Ötszáz fejőstehenük vízágyon fekszik, kefehengeres marhavakaróhoz állhat egy kis kényeztetésre, fejés közben Mozart és Beethoven zenéjét hallgatja. Nem csoda, hogy évente négymillió liternyi mennyiségben az ország egyik legjobb minőségű, GMO-mentes tejét adják – hazánkban mindössze két másik üzem büszkélkedhet ezzel. A hamarosan megnyíló tejfeldolgozó részleg kiváló alapanyagból dolgozhat majd.
Természetesen mindebben kulcsszerepe van az optimális etetésnek. Hogy kellőképpen értékelhessük a jelenlegi helyzetet, vissza kell mennyi egy kicsit a közelmúltba. Azelőtt vontatott etetőkocsit használtak, annak még nem volt mérlege, rakodógéppel pakolták meg, így pontatlan volt az összemérés, és csak nagyjából lehetett betartani a takarmány receptúráját. 2008-tól már egy olasz önjáró keverőkocsi dolgozott náluk, nagy előrelépésként mérleggel és számítógépes összeméréssel. Masszív, strapabíró gépnek bizonyult, tíz év után is jó műszaki állapotban van, kényelmes kabinját szerették a kezelők. Ám tízezer üzemóra alatt kiderültek hátrányai is: csak a hátsó kerekek hajtottak, és az elsők kormányzottak, ezért télen küszködött még az enyhe emelkedő leküzdésével is, és nem valami ügyesen forgolódott szűk helyeken. Az adatokat pendrive-on lehetett átvinni a gép és az iroda között, ami ma már kezdetlegesnek számít. Elérkezett az ideje a tartalékba helyezésének és egy új etetőkocsi beszerzésének.
Jól körülnéztek a piacon, meséli Kubik Zoltán ügyvezető. Az olasz márka ellen szólt, hogy évek alatt sem tudott szerviz- és alkatrész-hátteret létrehozni országunkban, márpedig egy tejgazdaságban alapvető fontosságú a megbízhatóság. Mivel a MAKROM maga termeli meg az összesen körülbelül ezer szarvasmarha tömegtakarmányát, ugyanennyi hektárnyi szántón és kaszálón, és az ehhez szükséges gépállomány jórészét – CLAAS gyártmányú teljes zöldsor, kombájn, silózó, traktor és rakodógép, Fendt traktor – az AXIÁL-tól vásárolta, megismerte a bajai háttérszolgáltatásokat. Ez döntött! Figyelembe véve az üzemanyagnagyságot és egyéb tényezőket, az RMH új típusát, a számítógép-vezérelt gépek legkisebbjét, az egycsigás Vulcan 14-es ajánlotta az AXIÁL, és el is hozott Mágocsra egy bemutató példányt, amely két hétig dolgozva bizonyíthatott. Meggyőző volt a produkciója, a korábbi kocsiénál: gyorsabb marás, a jobb mix, robusztusabb felépítés, minőségi rozsdamentes anyaghasználat, valamint a vezeték nélküli mérleg-kommunikáció mind-mind önmagáért beszélt.
Észrevettek egy-két apróbb gyermekbetegséget, például a kiadagolón nem volt függöny, szétszórta a takarmányt, de ezeket orvosolták.
2017-ben megrendelték a gépet, tavaly januárban meg is érkezett. Összekerék-hajtásával és négykerék-kormányzásával (közúti, kis helyen forduló és kutyamenetes móddal) sokkal jobban mozog a telephelyen, nagyon homogén keveréket állít elő, és pontosan méri ki az összetevőket. Lényeges szempont, hogy nagyon nagy hányadban erjesztett, savas kémhatású a feldolgozandó tömegtakarmány (szilázs, szenázs), agresszívan támadja a gép alkatrészeit, de az RMH korrózióálló acél szerkezeti elemei ellenállnak ennek. A silómaró olyan szívós anyagú, hogy szinte nem látszik rajta az egyévnyi használat. Apró kifogás, hogy a gép jelzi ugyan a kezelőnek, hogy az adott anyagból bejutott a tartályba a megfelelő mennyiség, de nem állítja le a betárolást, tehát ha elbambul az ember, pontatlan lesz az összetétel. Ezen lehetne tökéletesíteni, mondják.
Hogy érzékeljük, mekkora feladat hárul a Vulcanra: az éves takarmánymennyiség nyolc és fél ezer tonna, ebből táp 1,8 tömegtakarmány 6,7 ezer tonna, az utóbbi szinte teljes egészében erjesztett – sorolja Szőcs Zoltán telepvezető, takarmányozási mérnök. Előnye a gépnek, hogy kis mennyiségű adalékanyagokat oldalt, egy kis, hidraulikus hajtású csigás garaton lehet könnyen és gyorsan betáplálni. A keverések száma naponta 14, évente 5110. Más-más receptúra szerint táplálják a tejelő teheneket, a szárazon állókat, a fogadó csoportot – ennek takarmányában szerves savak is vannak – és a növendék teheneket, illetve bikákat.
Az RMH Vulcan 14 egyik legnagyobb pozitívuma legfejlettebb szoftver és a folyamatos rádiófrekvenciás adatátvitel a gép és az iroda között. Ide futnak be a fejőgépektől is az adatok, azonnal látszik, ha valamelyik csoportnál kedvezőtlen irányban mozdult el a mennyiség vagy a minőség, tüstént megváltoztatják a következő etetés receptúráját, és a keverőkocsi már ezt állítja össze úgy, hogy a kezelőjének semmi sem kell tennie, sőt akár nem is tud a változtatásról. A fejés következő körében látni lehet az eredményt, ezáltal gyakorlatilag állandóan optimális az szarvasmarhák takarmányozása. „Az RMH Vulcan 14 üzembe állításával látványosan megugrott a tejtermelésünk!” – örül a helyes beruházás sikerének Kubik Zoltán.
Ezzel tulajdonképpen úttörő szerepet játszanak Magyarországon. Náluk kellett kikísérletezni, hová legjobb felszerelni az adatkommunikáció antennáit, és hogyan működtethető legjobban az egész rendszer. Máshol már ezeket a tapasztalatokat is felhasználhatja az AXIÁL.
Letelt az első esztendő, hiba, üzemzavar egyáltalán nem fordult elő. Kubik Zoltán ügyvezető biztos benne, hogy három-négy évig alig kell majd hozzányúlni a géphez. A rádiókapcsolat hozadékát még nem tudják teljesen kihasználni, de fokozatosan fejlődnek ebben is. A legjobb géptípus, a legjobb háttérszolgáltatással, a legjobb tejhasznú gazdaságok egyikében – ez a siker receptje!
Fotó: Komprádt Károly – vértesFotó
Szöveg: Karlovitz Kristóf, szakújságíró
Forrás: AXIÁL Híradó 2019. 02. szám