Kapcsolat
Ha a föld nem kap kaját, nem ad búzát, kukoricát!

Ha a föld nem kap kaját, nem ad búzát, kukoricát!

Az Annaburger nagyon tapasztalt a trágyaszórók gyártásában, a jól ismert T 088-as gépeket korszerűsítve alakította ki a HTS univerzális szórókocsi-sorozatot, istálló-, baromfi trágya, mésziszap és komposzt magas követ

Az Európai Unióban nagy figyelmet fordítanak a melléktermékek kezelésére, a tápanyag visszajuttatására. A trágyatárolásra és -kezelésre hazánkban is jelentős támogatást lehetett igénybe venni. A műtrágya-árak növekedése, a környezet védelme egyre jobban előtérbe helyezi a trágya felhasználását és egyenletes kijuttatását. Sok helyen nyűgként kezelik a szerves- és hígtrágyát, pedig öregapám azért tartott tehenet, hogy legyen trágyája, tudjon tápanyagot viszszajuttatni a szántóra és a homokos szőlőbe, megkötve a laza homokot. Akkor még szekérről, vasvillával végezték ezt a fáradtságos munkát, különösen „izgalmas” volt a birkák alól kiszedni a trágyát.

A 70-es évek végén elterjedt a kupacokban lerakott trágya robbantásos terítése. A trágya sugárirányban szétrepült, nem a trágyát kellett tolólappal széttúrni, hanem a keletkezett krátert betemetni. Ez a módszer az üvegeseknek is kedvezett, mert sorra törtek ki a faluszéli házak ablakai.

Az első úttörők közé tartoztak az IFA teherautókkal vagy pótkocsikkal kiszolgált TG-szórók, amelyek oldalra dobálták ki a trágyát. Ennél sokkal jobbnak tartom a régi vasvillás módszert, mert egyenletesen terített. Csapadékszegény időjárásunk miatt a kupacok helyén a túlzott terhelés miatt, távolabb meg a tápanyaghiány miatt nem lesz termés. Ettől egy fokkal jobb a függőleges tengelyű trágyaszóró. Úgy gondolom, hogy a szerves trágya 40-50 százalékát még napjainkban is T 088-as gépekkel szórják, ezek kis munkaszélességük miatt sűrűn tömörítik a talajt.

 

 

Megoldást nyújtanak az Annaburger 11-32 tonna össztömegű, tandem- vagy tridemfutóműves szerves trágyaszórói, fix alvázra építve, vagy a jövő szállítástechnikáját jelentő cserefelépítményes rendszerrel. Az utóbbihoz három vagy több komponens együttes beruházása célszerű. A eszközök cseréje 20-30 percig tart. Ez a megoldás igen nagy népszerűségnek örvend Csehországban és Szlovákiában.

A 25. születésnapját idén ünneplő Annaburger nagyon tapasztalt a trágyaszórók gyártásában és fejlesztésében. A jól ismert T 088-as gépeket korszerűsítve alakította ki a HTS univerzális szórókocsi-sorozatot, istállótrágya, baromfi trágya, mésziszap és komposzt magas követelményeket teljesítő kijuttatására. Kísérletként műtrágyát is szórtunk vele.

A hidraulikusan hajtott láncos lehordószerkezet előre és hátra is járatható. Az előtolás sebességét fokozatmentesen, hidraulikus szeleppel – akár a traktor fülkéjéből – lehet szabályozni, így precízen beállítható a kijuttatás mennyisége. A vízszintes tengelyű tépőhengerek felaprítják a nagyobb csomókat, és a hátfalnak dobják.

A hátfalról lehulló anyagot két nagy átmérőjű, lapátokkal ellátott röpítőtárcsa teríti szét, rendkívül egyenletes szórásképpel. A tépőhengerek előtti, hidraulikusan mozgatható zsalu segítségével tudjuk beállítani a csibetrágya vagy mésziszap pontos szórását. Az 1000/perc fordulatszámmal hajtott szórómű túlterhelés ellen biztosított, így a trágyába került idegen anyagok nem okoznak akkora kárt, mint más, túlterhelés ellen nem biztosított trágyaszóróban.

