A sorközművelő kultivátorozás (kukorica, cukorrépa, napraforgó, repce) gépe a MONOSEM SUPER-CROP kultivátor kocsi, illetve a továbbfejlesztett változata a robosztusabb, valamint egy újfajta mélységállító mechanizmussal ellátott MULTI-CROP művelő elem. Ezek a kocsik sorvédő tárcsákkal és sorvédő lemezekkel is felszerelhetők (opcióban).
A SUPER CROP sorozat
Az erős, sokoldalú és egyszerű kivitelnek köszönhetik a MONOSEM kultivátorok jó hírnevüket. A kultivátoroknak több szerepe van mint eddig, az AXIÁL és a MONOSEM felkészült abban, hogy tanácsaival segítsen kiválasztani a magyar gazdálkodók igényeinek megfelelő munkagépet.
Az SCD kultivátor sokoldalúságát az jelenti, hogy különböző növényeknél alkalmazható. A nagy hasmagasság (65-70 cm) lehetővé teszi a késői ápolást a kultúrákban, nem beszélve a kapa választási lehetőségekről, a saraboló (oldal) kapáktól a rugós kapákon át a merevszárú kapákig, melyek különböző méretetkben is elérhetők.
A MULTI CROP sorozat
Az újabb fejlesztésű művelő elemek, az idei 2016-os évben kerültek bevezetésre az AXIÁL Kft. palettájára, de csak a nagyobb munkaszélességű 12 soros hidraulikusan csukható 3 méteres szállítási szélességű alapgépen, melyre folyékony műtrágya vagy növényvédőszer-kijuttató is ráépíthető, valamint a 8 soros hidraulikusan csukható 3 méteres szállítási szélességű gépen, melyre egy 1000 literes szilárd műtrágya-kijuttató van szerelve.
A váz kialakítások is nagyon sokfélék lehetnek. A kultivátorok vázai alkalmasak 4-6-8 sor kukorica és 6-8-12-18 sor cukorrépa kultivátorozására is. Ez a váz egyszerű és normál vagy front függesztett műtrágya adapterrel szerelhető. A duplavázas kivitelben szerelhetők nagykapacitásű tartállyal is.
Műtrágya adapter megoldásokat is egyéni igényeknek megfelelően lehet kialakítani, ez természetesen függ attól, hogy mekkora a művelendő terület és milyen dózisban kívánjuk kijuttatni a műtrágyát.
A normál tartály két kivitelben elérhető, 175 literes tartály, 2 vagy 3 kifolyással és a 270 literes tartály, 3 kifolyással. A nagy kapacitású tarály (1000 liter). A tartály egy kémlelő ablakkal van ellátva hogy a traktorból tudjuk ellenőrizni a műtrágyaszintet. A nagy térfogatnak köszönhetően big-bag zsákból tölthető.
Létezik a front függesztésű MONOSEM tartály, ami speciálisan műtrágya-adagolásra lett fejlesztve. Az erős, robosztus bölcsőváz tartja a tartályt, ami magában foglalja a 100%-ban korrózióálló adagolószerkezetet, melynek talajkerékről történik a meghajtása. A tartály 1000 literes (1600 literre magasítható) és 1500 literes (2100 literre magasítható) kivitelben elérhető, a levegőt termelő ventilátor hajtása pedig történhet kardán- vagy hidromotoros-hajtással. Egyik nagy előnye, hogy a front műtrágyaszóró tartály a vetőgépen is használható. A kijuttatás csövekkel zajlik a sor két oldalára, mivel a műtrágya szállítása levegővel történik, így szükség van levegő leválasztó ciklonokra is. A ciklonokat a vázra helyezzük, így a műtrágya a csövekbe esik, míg a szállító levegő és a por a kivezető csövön át távozik. Rozsdamentes adagolóval szereltek a tartályok, az 1000 literes szimpla, míg a 2100 literes dupla adagolóval. Aműtrágya-adagolás adagolócsigákkal történik.
A csigák rozsdamentes acélból készülnek, a csigaleveleknek köszönhetően az adagolás folytonos és egyenletes, a fordulatszám beállításával a pontos mennyiség is kalibrálható. A normal csigák kék színűek, ezek 80 és 350 kg/ha értékek közé állíthatók be 75 cm-e sortáv mellett, és 120 és 525 kg/ha értékek közé 50 cm-es sortáv mellett. A nagyobb kapacitású csigák piros színűek, ezek 160 és 700 kg/ha értékek közé állíthatók be 75 cm-es sortáv mellett, és 240 és 1050 kg/ha értékek közé 50 cm-es sortáv mellett. Természetesen, ha olyan igény jelentkezik, hogy folyékony halmazállapotú műtrágyát, vagy szuszpenziót szeretnénk kijuttatni, arra is van lehetőség, sőt megvalósítható, a kultivátorozással egymenetben történő sorpermetezés is, mellyel szintén időt és pénzt tudunk megtakarítani.
