Kanat Adilbekov, főagronómus, Aqmola régió, Kazahsztán
Kerek 70 kilométerre északnyugatra Astanától, mely Kazahsztán fővárosa és körülbelül 400 kilométerre az orosz határtól, található a T.O.O. Rodina gazdasága. Egy mezőgazdasági-, vetőmag- és tejtermelő üzem, ahol 62.000 hektáron gazdálkodnak és a legkisebb parcella 400 hektár, az átlag az 1.000 hektárt is meghaladja. Ehhez még hozzájön az 1.500 tejelő szarvasmarha és egy nagy tejüzem. Az összeredmény 40 százalékát teszi ki. A cél, ezt 60 százalékra megnövelni.
Kazahsztán a tíz legnagyobb országok közé tartozik és egy változatos megjelenéssel rendelkezik. Ezáltal az ország északi és nyugati része sík területekkel rendelkezik, míg délen a Föld legnagyobb lánchegysége található. Mivel elég távol van a tengerekhez, így egyedi klíma jellemzi az országot, amit kontinentális klímának hívnak. Nem ritka a téli mínusz 45 fok és a nyári plusz 35 fok feletti hőmérséklet. Ehhez hozzátársul a meg nem szűnő folyamatos szél. Pont ezek a körülmények azok, melyekkel a T.O.O. Rodina csapatát megméretteti. A felelősségek, melyet Ivan Sauer vállát nyomja, pont ezért van több ágakra leosztva. A növénytermesztés-, műszaki- és állattartási ágakanál 520 munkaerő dolgozik összesen. aratáskor még plusz 150 munkaerő csatlakozik a csapathoz. A dolgozók és családai mind Rodina faluban élnek, mely 1.600 embert számlál összesen.
Éves csapadékmennyiség 150-től 200 milliméter
A legnagyobb kincs az a víz. Éves szinten összesen 150, maximum 200 milliméter eső esik, de egy rosszabb évben a 100 millimétert sem haladja meg. A folyamatos talajerózió, valamint a sztyeppeken keletkező szél miatti párolgás sem javítanak a helyzeten. Ezért is játszik ezen a környéken extrém nagy szerepet a hó, mint igen fontos vízforrás. Kazahsztán-szerte elterjedt egy speciális hóhalmozó, hóekéző eljárás. Ilyenkor a traktor egy speciális munkagépet húz, melyen négy hóeke található. Oldalaként két-két hóeke van egymással szembe felszerelve úgy, hogy a szerkezet hátrafelé szűkül, így 2,50 méter szélességben a havat összehúzzák 1,00 méter szélesre, egy hóhalmot képezve. A hó mennyiségétől függően ennek a magassága elérheti az 50 centimétert is. A munkasebesség átlagban 10 km/óra. Ennél a munkánál nem a talajművelési irány, hanem a mindenkori szélirány a meghatározó. Fontos, hogy a halmokat szélirányra merőlegesen képezzék, mert így kisebb az esély arra, hogy a havat magával vigye a szél. De ez csak a feladat egyik része. Fontos ugyanis az is, hogy a vízmennyiség biztosan a talajba, ott is a megfelelő helyre kerüljön. Ha a hó csak simán csak ottmarad, ahová lehullt, akkor olvadáskor a víz valószínűleg csak elfolyna, vagy egy helyre összefolyna, mivel az alatta lévő talaj még fagyott állapotban van és nem képes a vízfelvételre. A speciális hóekézésnek köszönhetően a hótakaró vékonyabb a hóhalom oldalán. Ezeken a helyeken gyorsabban olvad, és a talaj is gyorsabban melegszik fel. Így, amikor a hókupacok lassan elkezdenek olvadni, a talaj már képes felvenni a vizet, s biztosan jó helyre kerül a megfelelő mennyiség belőle. Ezt a eljárást Kazahsztánban már több mint negyven éve alkalmazzák. Nem minden területen és nem is minden évben, hanem csak ott, ahol szükséges, és ahol megvannak a szükséges feltételek: a kellően vastag hótakaró, a megfelelő minőségű hó és az alkalmas időjárási körülmények, de sok esetben a tapasztalat dönti el, alkalmazható-e az eljárás. Az a cél, hogy akkor alkalmazzák ezt az eljárást, ha a többletkiadások kompenzálhatók a többlethozammal. Ez utóbbi egy száraz nyáron akár 30 százalékot is jelenthet.
Hogy a talajerózió mértékét alacsonyan tartsák, a T.O.O Rodinánál a minimális talajművelés elve alapján dolgoznak.
A 62 000 hektárnyi összes területből 48 000-51 000 hektárt művelnek meg, a többi ugaron marad. Ez annyit jelent, hogy minden negyedik-ötödik évben az aratás után a területeket felszántják majd "magára" hagyják. Csak a következő ősszel nyúlnak hozzájuk, amikor körülbelül 120 kilogramm NPK-műtrágyával szórják meg. A nyugalmi idő jót tesz a talajnak, megnöveli a következő aratások eredményeit. Például búzában az átlaghozam 2,5 tonna hektáronként, amely a következő két-három évben visszacsökken hektáronként 1,5 tonnára.
