A zsűri a kategóriában díjazott családi vállalkozásokat vizsgálta, többek közt fenntarthatóság és a környezetvédelem iránti elkötelezettség, illetve környezetszennyezés és természeti erőforrások felhasználásának mérséklésére hozott intézkedések szempontjából. Ennek kapcsán készítettünk interjút Polyák Tamással, az AXIÁL Kft. minőségirányítási igazgatójával.
Az AXIÁL Kft. elkötelezett a természeti értékek védelmében, az általuk vallott fenntarthatóság és a környezettudatos szemlélet bevezetése nemcsak szervezeti, de egyéni dolgozói szinten is kiemelkedően fontos. Erőfeszítéseik fókuszában a levegőtisztaság-, a víz- és talajvédelem, a hulladékgazdálkodás, és a karbonsemlegesség áll. Ahogyan Polyák Tamás, minőségirányítási igazgató megfogalmazta:
„Az AXIÁL Kft. hosszú távú célja fenntartani a folyamatos fejlődést, beleértve környezeti, társadalmi értékrendjét és hatékony belső struktúráját. Az ESG (Environmental, Social, Governance) pilléreknek való megfelelésre törekszünk, figyelve a nem pénzügyi kockázatokra és lehetőségekre, és fenntartható üzleti gyakorlatot követve aktív szerepet vállalva a hosszútávú fenntartható gazdálkodásban.”
Úton a karbonsemlegesség felé
A karbonlábnyom számítás és elemzés szabályozott keretek között zajlik, ez az ökológiai lábnyom csökkentésének egyik meghatározó lépése. A vizsgált időszakra vonatkozóan a meghatározáshoz nagyon fontos a pontos és megbízható adatszolgáltatás. A vállalatra vonatkozóan sokrétű a vizsgálat, amely kiterjedt és rendszeres adatgyűjtést igényel, annak érdekében, hogy a változások azonnal detektálhatóak legyenek a megfelelő beavatkozás érdekében:
„A karbonlábnyomunkat és üvegházhatásúgáz-kibocsátásunkat elsősorban saját karbonkreditet létrehozó projektekből ellentételeztük és szeretnénk ezt a jövőben is folytatni. A megtermelt karbonkrediteket több szakértő bevonásával minősíttetjük. A karbonlábnyomot meg lehet határozni egyénre, csoportra, részlegre vagy akár az egész vállalatra is. A minősített krediteket a vezetőség által kiválasztott területek karbonlábnyomának kiszámítását követően tudjuk felhasználni és ezzel csökkentve a vállalat ökológiai lábnyomát. Mivel egy – egy ilyen projekt csak egy meghatározott időszakra szól, ezért folyamatosan keresnünk kell a lehetőséget a karbonkredit termelésre és a semlegesített területek számának növelésére. Ezt a missziót támogatják a végrehajtott intézkedések - például az energiafelhasználás és a papírfelhasználás csökkentése is. Ezen intézkedések következtében is csökken a vállalat karbonlábnyoma, ezáltal a megtermelt kreditekkel tudjuk növelni a semlegesített területek számát" - emelte ki.
Vállalati digitalizáció fenntarthatósági előnyei
Az Axiál Kft a 2020-ban elindult digitalizációs transzformációnak köszönhetően nemcsak a környezeti erőforrások védelmét és a felhasznált papír csökkentését valósította meg, és az irattározás költségei is látványosan csökkentek. Az informatikai rendszerek által biztosított szűrési lehetőségének hála, a digitalizált dokumentumok azonnal hozzáférhetőek, a munkafolyamatok pedig egyszerűbbé és hatékonyabbá váltak. Egyszerűsödött a keresés, pár kattintással visszakereshető a folyamatba már beillesztett megállapodás, számla vagy akár munkalap, már nem szükséges teljes dossziékat és mappákat átnézni a keresett információ megtalálása érdekében. Ez a folyamat azonban óvatosságot is igényel az adatbiztonság megteremtése érdekében. Mikor a jövőbeni digitalizációs irányvonalról kérdeztük, a vezető kiemelte:
„A legnagyobb feladatunk a mindenkori jogi környezetben elfogadott szerződések digitális hitelesítésének megvalósítása. Ezzel párhuzamosan az Axiál Kft életében egy nagy lépéshez érünk, egyfajta workflow rendszer kialakításába kezdünk, amely által teljes folyamatok digitálisan vezéreltté válnak és így minimális papírfelhasználást érhetünk el.”
Fenntarthatóság a hétköznapokban, személyre szabott élmények által
Korábban az AXIÁL országos fenntarthatósági versenyt hirdetett a 19 telephelye közt. Az eredmények kapcsán Polyák Tamás kiemelte:
„A környezeti előnyök mellett egyfajta csapatépítő jellege is volt a kezdeményezésnek. A versengés és a jutalom közös felhasználása során a kollégáink által gyűjtött élmények támogatják majd a mindennapos együttműködést a jövőben is. Már gondolkozunk azon, hogy milyen újabb játékos és közösségépítő kezdeményezéssel népszerűsítsük kollégáink körében a fenntarthatóságot.”
Új fenntarthatósági kezdeményezés részeként az AXIÁL minden egyes munkatársát névvel ellátott termosszal lepte meg, ezáltal csökkentve a műanyag felhasználást, hiszen a kihelyezett vízautomatákból és a tisztított csapvízből bármikor újratölthetik azt:
„Tapasztaltuk, hogy a fogadtatás a munkatársaink részéről pozitív, sokan folyamatosan a kulaccsal a kezükben közlekednek az irodán belül s kívül egyaránt. A kulacs névre szóló mivoltja azt személyessé teszi, és a fenntarthatósági szemléletet tökéletesen támogatja és népszerűsíti a hétköznapokban. Fontos, hogy ne csak az Axiál Kft. tegyen az unokáink jövőéért, hanem tegyünk mi is, egyéni szinten. Ezt a nézetet próbáljuk minden dolgozónk gondolkodásmódjába átültetni, hiszen ez az intézkedés nemcsak „zöldít”, de jövőbe is tekint.” – fogalmazott Polyák Tamás.
Szöveg: Petrity Rebeka, Junior Marketingmenedzser
Fotó: Fekete Csaba