Kapcsolat
Valósághű mezőgazdasági dioráma az AXIumban
  • Axiál
  • 2025. május 23. 2 Perc

Valósághű mezőgazdasági dioráma az AXIumban

Családi tulajdonban lévő nagyvállalatként a humánközpontúság számunkra alapérték, ezért mindig örömmel adunk számot munkatársaink értékteremtő tevékenységéről is, a szakmai sikerek mellett.

Erre adott a napokban ismét lehetőséget számunkra Hubert András kollégánk, aki szabadidős projekt formájában lepte meg vállalatunkat egy látványos alkotással. A logisztika üzletágunkban dolgozó kollégánk az általa készített különleges diorámát az egyik első olyan vállalati rendezvényen adta át, melyet az AXIÁL új látogatóközpontjában tartottak Baján.  Az agrárjelenetet ábrázoló remekművet az AXIÁL ügyvezetése nevében Harsányi Zsolt, Pintér Zsolt és Harsányi Virág vette át.
 

 

 

A történet egy hibás csomagolású CLAAS silózóval indult, mely sajnos selejtes csomagolásban érkezett. Ebben a makettben látta meg a lehetőséget Hubert András kollégánk, egy dioráma megalkotására, melyben Kecskés Csaba, és Mezőfi Gábor bizalmat szavaztak neki és a rendelkezésére bocsájtották a játékot, hogy abból megépítse a jelenetet.
 

- Mindig az motivált, hogy minél élethűbben visszaadjam a valóságot. Igaz ez nemcsak a diorámákra, de a vasútmodellezésre egyaránt. Ezekkel a gépekkel régóta szemeztem, mindig is kacérkodtam a gondolattal, hogy kipróbáljam ezt is – fogalmazott Hubert András kollégánk, aki már 7 éves kora óta foglalkozik vasúti modellezéssel és dioráma építéssel szabadidejében. Több órányi kutatómunkát végzett, számos fotót készített a telephelyeken, valamint rengeteg drónos felvételt nézett meg felkészülés gyanánt.
 

Az életkép egy CLAAS silózót és egy traktort ábrázol a betakarítási munkálatok közben. András közel egy éven át dolgozott a mélyrelief méretarányos és élethű kialakításán, míg az elnyerte ma kiállított formáját. A kompozíciót szabadidejében, gyakran az éjszakai órákban készítette, amikor családja már nyugovóra tért.  Az alkotási folyamat részét képezte a saját gyártású növényzet kialakítása is. A fától a kukoricatábláig, még az útszéli gyomnövények is mind kézzel készített, festett tereptárgyak. Ezt öleli körül az akril festékkel készült kézzel festett háttér. A részletek tűpontos kialakítása számtalan változatos technika alkalmazását követelte meg:
 

- A traktoron és a betakarítógépen felül 448 egyedileg legyártott kukoricaszár látható, ezek papír bevonatú szőlőkötöző drótból készültek. Sodrással készült el a szár, a levelek pedig utólag egyesével kerültek felragasztásra, csakúgy, mint a drótból készült címerek. Ezek után az összes papírszínű szőlőkötöző drót először egy halványabb alap festést kapott, majd 3 újabb rétegben fújtam őket festékszórópisztollyal – fejtegette Hubert András.
 

 

 

A dioráma alapja egy polisztirol lap, amelybe a nyomvájat kialakítása mestertapasszal történt, majd a főszereplő erőgép segítségével a jármű kerekeivel elkészült a keréknyom. Ezt követően a felületet lefestette, majd az alapra több rétegben, szitálással felhordott termőföld került. András a főszereplő CLAAS kombájnt és traktort is szükségszerűen technikai kezelésnek vetette alá, hiszen nincs olyan gép betakarítás során, mely steril marad:
 

-Ez nemcsak a diorámákra, de a vasúti modellezésre is igaz, hogy a műanyag csillogását a lehető legkomolyabb módon redukáljuk. Az olajmegfolyástól a rozsdán át, a sár, a por, ezt mind vissza kell adni végeredményben – jelentette ki.
 

Hátterében egy aprólékos, kézzel festett falu és templom látható, miközben egy újabb CLAAS traktor kanyarodik rá a vetésre, az égen pedig egy kisrepülőgép suhan át. Ezzel kapcsolatban kollégánk a következőket emelte ki:
 

- Nehéz volt megalkotni, hogy a szántóföldi földterület fizikai megvalósítása folytatásba kerüljön a dioráma kétdimenziós részével, hiszen attól függően, hogy hol áll a néző, szinte minden szögből változik a perspektíva.

 

 

 

Az elkészült művet látva felmerült bennünk a kérdés, hogy vajon a jövőben készül-e még több mezőgazdasági gépes dioráma?
 

- Örülök, hogy lehetőségem nyílt kipróbálni magam ebben a műfajban is. Úgy gondolom, a jövőben akár egy sorozat is készülhetne a szántástól a vetésig, különböző munkagépek bemutatásával. Ennek megvalósításakor azonban mindenképpen figyelembe kell venni, hogy egy ilyen méretű jelenet elkészítése rendkívül időigényes, és család mellett olykor kihívást jelent elegendő szabadidőt találni – jelentette ki Hubert András.
 

Munkatársunk további nagyszabású terveket dédelget a vasúti modellezés és diorámakészítés területén, elsősorban technikai tudása fejlesztésére törekedne a jövőben. Ez a projekt egy fejlődési szakasz része, az első komolyabb munkája, melyet büszkén tár a nagyközönség elé. Úgy véli, leginkább akkor van igazán értelme ennek az egésznek, ha minél többen láthatják és megcsodálhatják a munkáját, hiszen egy festő sem magának fest.
 

- A diorámához a gépeket az AXIÁL biztosította számomra, a többi elem azonban a saját költségemen készült. Ez a felajánlás részemről az AXIÁL Kft. és az AXIum Látogatóközpont számára készült, szemléltető célú felhasználásra, a mezőgazdasági gépek működésének és alkalmazásának bemutatására - tette hozzá.



Ezúton is köszönjük Hubert András felajánlását, amely immár értékes kiegészítőjévé vált az AXIum Látogatóközpont bemutatóanyagának!

 

Szöveg: Petrity Rebeka

Fotó: Kürti Ivett, Hubert András

Elérhető

Kapcsolódó cikkek