A lehordólánc feszességét rugóterhelés szabályozza automatikusan. A feszességre különösen oda kell figyelni mésziszap szórásakor, mert ez az anyag agresszíven emeli a láncot, ami szakadáshoz vezethet. Mésziszapból kisebb térfogatmennyiséget rakodjunk, mert ennek fajsúlya jóval nagyobb.

Többen kérdezték már tőlem, hogy mit csinál ez a gép a bálamadzaggal. Ugyanazt, mint minden másik gép: feltekeri. A madzag bekerülését egy kis odafigyeléssel, vagy bálabontóval lehet megelőzni. Háló használata szintén segít.

A röpítőlapátok jó beállításával akár 18-20 méteres munkaszélesség is elérhető, ezáltal jelentősen csökken a taposási kár. A lapátok szögét mindig az adott trágya minőségéhez kell beállítani. Rossz beállítással középen kimaradhat egy csík, amely nem kap tápanyagot.

A kocsik jobb kihasználását szolgálja a silószállító felépítmény. A dupla térfogatúra növelt kocsiszekrény, valamint a meggyorsított lehordólánc nagy segítség a siló betakarításában. Az átszerelés nem igényel hosszú időt. Jól használható silótöltő présgépek kiszolgálására is. Van, aki ezzel hordta le a cukorrépáját a betakarítógép mellől. Egy bérvállalkozó, aki komplett flottával járja az országot, kénytelen volt felszámolni T 088-as gépparkját, mert ahol az Annaburgerekkel megjelent, oda már nem mehetett vissza más márkával trágyát szórni.

 

1. kép: Rugóterhelésű láncfeszítés 2. kép: Silószállító felépítmény 3. kép: Nagy átmérőjű röpítőtányérok

 

Megkérdeztem egyik partnerünket, aki már nyolc éve Annaburger szórókat használ, miért ezt választotta.

Leginkább a méretük miatt, mert ezek a tandem-futóművű kocsik tudnak legjobban kifordulni a telepről egy derékszögű kanyarban. A típus kapacitása 10 tonna, szórásszélessége 25 méter. A két géppel évente tizenkétezer tonna trágyát szórnak ki.

Elégedettek vagytok a gépekkel?

Igen, hiszen nagy hatékonysággal és minimális alkatrész-szükséglettel a mai napig jól működnek. A szóróadaptert le szoktuk szedni, így a szerves trágyát ki tudjuk szállítani a telepről a földszéli depókba. Általában 250 hektárt szórunk évente, így az ezerhektáros gazdaságban négy év alatt minden területet le tudunk szórni. Foszfort és kálium-műtrágyát egyáltalán nem veszünk. A gépeket zöldtakarmány behordásra is használjuk. Amikor silózunk vagy szenázst készítünk, akkor is leszedjük a szóróadaptert és pótkocsiként használjuk azokat tovább. Nemrég számoltam utána, a két kocsival nyolc év alatt összesen 144 ezer tonna anyagot mozgattunk meg.

Meghibásodásokról, alkatrész szükségletről mondj néhány szót.

A gépeket gyári préselt faforgács-lemezes padozattal vettük, ezen futottak a lehordóláncok. Ezt idővel lecseréltük vaslemezre, ami jó döntésnek bizonyult.

Elárulom, hogy már a gyár is vaslemezeket használ. Eredetileg súlyt spóroltak a préselt lemezekkel, meg azt nem marja annyira az ammónia. Egy rossz minőségű beszállítás után váltottak.

Az évek során két kardántengelyt cseréltünk még, ezenkívül szezononként négy-négy darab csapágyat, és négy év után komplett lehordóláncot. Mindig tőletek vesszük az eredeti alkatrészeket. Hét-nyolc év múlva jöhetsz, újra ilyen gépeket veszünk. Másnak is ajánlom ezeket a tökéletesen szóró gépeket, mert a termésátlagoknál gyorsan megtérülnek.

 

Az Annaburger HTS trágyaszórókkal kapcsolatban további információt területileg illetékes gépértékesítő kollégáinktól kaphat! Elérhetőségeikért kattintson IDE!

 

Angeli Gyula, termékmenedzser, AXIÁL Kft.

 

Forrás és kép: AXIÁL Mezőgazdasági Híradó 2016. IV. szám

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek