft.-nél, abban az évben a nyitólétszám 829 egyed volt, ezzel szemben a 2024-es évet 1055 egyeddel kezdtük. Az idei évben 1-8 hó átlagában a fejési átlag 39,98 kg, az istálló átlag 35,87 kg, az átlagos tejzsír 3,98%, a fehérje 3,31%, a szomatikus sejtszám 200 ezer alatt van, valamint a megtermelt tej 98,04%-át értékesítjük. Az állomány létszámnövekedésével folyamatosan emelkedett az elvégzendő munka mellett a takarmányigény is, valamint a keletkező híg- és szervestrágya mennyisége és az istállók kihasználtsága. Az idei évben változtattunk a tenyésztési programon, célunk, hogy annyi tenyészállatot állítsunk elő, amennyi a telep számára szükséges a célul kitűzött kikerülés pótlására.
A telep életében komoly kihívást jelent a humán erőforrás biztosítása. A változó időjárási körülmények között a megfelelő minőségű és mennyiségű takarmány előállítása bizonytalanná válik, így egyre nagyobb jelentősége van az öntözött területek növelésének, és azok maximális kihasználásának.
A takarmányozást kukoricaszilázs, rozs szenázs és cirok szilázs tömegtakarmányokra alapozzuk. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a cirok szilázs megfelelő alternatívának bizonyult. A receptúrában nagyobb részarányban szerepeltetve jó termelési eredmények érhetők el vele.
Mint minden tejtermelő gazdaság életében, így nálunk is a termelés egyik legfontosabb pillére a takarmányozás, ennek fontos része a precízen összekevert és kijuttatott TMR. Ehhez használunk három RMH önjáró- és egy vontatott takarmánykeverő és kiosztó kocsit. Ezen a területen elmondható, hogy a minőségi takarmányelőállítás, a tartósítás és a tárolás mellett a gépesítés maximálisan biztosított. Nagy hangsúlyt fektetünk a megfelelő jászolmenedzsment mellett arra, hogy az etetési pontosság folyamatosan közelítse a 100%-ot, így is segítve azt, hogy a kiadott receptúra és a tehenek által elfogyasztott adag beltartalma a lehető legközelebb legyen egymáshoz.
Az elmúlt évek beruházásainak, köztük az ÁTK pályázatnak köszönhetően sokat fejlődtünk.
A pihenőbokszos istállókban a padozatot vízágyra cseréltük, így javult a tehénkomfort, valamint megszűntek a lábvégeken korábban megfigyelhető sérülések. Kiépítésre került az állatmonitoring rendszer, így az egyedi azonosítás mellett már láthatjuk az ivarzásra és az állategészségre vonatkozó adatokat is.
2023-ban az új tranzíciós istálló megépítésével megvalósult, hogy a tranzíciós időszakban lévő állatok (kivétel a tehén-előkészítő) egy istállóba kerültek, ennek köszönhetően az ebben a kritikus időszakban lévő állatok átláthatósága nagyban javult. Ismét meg tudjuk valósítani, hogy a tehén- és üszőfogadó csoportokat elkülönítve tartsuk, valamint a beépített technológiáknak köszönhetően egyszerűsödött a jászolmenedzsment, a trágyatechnológia, továbbá a tehenek és az előkészítő csoportban lévő üszők hűtése.
A korábban használt elletővel szemben komoly előnyt jelent az új fejőaknával ellátott 6 állásos halszálkás fejőállás, valamint a gumi padozattal ellátott pihenőterek használata, ahol a frissen ellett állatok vannak. Ennek köszönhetően a korábbiaknál lényegesen jobb higiéniai körülményeket tudunk biztosítani. A megfelelő belmagasság és ventilláció miatt a levegő minősége is sokkal jobb a régi elletővel összevetve. Összegezve elmondható, hogy az új technológiák bevezetésével lehetőség nyílt arra, hogy megfelelő odafigyeléssel jobb eredményeket érjünk el, és a jobb eredmények pedig eredményesebb gazdálkodáshoz vezetnek.
A beruházások során az alábbi, az AXIÁL Kft. által forgalmazott technológiák kerültek beépítésre:
- OptiDuo takarmány visszatoló és forgató robot, mely időzítő alapján dolgozik.
- 4 darab CMP5-ös helikopter ventilátor, amit a hőmérséklet alapján frekvenciaváltó szabályoz.
- Esőztető rendszer, mely hőmérséklet alapján van szabályozva.
- DeLaval tehénkefék.
- MP400-as fejés vezérlővel ellátott 6-os halszálkás fejőház, C200-as mosó automata, melyek együtt könnyen kezelhető és egyszerű rendszert alkotnak.
- Trágyatechnológia:
- Hidraulikus kihúzók 4 kör, CL150-es vezérlő szabályozás.
- Hidraulikus keresztcsatorna tisztító.
- Hidraulikus SP480-as és elektromos EP400-as szivattyúk a hígtrágya szeparátorhoz juttatásához.
- DeLaval merülő trágyakeverő az aknában lévő hígtrágya keveréséhez.
- Az istállóban WT7-es fűtött nyíltvízterű itatók
- Függönyök az istálló oldalain, Husker WLO XL és L-es automata vezérlővel.
- Az istállóban és a fejőházban az AXIÁL által forgalmazott vegyszerek.
Hogy alakul a borjak életútjának eleje?
