Téli felkészítés tavaszra

A tavaszi szezon ősz végén kezdődik!

A téli leálláskor jut elegendő idő gépeink felkészítésére, amit célszerű még a fagyok előtt megtenni.

A gépeket leginkább egy jó nőhöz tudnám hasonlítani. Fiatalon minden nő gyönyörű, aki jól karbantartja magát, tisztítja, ápolja a bőrét, odafigyel a kondíciójára, az étkezésére stb., az az idő múlásával is jó nő marad. Aki viszont elhanyagolja magát, az az évek múlásával látványosan „rosszabb” bőrben lesz. A gépeknél is ugyanígy van. Azért hogy gépeink a következő szezont megfelelő állapotban kezdjék, annak a karbantartás mellett az egyik alapvető feltétele a téli tárolásra való tökéletes felkészítés.

 

I. GÉPTÁROLÁS:

- Milyen körülmények között célszerű tárolni a különféle gépeket?

Legjobb lenne fedett tárolóban, de mindenképpen távol a gabona, vetőmag és a legfontosabb a műtrágya tárolótól. Tapasztalatunk az, hogy Magyarországon helyszűke miatt még kevés gazda tudja a gépeit fedett helyen tárolni. Zárt helyen pedig, ami a gépek állag megőrzése szempontjából a legalkalmasabb lenne, még kevesebben. Az esetek többségében ahol meg tudják oldani, a nagyobb értékű, motoros gépeket féltető alatt, munkagépeket a szabadban tárolják. Több helyen találkoztunk olyan megoldással, hogy a gépeket ponyvával takarták le. Fel kell hívnunk a figyelmet, hogy kerüljük a „légmentes fóliázást”, mert ez páraképződéshez vezethet.

- Melyek a legfontosabb tennivalók az ősszel leállított gépekkel?

Első lépésként alaposan tisztítsuk meg a gépet. Ezután a legfontosabb, hogy a megfelelő fagyálló folyadékkal töltsük fel a rendszert.

A mai modern gépek elektromos vezetékeit meg kell óvni a rágcsálóktól.

Ellenőrizzük le az olajszinteket, a szükséges olajcseréket javasolt a téli állás után elvégezni!

Az akkumulátorok élettartamának növelése érdekében szereljük ki és a téli karbantartás elvégezte után száraz, fagymentes helyen tároljuk.

A kezelőegységeket, elsősorban a munkagépekről szereljük le és fagymentes, száraz helyen tároljuk.

A gumiabroncsok esetében legcélszerűbb, ha a gépet felbakoljuk, mert ebben az esetben a gumiabroncsok tehermentesítve lesznek. Másik megoldás lehet, ha az abroncsokban lévő nyomást megemeljük.

Védjük meg gépeinket a korróziótól. Például a műtrágyaszórók esetében a gépgyártó által javasolt folyadékkal kell lekezelni szezon után közvetlenül a gépet, de forgalmazunk olyan terméket aminek gyári opcióként kérhető hogy tartós bevonattal felület kezeljék a gépet.

 

II. GÉPJAVÍTÁS, KARBANTARTÁS:

Az őszi szezonban használt igen korszerű gépek karbantartását, javítását mikor a legcélszerűbb elvégezni, vagy elegendő tavasszal egy egyszerű gépszemle?

Több okot is fel tudnék sorolni miért nem elég csak tavasszal, a munkák megkezdésekor foglalkozni gépeinkkel. Említettem már, a legfontosabb hogy az elektromos hálózatot a rágcsálóktól meg kell védeni. Ehhez nem elég csak különböző szereket kihelyezni, legelső lépésként távolítsuk el a rágcsálók számára oly vonzó gabonaszemeket a gép réseiből. Ezt célszerű levegőfújással megtenni, hogy az elektromos kábeleket ne áztassuk el.

Most a szezon végeztével, még emlékszünk az időközben felmerülő problémákra, ezért most érdemes szakemberrel átnézetni a munkaeszközeinket, felmérni annak állapotát, kihasználni az alkatrész előrendelési akciónkat és megrendelni a kopóalkatrészeket, illetve ami még szükséges. Ezzel nem csak költséget, de időt is spórolunk, hiszen gondoljuk bele, ha hirtelen bejön a jó idő, és el lehet kezdeni a tavaszi munkákat, akkor milyen méreg ha a gépünk még nincs erre felkészítve.

- Melyek a következő idényre való felkészítés lépései?

Első lépésként a gépet alaposan tisztítsuk meg. Második lépés, hogy mérjük fel a gép állapotát, amit célszerű szakszervizessel elvégeztetni. Harmadik lépésként végezzük el az adott gépre vonatkozó téliesítés lépéseit, amihez jó megoldás feladatlistát készíteni, amire dokumentálni is lehet a tapasztaltakat. Amennyiben szakemberrel vizsgáltatjuk át gépünket, ő szívesen segít, ad tanácsot ennek elkészítésében is, illetve van olyan géptípus amihez a gyártó készített erre vonatkozó javaslatot is.

Téliesítés javasolt lépései:

  1. Tisztítás után ellenőrizze a gépet. Amennyiben szükséges végeztesse el a javításokat.
  2. Állítsa a gépet száraz, időjárási hatásoktól védett helyre, ahol nem tárolnak műtrágyát.
  3. A hidraulikarendszer tehermentesítése érdekében engedje le a talajra, vagy szerelje le a munkaeszközt.
  4. Bakolja fel a gépet, hogy tehermentesítse a kerekeket.
  5. Ellenőrizze a hűtőfolyadék fagyállóságát.
  6. Töltse fel az akkumulátort és 6 hetente töltsön rá, vagy adja át egy akkumulátorok gondozására szakosodott vállalkozásnak.
  7. HŰTŐFOLYADÉK : a motor hűtőberendezését a gyárban korrózióvédő és fagyálló hűtőfolyadékkal / vízzel töltik fel.

A hűtőfolyadék 50% korrózióvédő plusz fagyálló hűtőfolyadékból, és 50% vízből áll. Ez a keverék kb. -37 OC hőmérsékletig biztosítja a fagyállóságot.

Egyik kedves Partnerünk szavaival élve „a gépeinkkel termeljük a profitunk nagy részét és erre tudva levő, hogy igen csak rövid idő áll rendelkezésünkre, tehát a legnagyobb luxus, ha szezonban áll a gépünk”. Ezért csak azt javasolhatjuk, hogy szerviz és alkatrész akcióinkat használják ki a lehető legjobban! Az előkészítés egyik évben kevesebb máskor viszont több megtakarítást eredményez, de elmulasztása esetén a szezonban előforduló kiesés esélye felhatványozódik! Kezdjük el most ily módon is csökkenteni költségeinket és stressz helyzeteinket!