A kapásnövények sikeres termesztésének egyik sarkalatos technológiai eleme a sorközművelés. Tudták ezt már paraszti őseink is, akik a kapálást (kézi), illetve később ló-kapálást (ekézést) a tavaszi munkák elmaradhatatlan részének tartották, és amit később, a gépesítés fejlődésével a traktoros kultivátoros sorközművelés váltott fel. Mert már akkoriban is ismert volt, hogy kapálás/sorközművelés révén nemcsak a gyomok gyéríthetők, de általa szellőztethető is a talaj, meggátolható a cserepesedése, elősegíthető a csapadék beszivárgása, és ha van pótlólagos tápanyag (szerves, vagy műtrágya), biztosítható azok talajba, illetve a gyökérzóna közelébe juttatása.
De tudja ezt ma is minden gazda, és tudták ezt a Jánoshalma térségében 3.200 ha-on gazdálkodó Agroprodukt Kft. termelésirányítói is, hiszen a sorközművelés a kapásnövények termesztésének eddig is elmaradhatatlan részét képezte. Csakhogy az idő múlik, a gépek pedig kopnak, így cseréjük is aktuálissá vált. De, ha már cserélni kell, akkor olyat kerestek, ami jól illeszthető az itteni termesztéstechnológiába, könnyen kezelhető és teljesítménye is nagy. A világot járva egy ilyen gépre éppen a hannoveri AGRITECHNICA kiállításon találtak rá, mégpedig a francia MONOSEM standján, és ami már első látásra is olyannak tűnt, mint amit kerestek. A gép műszaki adatainak alaposabb megismerése után pedig már nem fért kétség hozzá, hogy ez a lesz a keresett gép és ezt kultivátort fogják megrendelni. A beszerezésére pedig a gyártója után MONOSEM gépek hazai forgalmazóját, az AXIÁL Kft-ét bízták meg.
A gép 2016 tavaszára meg is érkezett és a teljes elmúlt évi szezont végigdolgozta. Azt, hogy ennek során milyen tapasztalatokat szereztek, és beváltotta-e a hozzá fűzött reményeket, arról a gazdaság növénytermesztési ágazatvezetőjét, Boros Tibor urat kérdeztük.
Az Önök tapasztalata szerint milyen jelentősége van a sorközművelésnek a termesztéstechnológiában?
Mi nagy területen termesztünk kapásnövényeket, főleg kukoricát és napraforgót. A sorközművelés nálunk a termesztéstechnológia elmaradhatatlan részét képezi. A sorközök mechanikai művelését azért tartjuk rendkívül fontosnak, mert a kelés után csak ilyen módon lehet a sorközök optimális kultúrállapotát garantálni, azaz gondoskodni a szellőztetéséről, a csapadékvíz-beszivárgás megkönnyítéséről, a cserepesedés maggátlásáról, valamint a vegetáció alatt a folyamatos tápanyag-utánpótlásról, illetve annak bedolgozhatóságáról.
A sorközművelés ráadásul kedvezően befolyásolja a talaj bioaktivitását, elősegíti a felmelegedését, nem beszélve a művelet gyomgyérítő hatásáról, vagy napraforgó után az árvakelések irtásáról. Igény esetén pedig a sorközműveléssel egyidejűleg – megfelelő kiegészítőkkel – a tápanyagok is kijuttathatók, vagy ha kell, a sorközök vegyszeres gyomirtása is megoldható.
Mi indokolta az új gép beszerzését és milyet kerestek?
A régi gépeink fokozatos elhasználódása okán olyan gépet kerestünk, ami leginkább kielégíti az itteni követelményeket és jól illeszthető a technológiánkba. Olyanra, amelynek nagy a teljesítménye, így mindjárt egy 12-soros változatra gondoltunk, de ilyet a hazai kínálatban nem találtunk. Ezen kívül úgy gondoltuk, legyen robosztus és erős, könnyen kezelhető, amely közúton is vontatható és jó a munkaminősége (jó mélység- és soron tartás!), ugyanakkor alkalmas legyen a műveléssel egy munkamenetben a tápanyagok, a mi esetünkben a folyékony Nitrosol kijuttatására is. Hát ezeknek az igényeknek úgy tűnt, egyedül a MONOSEM kultivátorcsalád 12-soros, MultiCrop SCD jelű változata felelt meg, amire a hannoveri AGRITECHNICA 2015 Nemzetközi mezőgazdasági kiállításon találtunk rá.
