Az IoT technológiák elterjedésével az informatikai eszközök és rendszerek egyre nagyobb szerepet kapnak a mezőgazdaságban. Az angol nyelvű "Introduction to Precision Farming" tantárgy keretében a BSc hallgatók is gyakorlati tapasztalatokat szerezhettek az AXIÁL Kft. bajai telephelyén, ahol a precíziós növénytermesztés technológiai és műszaki hátterét ismerhették meg. Az előadásokon nagy hangsúlyt kap a modern technológia fontossága az információnyerésben és a döntéshozatalban. A témához kapcsolódó újdonságokat, fejlesztési eredményeket az egyetem által immáron többedik alkalommal megszervezett GISOPEN konferencián is bemutatták.
Idén az AXIAL Kft. tovább növelte támogatását, biztosította az egyik hallgatói kutatói munkához a szükséges eszközöket. A kutatás témája a terepen végzett talajnedvesség mérések és UAV (drón) felvételekből származtatott indexek közötti összefüggések vizsgálata volt. A munka során a kiválasztott mintaterületen Papp Péter szakmai irányításával drónrepülést végeztünk. A DJI Mavic 3 Multicpectral drón két kamerával volt felszerelve: egy széles látószögű RGB (4/3” CMOS szenzor) és egy 4 sávos multispektrális kamerával. A területre vonatkozó talajtani adatokat és a mérések lebonyolítását Sinka Anett, az Állatorvostudományi Egyetem Tangazdaság igazgatója biztosította.
A képek előfeldolgozása után hat különböző index számítására került sor. Az egyes indexek értékei és a talajnedvesség mérési adatok közötti összefüggéseket regresszió analízissel vizsgálták. A kutatás eredményeit egy szakdolgozatban fogják bemutatni, és terveik szerint a WREN projektben (GINOP PLUSZ–2.1.1–21–2022-00040, Klímaalkalmazkodást támogató monitoring és predikciós rendszer) referenciaadatként is felhasználják.
Forrás: Verőné dr. Wojtaszek Malgorzata, Óbudai Egyetem