MAXI-CAM – A gyomoknak vége! (+videó)

MAXI-CAM – A gyomoknak vége! (+videó)

Keveset művel a sorközből? Nehezebben viseli a gépkezelője a munkát? Biztonságos munkavégzés, akár a nap 24 órájában, a mAXI-CAM sorfelismerő és kormányzó automatikával, ez a technika segít abban is, hogy domboldalban is megművelhesse a sorközt.

A sorközművelés az egyik legnagyobb kihívást jelentő feladat a földművelésben. Nagy koncentrációt igényel, hogy megőrizzük a növénykultúra épségét, átvágjuk a kapillárisokat, ezzel csökkentve az elpárolgást, és csak a gyomnövényeket pusztítsuk el.

 

 

A mAXI-CAM sorfelismerő, munkagépkormányzó eszköz egy saját AXIÁL fejlesztés. Két fő egységből áll, egyik része a sorkövető keret, amely két további részre oszlik: egy fix és egy mozgó kerettagra. Az eszközt a fix keretrésznél kapcsoljuk a traktor 3 pont függesztéséhez. A másik kerettag mozgatását hidraulikus munkahenger végzi. Ehhez kapcsolhatjuk a sorközművelőt. Az egyirányú maximális elmozdulás 35 cm is lehet mindkét irányba. Mivel ilyen hosszan ki tud térni, a kanyarokban is tökéletesen leköveti a sorokat a rendszer. A kamera abban nyújt segítséget, hogy felismeri a növénykultúra által alkotott sort, így az biztonságban marad a kultivátorozás során. A gazdának csupán annyi a feladata, hogy beállítsa a sortávolságot. Minél szűkebb egy sor, annál nehezebb követni, és minél nagyobb benne a növény, annál nehezebben veszi észre a kamera, mivel akkor eltakarja az egész sorközt, vagyis megszűnik a kontrollterület. Ekkor kell felszerelni a tapogatópálcákat, ami a növény szárát érzékeli, és ahhoz igazítva irányítja a kultivátort. Egy térdig érő növényben a kamera önmagában már nem lenne képes működni, ezekkel a pálcákkal viszont tökéletes munkát végez. De ha 2-3 leveles a növény, nincs szükség rájuk.

 

 

Hatalmas segítséget nyújt a munkában, hiszen nem igényel akkora figyelmet, mint korábban, így nem fáradunk úgy el a nap végére. Ha kacsázunk is a traktorral, nem teszünk kárt a vetésben, hiszen a kamera leköveti a mozgásunkat, miközben a kultivátor irányát tökéletesen tartja. Az erőgép mozgásához mérten igazítja jobbra vagy balra a kultivátort, és nem engedi, hogy a kultúrnövényeket kivágják a kapák. Csak a gyomnövények pusztulnak el. A kamera általában 2 párhuzamos sort figyel – lehetőség van 3 sor figyelésre is, illetve élő képet lát - a traktor mellett, és szín alapján felismeri a növényállományt, még akkor is, ha az csak egy-két árnyalattal zöldebb a gyomoknál. Korábban, a kamerák megjelenése előtt a kultivátorozás a szója esetében rendkívül nagy kihívást jelentett. A 45 cm-es sortávolságot követni a traktorból kormányozva gyakorlatilag lehetetlen. Ilyenkor felült egy kezelő a kultivátorra, aki a munkagép kerekeit kormányozta.

 

 

Ha valaki kamera nélkül kultivátorozik, és hirtelen kormánymozdulatot tesz valamelyik irányba, olyan széles területen vág bele a növénykultúrába, amilyen széles a munkagép, vagyis nem csupán egy sort vág ki, hanem egyenesen nyolcat! Így 10 km/órával haladva körülbelül 5-6 méter hosszan 3,6 m széles lyuk keletkezik a táblában. 20 négyzetméternyi terméskiesés egy apró félrenézés, egy rossz mozdulat miatt pedig nagy luxus! A nap végére ráadásul mindig sokkal jobban elfárad a traktoros, hiszen egész nap a sorra kell koncentrálnia.

 

 

MAXI-CAM műszaki adatok:

  • munkaeszközfüggesztés: 2/3 Cat.
  • munkalámpa (éjszakai munkavégzéshez)
  • teherbírás: 2.5 t (a függesztőkarokon)
  • sorfelismerés: 0–20 km/h között
  • sorkövetés mechanikus érzékelőkkel és/vagy kamera kép alapján
  • maximáliskitérés: +/- 350mm
  • tarajos vaskerék (biztonságos domboldalban is)

 

Akciós ár: 4.900.000 HUF + ÁFA, az akció 2020. május 31-ig, illetve a készlet erejéig tart.

 

A tájékoztatás nem teljes körű, további információért kérem keresse területileg illetékes értékesítő kollégáinkat, vagy Lisz Péter termékmenedzsert a +36303007906 telefonszámon.

 

Szöveg: Lisz Péter, termékmenedzser

 

 

Akár csukott szemmel is kultivátorozhatnánk, akkor sem sérülne a növény!

 

Nemcsak alacsony növényállományban, hanem akár térdig érő kultúrában is könnyedén kultivátorozhatunk, úgy, hogy a kultúrnövény nem, csak a gyom pusztul! >>

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek