Nem volt másképp ez velem sem, hiába mindennapos a gépmonstrumok társasága a hétköznapjaimban. Alig vártam, hogy Szankra érjek, ahol a Halasi család fogadott, hogy bemutassák a tavaly beszerzett madarukat.
A Halasi Agro Szolgáltató Kft. négy főből áll, családi gazdálkodásként működik. Ifjabb Halasi Ferenccel beszélgettünk, aki elmondta, rajta kívül az édesapja, az édesanyja és a nővére dolgozik a vállalkozásban. Főként bérmunkával foglalkoznak, de van saját földterületük is, körülbelül 50-60 hektár. Árpát, tritikálét és rozst termesztenek. Az itt használt szántóföldi vontatott permetezőt cserélték le a DJI Agras T50-es kijuttató drónra.
Ifjabb Halasi Ferenc felszállásra készül a drónnal
Axiál: Nem mindennapos, hogy ilyen jellegű eszközcsere történjen a gazdálkodásban.
ifj. Halasi Ferenc: Édesapám 2020-ban vásárolta a szántóföldi permetezőnket 24 méteres kerettel, ugyanakkor haladni akartunk a korral, a folyamatos fejlesztés hívei vagyunk. Megnéztük a lehetőségeket, és a vontatott permetezőt drónra cseréltük.
Hogyan alakult a drón beszerzése? Felmerült az igény, hogy vesztek egyet…
- Igen, megkerestünk több céget, ellátogattunk 2024-ben az Agromash Expora, ahol testközelből is megtekintettük, és tárgyalásba kezdtünk az AXIÁL-lal is. Korábbról jó kapcsolatot ápolunk veletek, több gépet is vettünk már: CLAAS silózókat, használt gépeket. Igényeinket összegezve egy olyan ajánlatot kaptunk, amelyet elfogadva 2024 tavaszán megvásároltuk a DJI Agras T50 permetező drónt, 3 akkumulátorral, 1 töltővel, 1 távirányítóval és a távirányítóhoz egy plusz külső akksival. Egy teljes év tapasztalata van most már a hátunk mögött.
Működés közben a DJI Agras T50 drón (vizet juttattunk ki)
Milyen volt az első munka a drónnal?
- Éjszaka történt meg az első bevetés, lombtrágyát szórtunk vele. Volt bennem némi félelem, mert a területen, illetve mellette facsoportok voltak, de ezeket szépen kikerülte, példásan vette az előre jelölt akadályokat. Szuperül ment.
Adódik a kérdés… Előzőleg volt-e drónos tapasztalatod?
- DJI Mavic 2 Próval kezdtem repülni, akkor még szabadidős tevékenységként. Automata kormányzással mentem a gépeinkkel és közben videóztam. Utána jött a döntés, hogy vegyünk egy permetező drónt. A mostani madarat egyébként sokkal könnyebb irányítani, mint a kicsit.
Több mint egy éve használjátok a T50-et. Milyen tapasztalataid vannak a teljesítményével?
- Nagyon jó a teljesítménye, a sok kis parcella miatt nem tudjuk ugyan teljesen kihasználni – sokat kell vonulni. Viszont sokkal egyszerűbb így, mint egy szántóföldi permetezővel dolgozni, mivel pl. a táblákon való közlekedés így lényegesen könnyebb.
A gördülékeny munkavégzéshez két ember szükséges: pl. a platóról való le- és felpakolás így oldható meg könnyedén, illetve, amíg az egyikünk feltölti a tartályt, a másik ember kicseréli az akkumulátort. Érdemes 2 db kisebb aggregátort tartani hozzá, nekünk is két HERON áramfejlesztőnk van. 3 db akkumulátorral rendeltük a drónt, és a gyorstöltésükhöz kevés volt az egy régebbről meglévő áramfejlesztőnk. A munkavégzést úgy szoktuk ütemezni, hogy annyi szert töltünk a drónba, amivel kb. 2 hektárt tudunk lefújni. Mire ezzel megvagyunk, akkor kell pont tölteni az akkumulátort is, így egyszerre tudjuk ezt megtenni. Így a leghatékonyabb a munka.
A T50-es drón tartályának feltöltése (esetünkben vízzel)
Milyen a drónnal végzett munka minősége?
- Nagyon jó! Nincs ráfedés, és nincs kihagyás. Nagyon jól tartja a táblahatárokat, amennyiben azokat pontosan vesszük fel. Fontos megfelelő figyelmet szentelni a repüléstervezésnek, mert a drón pontosan azt fogja tenni, amit a tervben kérünk tőle. Ha nem figyelünk oda, és hanyagul jelöljük ki a határokat, hiába lenne pl. még egy-két méter kezelendő terület a fogás végén, a drón „le fogja vágni” a fordulót, hiszen a terv ezt az utasítást tartalmazza!
A saját földjeink esetében körbementünk a területen, és távirányítóval jelöltük ki a sarokpontokat. Egyébként drónfelvételekből összefűzött, RTK-pontos alaptérképen is körbe lehet rajzolni a munkaterületet, vagy akár a DJI Smart Farm alkalmazásban, okostelefonon is előre meg tudjuk tervezni a tábláinkat. Be tudunk jelölni például villanyoszlopokat, területeket, amiket nem szeretnénk kezelni, vagy facsoportokat. A DJI Smart Farm alkalmazásban látjuk az aznapi és összes felszállásunkat, hogy melyik nap hány órakor és mennyit repültünk, mennyit fedtünk le és mennyi vizet használtunk fel. Mindent nyomon tudunk követni.
Mi a tapasztalat a magasfeszültségű vezetékekkel?
- Volt rá példa, hogy nagyfeszültségű vezeték alatt gond nélkül átmentünk a drónnal. Ha már a biztonságról beszélünk… Az akkumulátoroknál beállítottuk, hogy 7%-os töltöttségnél tegye le magát a madár. Ezt egyszer meg is tapasztaltuk, hogy működik: azt gondoltam, még tud repülni egy kicsit, de az akksi 7%-os lett, és a drón lerakta magát – ahogyan azt kértük tőle. Mi pedig autóval mentünk érte. Ugyanakkor egyértelmű, hogy a legbiztosabb, ha nem hagyatkozunk folyamatosan a beépített biztonsági rendszerekre: elvégre a pilóta felelőssége, hogy biztonságosan repüljön a madarával. A magasfeszültségű kábelek esetén pl. ahogy nőnek a növények, egyre kisebb lesz a távolság a kultúra felszíne és a belógó vezetékek közt. Ráadásul a hőtágulás miatt maguk a vezetékek is lejjebb ereszkednek, ahogy haladunk előre a szezonban. Egyre nehezebb ebbe a résbe „beférni” a drónnal. Néhány alkalommal szerencsénk volt, de a megfelelő gyakorlat a repülési tervben akadályként jelölni a vezetékeket, facsoportokat és egyebeket, esetleg felosztani, és több darabban kezelni a táblát. Így biztosan elkerülhető a baj, és arról sem kell vitatkozni, kié a felelősség egy esetleges baleset esetén.
Elsuhant a fejünk felett
Hogyan tároljátok a drónt?
- Csináltunk fából egy dobozt, aminek az alja és a teteje az eredeti csomagolásból származó hungarocell, télen ebbe helyezzük el, és lefedjük 2 takaróval. A műhelyben tároljuk. A csatlakozók szét vannak húzva, a vizes csatlakozókból ki van engedve a víz, illetve a szivattyú is körbe van takarva a fagyás ellen. Amíg nem használtuk, még új volt, a nappalinkban tároltuk. 😊
Akkor a karbantartás is nagyon precíz lehet.
- Igyekszünk… A takarítás így megy: miután slaggal leáztatom, fúvókás flakonból szappanos vízzel permetezem, szivaccsal takarítom, majd tiszta vízzel lemosom. A tartályát vízzel töltöm fel, manuális módban elindítom a permetezést, hogy átmossuk a teljes rendszert. Fontos, hogy teljes száradásig nem szabad összehajtani a karjait…csak ezt követően lehet eltárolni a madarat.
Ezek után nem lepődnék meg, ha neve is lenne a drónnak…
- Csak Nagy madárnak hívjuk.
Volt-e bármilyen probléma a drónnal?
- A legelső permetezésnél észrevettem, hogy az egyik kis mérlegnél (amely méri a súlyt) szivárgott a tartály. Ahogy hazaértünk, szóltunk az AXIÁL-nak, elvitték, kicserélték a problémás alkatrészt és vissza is szállítottátok. Mindez gyorsan történt, figyelembe véve, hogy olyankor nélkülözzük, amikor nem kellett vele dolgozni, és pár nap alatt megtörtént a javítás.
Miben látod a drón előnyét? Ajánlod-e a használatát másoknak?
- Egy komoly szántóföldi permetező több tízmillió forint. A drón egy olcsóbb alternatíva, amely a kisebb gazdáknak megfelelő lehet. Nagyobb gazdaságoknak is érdemes beruházni rá, hiszen például csapadékos időszakot követően is megoldható vele a kijuttatás, amikor hagyományos géppel nem lehet munkát végezni a táblán. Ezenkívül, ha nem csináltak művelőutat, akkor ezzel a megoldással nem tapossák le a növényt. Kevesebb szerre van szükség, viszont a szélirányokra drónos kijuttatásnál is figyelni kell, és szélben nem szabad permetezni.
Volt-e valamilyen nehézség a használat során?
- Nem igazán. Egy dolog, amire figyelni kell, hogy vannak rajta binokuláris érzékelők, ezért érdemes magunknál tartani nedves törlőkendőt, mert ha nincs nagy növényállomány, a felkavart por képes odatapadni. 2-3 tankolásonként érdemes megtörölgetni ezeket.
Hogy fest szerinted a növényvédelmi drónozás jövője?
- Egyre több drónt fognak eladni, sokan szereznek majd be a szántóföldi permetező mellé egy drónt, hogy kombinálják a megoldásokat. Sok potenciál van benne, például műtrágyaszóró berendezést lehet választani hozzá, vagy gyümölcsös esetében a 4 fúvókás kivitel a célszerű, amivel jelentősen megnövelhető a percenként kijuttatott lémennyiség.
Szöveg: Baranyiné Hutai Anikó
Képek: Kocsmárik János, Baranyiné Hutai Anikó