Mikor került beszerzésre és mióta használják?
Amint visszatértünk, felkerestük MONOSEM gépek hazai forgalmazóját, az AXIÁL Kft.-t, ahol készséggel álltak rendelkezésünkre, és amelynek aktív közreműködésével még 2016 tavaszára sikerült a gépet üzembe is helyezni úgy, hogy nekünk egy ujjal sem kellett hozzányúlnunk.
Azóta egy teljes szezonon keresztül zavartalanul üzemelt, így bizakodva tekintünk a második szezon elé. Az AXIÁL Kft.-vel egyébként nagyon jó kapcsolatot ápolunk, megbízható, jó partnernek tekintjük, több gépünket is tőlük vásároltuk, amelyeket még továbbiak fognak követni.
MONOSEM MultiCrop SCD 12-soros kultivátor a táblán
Balra lent: Paralelogramma felfüggesztésű kapatartó a kapákkal és a széles felfekvésű mélységhatároló kerékkel. A kapákat két állítható erősségű tekercsrugó feszíti a talajba.
Balra fent: Munkamélység állítás lehetősége 8 fokozatban
Jobbra fent: Sorvédő lemezek a kapatartón
Jobbra lent: A gép szállítási helyzetben
Ez a MultiCrop kultivátor a Monosem legújabb fejlesztése, amely a SuperCrop fejlesztett változata. Melyek ennek a gépnek a legfontosabb ismérvei?
Mindenekelőtt a gép négyszög keresztmetszetű erős, csuklós felépítésű vázát emelném ki, amely öt részből áll: a középső, egyben a három pont függesztéssel a traktorhoz kapcsolódó részhez két oldalról, csuklósan felhajtható módon csatlakozik két-két szélső, majd ezekhez még további két-két legszélső vázrész. Minden egymáshoz csuklósan kapcsolódó két váztag a traktor vezetőfülkéjéből hidraulikus munkahengerek által fel-, illetve lehajtható, biztosítva ezzel a gép munkahelyzetből szállítási, illetve szállításiból munkahelyzetbe állítását (jobb alsó kiskép).
A vázkeretek oldható kötéssel hordozzák a paralelogramma felfüggesztésű kultivátortagokat, amelyeknek mindegyikén optimális elrendezésben – ráadásul oldalirányba állítható módon – 5-5 db rugós felfüggesztésű lúdtalpkapa helyezkedik el (bal alsó kiskép). Előttük halad a széles felfekvésű (120 mm) és nagy átmérőjű (350 mm) gumiborítású mélységhatároló kerék, amelynek révén a kapák munkamélysége – ráadásul egy újonnan kifejlesztett mechanizmussal – 8 fokozatban állítható. De megoldották kapacsoportok sima, ugrálás-mentes járását is: mindegyik paralelogramma felfüggesztésű kapacsoportot két-két állítható terhelésű tekercsrugó feszíti a mélységhatároló kerék által lehatárolva a talajba (bal alsó kiskép), egyúttal gyors és egyszerű állítási lehetőséget kínálva a gépkezelő számára. A gép soron tartásáról pedig két síktárcsa gondoskodik, de opcióban kérhető iránytartó automatikával is. A növények védelmére a gép rendelhető sorvédő tárcsákkal, illetve lemezekkel (jobb felső kiskép), mi az utóbbit választottuk és meg vagyunk vele elégedve. A teljesség igénye nélkül talán ezek sorolhatók a gép feltétlenül említést érdemlő, legfontosabb ismérvei közé.
Úgy tudom, Önöknél a sorközműveléssel egyidejűleg a tavaszi növénytáplálásra is sor kerül. Hogyan történik ez?