Hogy a talajerózió mértékét alacsonyan tartsák, a T.O.O Rodinánál a minimális talajművelés elve alapján dolgoznak. Így a gabonát az előző terményfajta tarlójára vetik. A vetéssel egyidejűleg megtörik a felső talajréteget, ezzel visszazárják kapillárisokat, így csökkentik a vízveszteséget is. Vetést követően trágyáznak. A növényvédőszerek használata nem általános, csak szükség esetén juttatják ki, és akkor is repülőgéppel. A legértékesebb tápanyagért, a vízért folyó harc első lépése a gyomok leküzdése.
A vetésnél az ütőképesség elengedhetetlen
A gabonatermesztés legkritikusabb időszaka május 10-15. között van. Ez az öt nap dönti el a hozamot. Május tizedike előtt még nem lehet vetni, mivel a talaj még nagyon hideg, ha pedig tizenötödike után vetnek, annak a veszélye áll fenn, hogy a rövidebb vegetációs idő miatt nem terem elegendő termés az aratásra. " A legnagyobb kihívást az időjárási körülmények és a rövid vegetációs időszak jelentik, amely a gyakorlat szerint május 15-től augusztus 15-ig tart" erősíti meg Kanat Adilbekov, a T.O.O. Rodina főagronómusa. Ez annyit jelent, hogy a vegetációs időszak csak 80-100 nap. Összehasonlításképpen: Németországban ez körülbelül 250 nap. A vetésnél nagyon fontos a nagy teljesítmény és a megbízhatóság, így az üzemnél csakis nagytraktorok jöhetnek szóba. A XERION-ok a Horsch Sprinter vetőgépekkel éjjel nappal dolgoznak, gépkapcsolatonként 15 hektár/óránkénti teljesítménnyel.
A vetés ideje alatt naponta mérik a talaj víztartalmát. Átlagosan, az időjárási körülmények függvényében naponta 2-3 milliméterrel vetnek mélyebben, hogy a gabona csírázásához elegendő vízforrást biztosítsanak. Extrém száraz időszakokban akár 10 centiméter mélyre is vetnek. Ez egy növénytermesztési bűvészmutatvány, mely egészen a kelésig tart, s mely rengeteg tapasztalatot igényel.
A tejtermelésben is fontos szerepet játszik a rövid vegetációs időszak, mivel a T.O.O. Rodina maga állítja elő az 1500-as tehénállomány és szaporulata számára a takarmányt. A takarmánynövényeket logisztikai okokból a telephely körül fekvő területeken termesztik. Kukoricát is termel a cég. Az átlagos termés a korán érő fajtákból 15-25 tonna hektáronként. " Az állatok takarmányozásánál fő problémánk a cukor- és fehérje hiány" - mondja Julia Kolenovskaya, a T.O.O. Rodina állattenyésztési ágazatvezetője. "Ezt úgy oldjuk meg, hogy napraforgó-darát vásárolunk és poliszaharidot használunk hozzá." a gazdaság így jó 8000 literes tejhozamot tud elérni.
Inkább a termelékenységet és a minőséget kell növelni, mint a cég méretét – ez a cég mottója
A cég teljes járműflottája jelenleg 136 személyautóból és teherautóból, valamint 120 erőgépből áll, ezek nagy része Kirovets és MTZ. A nyugati technikára való átállás 2004-ben kezdődött. " Német gyártmányú gépekből jelenleg hét XERION erőgépünk, kettő JAGUAR silózónk, négy ROLLANT bálázónk, kettő QUADRANT kockabálázónk, valamint egy SCORPION teleszkópos rakodónk van. A kombájn flottánk pedig tizenhárom MEDION 310 és tizennyolc TUCANO 320-ast foglal magába." veszi gyorsan számba a gépeket Dmitri Anpilogov. Ő a műhelyvezető a cégnél és ő felel minden egyéb, a gépekkel kapcsolatban felmerülő műszaki feltétel teljesüléséért is. Az a tökéletes munka számára " ha a teljes géppark folyamatosan dolgozik, műszaki hiba nélkül."
„A gépek nagyon könnyen kezelhetők, jó minőségűek, megbízhatók és ritkán mennek tönkre” teszi hozzá Kanat Adilbekov. „Ahol régebben több gép kellett egy hektár megművelésére, azt manapság már egy gép végzi el." Ez az oka annak, hogy a T.O.O. Rodina a CLAAS gépeket választotta, és évről évre folyamatosan egyre hatékonyabb gépekkel bővítette gépparkját.
Inkább a termelékenységet és a minőséget kell növelni, mint a cég méretét – ez a cég mottója. Minél kevesebb technikát bevetni, a meglévő területek hatékonyabban kihasználni, illetve a betakarítás és termény minőségét is egyre növelni – ez a T.O.O. Rodina célja, melyen az egész csapat dolgozik.
Forrás és kép: traktorok.claas.com
Tekintse meg a díjnyertes kampány kazah kisfilmjét!