Komoly szervezőmunka előzte meg a debütálást: még egy szeptemberi „főpróba” is segített abban, hogy „élesben” minden gördülékenyen alakuljon. Papp Péterrel, az AXIÁL precíziós gazdálkodási csoportjának drónos termékfelelősével beszélgettünk a rendezényen, aki kiemelte:
- A mai esemény fontos mérföldkő, hiszen történelmet írtunk: az AXIÁL-nál ez az első olyan drónos rendezvény, ahol a partnereinket látjuk vendégül. Igyekeztünk gyakorlatias, egyúttal színes és izgalmas témaköröket érinteni, terítékre kerültek például a legkorszerűbb mezőgazdasági felvételező és kijuttató drónok változatos felhasználási lehetőségei. Mivel a világ vezető dróngyártója, a DJI termékei ma már számos forgalmazónál elérhetők Magyarországon, szeretnénk, ha az AXIÁL-ról a drónok vonatkozásában is az innovatív megoldások és a megbízható szakmai háttér jutna a partnereink eszébe. Több ötletünk van a pilóta nélküli légijárművekben rejlő potenciál újszerű kihasználását illetően, amikkel a jövőben a partnereink is megismerkedhetnek.
A változatos szakmai program két elkülönített részből állt: a délelőtt folyamán egy elméleti blokk keretében tájékozódhattak a résztvevők a DJI drónok AXIÁL-nál elérhető kínálatáról és azok lehetséges alkalmazási területeiről. Péter a hatályos jogszabályi környezetet és a mára javarészt kikristályosodott akkreditált drónos képzési rendszert is érintette előadásában:
- A prezentáció során igyekeztünk bemutatni a gyakorlati drónhasználat számos vonatkozását: megbeszéltük a résztvevőkkel, milyen komponensekből áll egy mezőgazdasági drónos alapszett, milyen típusú adatokat gyűjthetünk monitoring repülés során, vagy miért célszerű „permetező” helyett „kijuttató” drónokról beszélni. A rendezvényt „Drónsimogató”-nak kereszteltük, amivel szerettük volna kifejezni, hogy tudatosan törekszünk az interaktivitásra. Látogatóink ezután is számíthatnak arra, hogy nálunk körbejárhatják, kézbe vehetik, sőt, akár a levegőbe is emelhetik a bemutatott madarakat - fogalmazott Papp Péter.
Az AXIÁL precíziós gazdálkodási csoportjában dolgozó kollégák alapvető célja, hogy a drónokat közel hozzák az emberekhez, és megbízható, ellenőrzött információkat adjanak át a mezőgazdasági drónos közösség számára. Ennek megfelelően a rendezvény második felében drónbemutató következett, ahol a csúcstechnológiás Mavic 3 Multispectral felvételező drón repülését követően előkerültek a várva-várt „nagyvasak”: a légi növényvédelemre specializálódó, de szilárdanyag-kijuttatásra, sőt, akár RGB térképezésre is alkalmas DJI Agras T50-nel és T25-tel is testközelből ismerkedhettek meg partnereink. Pilóta nélküli légijárműveket persze csak átgondolt rendszer részeként lehetséges hatékonyan működtetni. A kijuttató drónok esetében ennek kritikus eleme az akkumulátorok töltéséhez használt áramfejlesztő. Miután beszállító partnereink, a Madal Bal Kft. és a MyActionCam Magyarország Kft. munkatársaival közös szervezésű töltéstesztet végeztek a nyár folyamán, az első mezőgazdasági drónhasználatra specializált rendezvény látogatói ennek tapasztalataira és a HERON kiváló minőségű termékeire épülő, kipróbált megoldásokról kaphattak tájékoztatást.
A mezőgazdasági drónokat övező érdeklődésről is kérdeztük Papp Péter termékfelelős kollégánkat:
- A kíváncsiság szerencsére egyre élénkül, hiszen nagyon sokakat érdekel a dróntechnológia, ami kiemelkedően izgalmas témának számít jelenleg a partnereink körében. Másrészről egyfajta óvatosságot is érzékelünk. A drónhasználat jogi szabályozása, különösen, ami a speciális műveleti kategóriában használható növényvédelmi drónokat illeti, komplex és máig formálódik. Ezenkívül sajnos egyelőre nem követték további növényvédő szerek a Mospilan 20 SG-t, amik engedélyokiratuk kiterjesztése révén drónnal is jogszerűen kijuttathatók lennének. Mindezek tükrében érthető a partnereink óvatossága, amiben minden bizonnyal a 2025-re várt új pályázati források is szerepet játszanak - jelentette ki.
Jól láthatóan nincs megállás a drónok kapcsán az AXIÁL precíziós gazdálkodási csoportjánál. A 2025-ös évben az ország több régiójába szeretnék elvinni a mezőgazdasági drónok bemutatását célzó rendezvényt. A lényeg a megközelítés: ezeken a rendezvényeken az eszközök értő meg- és bemutatására kerül a hangsúly, hogy a partnereink ne csak látványos videókból vagy diasorokból szerezzenek ismereteket róluk, hanem saját, személyes élmény útján is.
- A partnerek naprakész tájékoztatása, az ismeretek megosztása adja a lelkét ezeknek a rendezvényeknek. Természetesen ezektől függetlenül is kereshetnek bennünket bármikor, és válaszolunk is – ennek az alapvetésnek az AXIÁL-nál hagyománya van. A legjobb, amit az ember a mai magyar drónpiacon tenni tud, az, ha hiteles ismereteket oszt meg. Erre minden lehetőséget meg kell ragadni: ezért találhatnak a honlapunkra látogatók részeletes tájékoztatást a drónos képzésekről, a mezőgazdasági drónok kevéssé ismert funkcióit és alkotóelemeit bemutató, letölthető kisokost, illetve a valódi jelentőséggel bíró paramétereket és tudnivalókat érthetően összefoglaló termékoldalakat – zárta gondolatait kollégánk.
Fotó: Kürti Ivett – Marketingmenedzser
Szöveg: Petrity Rebeka – Junior Marketingmenedzser