A CLAAS kezdettől fogva a vezérelt-ujjas megoldást választotta, mert mindig száz százalékig bízott e bevált működési elvben. Stefan Loebe, a bad salgau-i CLAAS gyár szálastakarmány-betakarítógépeinek és adaptereinek fejlesztési vezetője magyarázza el, miért van ez így.
Loebe úr, van vezérelt és nem vezérelt ujjú PICK UP, hogy megértsük, kérem röviden magyarázza el a különbséget.
Valójában nagyon egyszerű. A nem vezérelt ujjas rendfelszedő ujjai körpályán forognak. A CLAAS vezérelt ujja rendfelszedőjének ujjai meghatározott pályán futnak, mint a metszeti rajzon látható. Ezáltal az ujjak először felszedik a rendről a terményt, és a következő anyagtovábbító egységig fokozatosan, majd gyakorlatilag teljesen visszahúzódnak.
Ezt a valamivel összetettebb, de sokkal megbízhatóbb rendszert alkalmazza a CLAAS az összes PICK UP-hoz, a bálázótól a JAGUAR-ig. Természetesen folyamatosan a fejlesztés és a módosítás, hisz manapság akár 300 tonna/óra áteresztéssel kell egy JAGUAR-nak megbirkóznia.
Mi a vezérelt ujjú PICK UP fő előnye? Miért ragaszkodik ehhez a rendszerhez?
Röviden: a CLAAS PICK UP világszerte megbízhatóan működik minden terményben. Normál betakarítási körülmények között szinte mindegyik rendfelszedő működik. A mi rendfelszedőnknek jöhet bármi, nagyon hosszú olasz-perje, kenderszalma, teljesnövény-szilázs, zöld rozs vagy akár nagyon nedves, rövid termény az ötödik kaszálásból. A mi PICK UP-unk mindig megbízhatóan és eltömődés nélkül veszi fel a terményt.
Miért és hogyan lehetséges ez?
Az előny a vezérelt pályában rejlik: a felszedő ujjak visszahúzódnak a takarmányból, és a szála leválnak a felszedőről. Meg sem próbálják behúzni a takarmányt a lehúzó-, tisztítólemezek alá. Ezzel megelőzhetők az eltömődések vagy a termény felcsavarodása.
Vannak további előnyei ennek a rendszernek?
Még jó párat fel tudok sorolni. Jelentősen kisebb, 120/perc körüli fordulatszámmal dolgozik a rendfelszedőnk. A versenytársaknál 150 is lehet. A lassúbb forgásnak számos előnye van. Először is, természetesen csökkenti az energiaigényt. Ezenkívül lényegesen kisebb mértékben szennyeződik a takarmány. Ami teljesen logikus, hisz ha rendfelszedő nagy fordulatszámon érintkezik a talajjal, lényegesen több szennyeződést vesz fel. Továbbá az alacsonyabb fordulatszám miatt felszedő ujjaink vékonyabbak lehetnek, lágyabbak és ezért rugalmasabbak, mint a nem vezérelt ujjas felszedőké. Mindez csökkenti az ujjak kopását és tiszta takarmányt is biztosít, mivel az ujjak engednek, ha érintkeznek a talajjal. Felszedőnk ujjai, mint már említettem, a vezérelt pályának köszönhetően visszahúzódnak, és nem kell a teljes körívben kint futniuk. Ez lerövidíti a távolságot a következő terménytovábbító egységig, döntő terményáramlási előnyökkel.
A CLAAS PICK UP nagyon kicsi átmérőjének és vezérelt ujjainak kombinációja ezenfelül kiváló felszedési minőséget biztosít, mivel a felszedő a termény közelében közvetlenül a rend alá nyúlhat a terménybe.
Az ujjak formája befolyásolja a munkaminőséget?
Természetesen – egy nem vezérelt ujjas PICK UP ujjait és tisztítólemezeit úgy kell kialakítani, hogy el tudják juttatni a takarmányt a következő terménytovábbító elemhez. Az ujjak a körpályán maradnak, és nem húzódnak vissza. Vezérelt pályán az ujjak kizárólag a termény „megragadását” szolgálják. Az ujjaknak így csak az a kizárólagos feladatuk, hogy a terményt összeszedjék. A nem vezérelt ujjak inkább rá vannak kényszerítve, hogy felszedjék a terményt. Ez a magas fordulatszámmal együtt „seprűgép” hatáshoz vezet. A termény a felszedő előtt göngyölődik, ez jól látható, ha a gép kihajt a rendből. A rend végén egy vezérelt ujjas, lassan futó PICK UP mindent összeszed – a nem vezérelt ujjas PICK UP kezelőjének még néhány métert kell leeresztett felszedővel haladnia ahhoz, hogy az összes termény a gépbe kerüljön.
Melyik megoldás egyszerűbb felépítésű?
A válasz egyszerű – a nem vezérelt ujjas! Gyártása is sokkal olcsóbb, de funkcionalitási kompromisszum árán. Ebben a témában mi mindig a bonyolultabb, drágább változat mellett döntöttünk, mivel nálunk fontosabb az üzembiztonság. Egy rendfelszedő feladata felszedni a terményt, és továbbadni a következő anyagtovábbító részegységnek, a behordó csigának. A mi megoldásunkkal ez kiválóan működik. Nem vezérelt ujja rendfelszedőkkel csak akkor lehet elérni a munkaminőségi- és teljesítményigényt, ha további segédeszközöket, például hajtott továbbítóhengereket vagy költséges terményleszorítókat használnak. A versenytársak számos különböző ujja és tisztítólemeze is mutatja, hogy ez a téma rendkívül összetett. A színváltoztatásokat leszámítva megoldásaink évtizedek óta vannak a piacon, és tökéletesen működnek. Egyszerűen fogalmazva: ha nagy teljesítményt szeretne elérni csekély terményszennyezéssel, akkor vezérelt ujjas PICK UP-ra van szüksége.
Fejlesztőként hol lát még potenciált? Mi áll a fejlesztés középpontjában?
A rendszer bevált és kiválóan működik. A múltban az alkatrészek stabilitásának, kopásának és egyszerű karbantartásának javítására összpontosítottunk. Még mindig vannak ötleteink, amelyeket jelenleg tesztelünk. Továbbra se unatkozunk!
Forrás és kép: Agritech 2020. november