Kovács Bálint: A bikaborjakat, valamint az F1-es (HF x Charolais) borjakat 14-21 napos koruk között értékesítjük. A tenyészutánpótlásra szánt üszőborjak 70 napos korig egyedileg vannak elhelyezve. Ezt követően 10-es, majd 30-as csoportokban helyezzük el őket és ad libitum kapnak borjúnevelő granulátumot, valamint réti szénát. 150 napos koruktól kezdjük meg a növendékek átállítását TMR-re két lépcsőben, majd 8-9 hónapos korukban kerülnek ki a növendéktelepre, ahol 13 hónapos korukban történik a termékenyítés, majd 60-120 napos vemhesen szállítjuk vissza az állatokat a központi telepre. Az üszők esetében az első három termékenyítés során ivarspecifikus szaporítóanyagot használunk, a negyedik és ötödik termékenyítésnél pedig húshasznú bikától származó szaporítóanyagot alkalmazunk. A vemhes üszők az ellés előtt 4 héttel kerülnek át az előkészítő istállóba. Az ellés itt történik. Az üsző ellések után az idei év első nyolc hónapjában 82%-ban üszőborjú született.
Hogyan történik a trágyakezelés Beleden?
Smuk György (SGY): Jelenleg a szervestrágya kijuttatás 2 darab Annaburger 16.04-es és 2 darab Annaburger 29.79-es trágyaszóróval történik. A hígtrágya kijuttatás a mostani technológiák közül szerintünk a köldökcsöves módszerrel a leghatékonyabb. Ehhez a technológiához átalakíttattunk egy FRAMEST FRALAZ lazítót hígtrágya injektálóvá. A rendszerhez tartozik közel 500 darab 6 méteres öntözőcső, ami a gerincvezetéket adja és 800 méternyi köldökcső, ami közvetlenül az injektálóhoz csatlakozik. Ezzel a rendszerrel a telep körüli területeinket érjük el. A telepen keletkező szervestrágya és hígtrágya mennyiséget bőven el tudjuk helyezni a területeinken. Összesen 20 ezer m3 hígtrágya tározó kapacitás van, ami egy kicsit kevés, így a menedzselése kihívás. Egy alkalommal 100-110 hektárra tudunk így tápanyagot kiadni, viszont van beadott pályázatunk egy 11 kilométeres földalatti csővezeték megépítésére, amivel a jelenlegihez képest dupla nagyságú területet érhetünk el.
Milyen gépeket szereztetek be az előző Állattartó telepek korszerűsítése (ÁTK) pályázatnál Beledre?
SGY: Cseréltük a rakodógépeket, egy Manitou 737-es és egy Manitou 625 is ekkor került hozzánk. A tehenészet biztonságos ellátására egy új, 22 köbös RMH önjáró takarmánykeverő/kiosztó kocsi is érkezett, ami a telep egyik legfontosabb gépe. Ahogy a korábbiak, így ez is tökéletesen szolgál, a 3 etetőkocsi lefed minden igényt. Az RMH-k közül a 2013-as 22 ezer, a 2017-es 20 ezer, a 2022-es pedig 6 ezer üzemórát futott eddig zökkenőmentesen. Nagyon látványos volt a változás az etetés minőségében, a pontosságában és az időmenedzsmentjében is. Továbbá vettünk egy vontatott RMH-t is az üszőtelepre, ezzel oldjuk meg a napi takarmánykihordást Cirákra, amit egy olyan Landini erőgép üzemeltet, amellyel 2014 óta dolgozunk és 14 ezer üzemórát teljesített. A pályázat keretében ezek mellett vásároltunk egy CLAAS Quadrant 5300-as szögletes bálázót, illetve egy CLAAS JAGUAR 950 silózót.
Van-e olyan előremutató része a működéseteknek, amit csak annak köszönhetően tudtok megvalósítani, hogy beruháztatok a gépes technológiákba?
SZM: Míg korábban a 850-essel napi 100-110 vagon silókukoricát tudtunk a csapattal beküldeni a telepre, addig az új silózóval megvan a napi 160-170 vagon is, ami nagy előny, mert a betakarítás sokkal hatékonyabbá vált.
SGY: Mivel az állattenyésztéshez nagyon sok munkaműveletet kell üzembiztosan végrehajtanunk, a véletlenszerűen felvetődő feladatok mellett a szezonális munkákra is idejében és alaposan felkészülünk. Több szakértő kollégánk felel ezért, a raktárban pedig mintegy 50 millió forint értékben van bent alkatrész, hogy gyorsan tudjunk helyrehozni a hibákat. Az erőgépek javítását szakszervizzel végeztetjük, ezt pedig legtöbbször az AXIÁL csornai csapata végzi.
Mennyit tudnak nektek hozzáadni a mindennapokhoz az AXIÁL szolgáltatásai?
SGY: Az összes olyan gépre, amire kiemelten számítunk a termelésben, átalánydíjas szerződést kötöttünk, így biztosak lehetünk az elsőbbségi kiszolgálásban. Továbbá minden erőgépbe kiépítésre került az AXIÁL által forgalmazott flottakövető rendszer, amely segíti a műhely mindennapjait. Itt nyomon tudjuk követni a gépek főbb paramétereit. Ennek a rendszernek a segítségével szervezzük a gépek kötelező szervizeit, mivel nyomon követi az összes erőgép üzemóráját. Ezek mellett használjuk a CLAAS Telematics rendszerét, ami nagy segítséget nyújt a betakarítógépek üzemeltetésében. Itt a főbb paramétereken túl akár távoli beállításokat is elérnek szervizes kollégák, vagy akár távolról tudnak segíteni egy-egy hiba elhárításában. A MANAX Kft. szolgáltatásait is gyakran igénybe vesszük a tömegtakarmány betakarítási időszakokban. 1600 hektár területet vontunk be a precíziós pályázat keretébe, melynek szaktanácsolását az AXIÁL Kft. precíziós csapata segíti az általuk fejlesztett felhő alapú programmal.
Szerkesztette: Csurja Zsolt, Agrármérnök és precíziós mezőgazdasági szakmérnök
Fotó: Varga Rita