A géphez opcióban rendelhető szilárd műtrágyák kijuttatására szolgáló egység, sőt a gép még sorpermetezővel is felszerelhető. Mindkét esetben a műtrágya-, illetve a permetező tartály a traktor mellső függesztő szerkezetére szerelhető, onnan kerül a műtrágya pneumatikus úton, a permetlé pedig szivattyú útján a sorközökbe, amit a kapák dolgoznak be. A vegyszeres gyomirtást mi általában a vetés után teljes felületen végezzük, a sorközöket ilyen módon külön nem kezeljük. A szilárd műtrágya helyett mi annak folyékony változatát (Nitrosolt) használjuk. A traktor mellső függesztő szerkezetére támaszkodó 1.200 literes tartályból hidromotorral meghajtott szivattyú szállítja a folyékony oldatműtrágyát csővezetéken keresztül a növénysorok mindkét oldala mellé, amelyet kapák dolgoznak be a talajba.
Most térjünk át az üzemeltetésre. Menyit üzemelt eddig ez a gép, milyen teljesítményre képes és adódtak-e a problémák az üzemeltetés során?
A gép az elmúlt teljes szezonban kukorica és napraforgó kultúrában összesen mintegy 700 ha területet művelt meg, illetve ebből mintegy 150 ha-ra juttatott ki folyékony műtrágyát. Kukoricában mi két alkalommal, a növény 4-6, illetve 8-12 leveles állapotban végezzük a sorközművelést, az első alkalommal sekélyebben (3-5 cm), másodszorra kissé mélyebben (5-7 cm), a tápanyagot pedig általában a második menetben juttatjuk ki. A napraforgó sorközeit csak egyszer műveljük és nem is műtrágyázzuk. Az említett széles felfekvésű mélységhatároló kerekeknek és a rugós kapaterhelésnek köszönhetően a kapák mélységtartása nagyon jó. Hasonlóan jónak tartjuk a gép soron tarthatóságát is, ami nagyban köszönhető a gépet üzemeltető, GPS vezérelt, automatikus kormányzású traktorainknak. A gép tartozékát képező sorvédők használatát mégis indokoltnak tartjuk, különösen, ha a gép fiatalabb állományban, vagy oldalirányba lejtős területen dolgozik. Az utóbbi esetben néha a traktorvezető beavatkozására is szükség lehet. Ezért a géphez opcióban rendelhető iránytartó automatika megvásárlását még fontolóra vesszük. Ami a gép teljesítményét illeti: a növény 4-6 leveles állapotban történő művelésekor a napi teljesítmény mintegy 40 ha/10h-ra tehető (az alacsonyabb, fiatal állomány okán óvatosabb vezetés és kisebb munkasebesség az indokolt!). Nagyobb, 8-10 leveles állományban azonban magasabb, 10-12 km/h-s munkasebesség mellett a gép teljesítménye táblamérettől függően akár elérheti a 70-80 ha/10h-t. Folyékony műtrágya kijuttatása esetén a feltöltések ideje némileg csökkentheti ezt a teljesítményt, de nem sokkal: dózistól függően mintegy 10-12 hektáronként kell utántölteni, ami a tábla széléről gyorsan megoldható. Mi a gépet egy mellső súlyozású, 190 LE-s traktorral üzemeltetjük, ami még némi teljesítménytartalékot is biztosít. Azt pedig örömmel mondhatom, hogy a teljes szezon során a géppel semmiféle üzemzavar, pláne meghibásodás nem fordult elő.
A kedvező tapasztalatok alapján terveznek-e további gépbeszerzéseket?
A most még használatos régi sorközművelőink cseréje okán rövidesen még egy ugyanilyen gép megvásárlására kerül sor. Az idei AGROMashEXPO kiállításon történt látogatásunk alkalmával ismerkedtünk meg MONOSEM MECA V4 jelű, 45 cm sortávolságú, elektromos meghajtású vetőgéppel, ami cirok, szója és repce vetésére szolgál. Az előrendelési akció keretében ebből két darab gépet és hozzá egy ugyancsak MultiCrop rendszerű, 45 cm sortávolságú, 12 soros kultivátort rendeltünk. A rövid időn belül leszállításra kerülő gépek első üzemeltetése elé nagy várakozással tekintünk.
Köszönöm a beszélgetést.
Lejegyezte: Dr. Demes György
Forrás és kép: Agrofórum 2017. április 80-81. oldal