Újabb fejlesztések az Év agrárberuházási díjat nyert Axiálnál
  • Axiál
  • 2022. június 17. 3 Perc

Újabb fejlesztések az Év agrárberuházási díjat nyert Axiálnál

A gépgyártók és a beszállítók jelenleg éves szinten akár 2-3 alkalommal is emelik az áraikat, ráadásul meglehetősen jelentős drágulásról beszélhetünk.

Emellett komoly problémát jelent az is, hogy vannak olyan specifikus géptípusok, amelyeket már csak 2023-ra vagy akár csak 2024-re tudnak biztosítani - mondta az Agrárszektornak Pintér Zsolt, az AXIÁL Kft. ügyvezető igazgatója, aki 2021-ben a cég képviseletében átvehette a Portfolio Csoport Év agrárberuházása díját. A vállalat Alkatrész Logisztikai Központjának tavalyi fejlesztése sokat segít most, hiszen így folyamatosan nagy készletet tudnak fenntartani, emellett az AXIÁL több telephelyén is bővítések indulnak, illetve egy teljesen új és modern telephely is épül Felsőzsolcán.
 



Jelentős változásokat élünk meg az agrárszektorban, és minden más ágazatban a különböző globális tényezők miatt, általános, minden területen tapasztalt kihívásokat látunk - tájékoztatta az Agrárszektort Pintér Zsolt. A kiszámíthatatlanság okozza a legnagyobb problémát, a gépgyártók és a beszállítók jelenleg éves szinten akár 2-3 alkalommal is emelik az áraikat, ráadásul meglehetősen jelentős, 8-15% közötti drágulásról van szó. Az árak bizonytalansága mellett komoly kihívás az is, hogy a megrendelt termékek beérkezése szintén rendkívül nehezen tervezhető, napjainkban a rögzített szállítási dátumok inkább csak tájékoztató jellegűek, amire nehéz építeni. Ennek szélsőséges példája, hogy vannak olyan specifikus géptípusok, melyeket már csak 2023-ra vagy akár csak 2024-re tudnak biztosítani.

Az AXIÁL a lehetőségekhez mérten előre felkészült erre a helyzetre - tette hozzá az ügyvezető igazgató. Kiemelte, készleteiket igyekeznek olyan mértékben növelni, hogy minél jobban kezelni tudják ezt a kiszámíthatatlan helyzetet a kialakított tartalékokkal, amelyek rendelkezésre állnak.

Pintér Zsolt beszélt arról is, hogy az AXIÁL-nál leginkább az Ukrajnában zajló háborúnak érzik a hatásait, ami közvetlenül hozzájárul az alapanyaghiányhoz és a szállítási nehézségek megjelenéséhez. Jelentős termelőként az ukrán mezőgazdaság nehéz helyzete a globális agrárpiacra is hatni fog, ami átmeneti gabonahiányt eredményezhet. Szintén komoly hatása van az euróárfolyam változásának, ami a többi tényezővel együtt komplex helyzetet eredményez, vagyis a számos negatív hatás mellett jelentkeznek kedvezőbb trendek is, például a gazdálkodók magasabb áron tudják a terményt értékesíteni, és mindennek a beruházási kedvre is pozitív hatása van.
 



Már a most tapasztalható krízisek előtt elindítottak olyan fejlesztéseket, amelyek segítséget nyújtanak a jelenlegi helyzetben a cégnek. Ilyen például a bajai székhelyű Alkatrész Logisztikai Központ (ALK) fejlesztése és bővítése, amellyel 2021-ben elnyerték a Portfolio Csoport Év agrárberuházása díját. A megújult ALK-ban 14 méter magasságig tudnak raktározni, a polcokon pedig 38 ezer láda kap helyet, amelyeket teljesen automatizált módon, robotok segítségével mozgatnak, és az eddigi mintegy 4500 négyzetméteres terület 2500 négyzetméterrel bővült általa. Pintér Zsolt elmondta, ez a plusz kapacitás rendkívül jól jön most, ráadásul mindezt nemrég további könnyűszerkezetes raktársátrakkal bővítették. Ezek segítségével folyamatosan magas készletet tudnak fenntartani, kifejezetten az idénymunkákra fókuszálva.
 

Egyértelműen az a célunk, hogy továbbra is előre tekintsünk, és fejlesztésekkel oldjuk meg az előttünk álló kihívásokat - tette hozzá az ügyvezető igazgató. Több telephelyükön is bővítések indulnak, illetve teljesen új és modern telephelyet is építenek Felsőzsolcán.
 

Forrás: Agrárszektor
 

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek