Az AXIÁL Kft. idén is meghatározó szakmai kiállítóként jelent meg az Agrárszektor Konferencián Siófokon, ahol ebben az évben is díjazták iparágunk legkiválóbb szereplőit. Az elismeréseket megítélő nagylétszámú szakmai bizottságban a magyar piacot meghatározó agrárcégek vezetői kaptak helyet, köztük Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetője is.
2024-es Agrárszektor Konferencián tíz kategóriában ismerték el a hazai agrárszakma legjobbjait, az Év női agrárvállalkozóját, az Év fiatal agrárszakemberét, az Év kertészetét, az Év állattenyésztőjét, az Év növénytermelőjét, az Év agrárinnovációját, az Év agrárberuházását. Mindemellett megszavazták a Portfolio Agrárgazdaságért díj győztesét, valamint a Zsűri különdíja és a Fenntartható mezőgazdaságért díj is gazdára talált.
Az AXIÁL Kft. idén is számos kategóriában jelölt olyan agrárszakembereket partnereink közül, akik az általuk végzett kiemelkedő termelési munkával tovább gazdagítják a magyar agrárium versenyképességét, s szakmai körökben elősegítik a professzionális diskurzust kialakulását.
A rendezvény esti díjátadó gáláján Az év növénytermelője elismeréssel jutalmazták Isztin Ferencet, a Dombegyházi Agrár Zrt. vezérigazgatóját. Ferenc több mint 25 éve dolgozik a száz százalékban magyar tulajdonban lévő cégcsoportnál. Sokrétű tevékenységet végeznek, hiszen közel 5000 hektáron foglalkoznak szántóföldi növénytermesztéssel, mi több, jelenleg egy közel 1000 kocás sertéstelep fenntartása is tevékenységi körükbe tartozik. A növénytermesztés egyik legnagyobb kihívásának az aszályt tartják. Az aszállyal való küzdelem eszközének pedig a jól átgondolt növény- és fajtaválasztást, valamint a vízmegőrzést célzó fejlesztéseket tartják. Számukra elengedhetetlen a folyamatos fejlődés, ennek leghatékonyabb megvalósítási eszköze pedig a legújabb technológiák mezőgazdaságban történő alkalmazásában lakozik.
Kiemelkedő szakmai munkásságáért Fenntartható mezőgazdaságért díjjal jutalmazták Bóna Szabolcsot, a Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt. igazgatóságának elnökét. Tevékenységük szignifikáns részét állattenyésztés teszi ki, alapvetően állattenyésztő gazdaságként működnek. Kocával és Holstein tejelő tehéntartással foglalkoznak. Növénytermesztésük a fennálló takarmányigény kielégítését és az alomszükséglet előállítását tűzte ki célul. Fontos számukra a környezet-terhelés monitorozása, ennek számszerűsítéséhez karbon kredit rendszerbe léptek be és az állattenyésztési tevékenység szénlábnyomát is auditáltan felülvizsgálják. Hogy rövidítsék ellátási láncaikat, a tavalyi esztendőben fehérjetakarmány üzemet indítottak, takarmányborsó és szója feldolgozására.
Év kertészete díjjal jutalmazták Csizmadi Imrét, akinek családi kertészete kezdeti néhány hektáros mérete mára 250 hektárra gyarapodott. Országos viszonylatban a legnagyobb felületen termelnek zellert, céklát és bazsarózsát, de a burgonya és vöröshagyma felületük is jelentős. Élen járnak az innovatív technológiai fejlesztések megvalósításában. Jelenleg egy nagyszabású precíziós pályázat megvalósításán dolgoznak, amely élő kapcsolatot fog jelenteni az iroda, a szántóföld, a műhely és a feldolgozóüzem között. Ennek köszönhetően az országban egyedülálló módon többféle zöldségterméket tudnak teljesen automatikusan kezelni, a szántóföldtől a csomagolásig, amelyet szállítás előtt egy robotizált palettázó-rendszer készít össze.
Az Év agrárberuházásáért elismerésben részesítették a NAGISZ Csoportot. A csoport része a Nagisz-Tej Kft, mely mintegy 5 milliárd forintos keretösszegben egy vadiúj, 1100 férőhellyel rendelkező, fejőrobottal felszerelt állattartótelep beruházását valósította meg. Ezáltal nemcsak a munkaerő hatékonysága nőtt, de a számtalan innovatív technológiai megoldásnak köszönhetően jelentősen javultak az üzemi folyamatok és az előállított nyerstej minősége. A bevezetett technológiának hála, automatikus adatgyűjtés zajlik, így egyedenként, sőt, tőgynegyedenként nyerhetők olyan értékes információk, amelyek segítségével a teljesítmény hatékonyabban kiértékelhető, s segítséget nyújt a problémák azonosításában is.
Életműdíj jelleggel adományozott különdíjban részesítette a zsűri Gáspár Gyula agronómust. Az elismerő oklevelet és díjat a gálaműsor keretében Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetője adta át. A Gáspár Gyula vezetése alatt működő Agropoint Kft. 1990-ben alakult meg, mára a kezdeti családi gazdaságból Agropoint Cégcsoportá válva. Rentábilis gazdálkodás mellett fontos számukra a fenntartható gazdálkodás, a talaj adottságainak megfelelő művelés. Mindemellett nagy hangsúlyt helyeznek a szakszerű öntözésre és a termelési folyamatok hatékonyabbá tételére. Fejlesztéseiket ezek figyelembevételével és a legmodernebb technológiák beszerzésével valósítják meg. Közelmúltbéli fejlesztéseik közé tartozik erdők és halastavak építése-telepítése, öntözésfejlesztés, Limousin törzsállomány tenyésztése európai színvonalú, korszerű tartástechnológiával, valamint megnövelt gabonaszárító tárolókapacitás kialakítása az ebesi telephelyükön.
Szívből gratulálunk a győztesek által végzett példamutató munkához, és további sikereket kívánunk!
Szöveg: Petrity Rebeka
Fotó: Portfolio.hu és AXIÁL Kft.