Sorfelismerő és munkagép-helyzetoptimalizáló automatika
A precíziós növénytermesztés az erő- és munkagépek pontos, automatikus irányítása, a vetőgépek sorelzárása, a permetező gépek szakaszvezérlése által segít a termelés önköltségének csökkentésében. A tábláinkról származó különböző adatok elemzése révén feltárható, hogy adott helyen, adott időben mi az elsődleges hozamkorlátozó tényező. Ennek ismeretében pedig célzottan arra tudunk reagálni. Pl. ahol a talajtömörödöttség gátolja a víz- és tápanyag felvételt, ott nem a tápanyag dózisokat kell növelni, hanem a tömörödöttséget kell megszüntetni. Ezzel az input anyagokat, az erőforrásainkat racionálisabban tudjuk felhasználni, ami növeli a hatékonyságunkat.
A mAXI-CAM egysége valójában a kamerákat is magában foglaló képfelismerő és vezérlő számítógép. Egy por-, víz- és rázkódásálló alumínium borítású, mindössze 160x60 mm-es célszámítógép, mely kimondottan a mi saját tervezésű eszközünkre került kifejlesztésre. A beépített kamerák akár full HD felbontásra is képesek, illetve a kamera chipek programozásával az adott kép meghatározott részein eltérő felbontással képes üzemelni. A gép számítógépe hardveres úton végzi el a képek feldolgozását – másodpercenként 60-szor! A kamerák magasságát, dőlését, ill. a növényi sorok távolságát és a növények magasságát ismerve, az eszköz meghatároz egy elméleti mintázatot, ahogy a kamera képén a növénysoroknak látszódniuk kellene. Működés közben a képeken ehhez az elméleti mintázathoz hasonlót keres. Ahol mintázatban és színben a legnagyobb az egyezés, ott találhatók a növényi sorok. A számítógép folyamatosan méri a kamera esetleges elmozdulását, dőlését és ennek megfelelően aktualizálja a keresendő mintázatot. E mellett a keret – és a rá függesztett munkagép – helyzetét, a középállástól való távolságát is folyamatosan méri a rendszer. Ha kell, a képfelismerő számítógép a hidraulika vezérlő modulon keresztül gondoskodik a keret megfelelő irányú és mértékű elmozdításáról. A rendszer elméleti pontossága valamivel 2 cm alatt van. Az éjszakai munkavégzéshez sem kell más, mint egy munkalámpa, ami biztosítja a kamera számára a fényt. Az eszköz kezelőfelülete egy androidos táblagép, mely a mAXI-CAM számítógépével WiFi-n keresztül kommunikál. A munka megkezdéséhez szükséges beállítást itt lehet megtenni, majd a táblagép akár le is kapcsolható. De ha bekapcsolva hagyja a felhasználó, ezen láthatja a rendszer működését, illetve az éppen feldolgozott képet, melyet a számítógép szintén átküld az táblagépre.
A vázszerkezet kialakításának alapelve az volt, hogy minél letisztultabb, egyszerűbb eszközt készítsünk a partnereink véleménye alapján, a vezetékek egy része a vázban elrejtve fut, továbbá egy energia lánc beépítésével a hidraulika csövek is igényesen vannak elvezetve a gépen. A munkahenger elmozdulás +/- 350 mm, ez a piacon található rendszerek közül a legnagyobb elmozdulás, akár 20 km/h munkasebességre is képes, - persze ez a sebesség tartomány a növény fejlettségi fokának megfelelően értendő - az oldal irányú elmozdulás gyorsasága összefüggésben van a munka sebességgel.
A kitartó 2 éves fejlesztési munka eredményeként a 2017-es évben a mAXI-CAM megkezdi országos bemutató körútját, mely lehetővé teszi partnereinknek és leendő partnereinknek, hogy saját üzemi körülmények között győződjenek meg arról, mire képes a mAXI-CAM.
A különböző felszereltségekről és opciókról érdeklődjön bátran területi képviselő munkatársainknál!
Szöveg: Lisz Péter, termékmenedzser
Képek: AXIÁL Kft.