Kapcsolat
Románia és Szlovákia megújuló energiaforrásai

Románia és Szlovákia megújuló energiaforrásai

Szlovák és román leányvállalatunk képviselőit kérdeztük az országok megújuló energiaforrásairól, azok jövőjéről.



 

Szlovákia

Az utóbbi négy évben Szlovákiában az összes elektromos energia fogyasztásnak átlag 17-18 százalékát teszi ki a megújuló energia, évente valamivel több, mint 5 000 GWóra mennyiségben.

Hozzáférhető adatok szerint ezek forrásonkénti megoszlása: vízierőművek 87,4 %, biomassza 10,4 %, biogáz 1,4 %, napenergia 0,4 %, szélerőművek 0,1 % , geotermális forrásból származó energia 0,04 %. Mivel korábban a megújuló energiaforrások nagyobb volumenű növekedését gátolta az állam által csak rövid időre garantált felvásárlási ár, ezért 2009 óta az állam törvényrendeletben az erőművek beindítása után 15 évre fix felvásárlási árat biztosít, amelyet az Állami Hálózati Szabályozási Bizottság határoz meg. Különös figyelemmel kezeli a törvény a biometánt, biogázt, mint specifikus megújuló energiaforrásokat.

A biometán gyártásának szélesebb támogatása érdekében a hatályos törvényt 2011. május elsejétől módositották, tekintettel a biometán pozitív környezetvédelmi hatásaira, a vidékfejlesztésben és a mezőgazdaságban rejlő új anyagi forrásokra.

A mezőgazdaságban jellemző megújuló energiaforrások a repce, kukorica, napraforgó, szója, a bioetanol előállításra a cukorrépa, burgonya, borsó, valamint az energiaerdők. 2010-ben például a repce hazai termésének 54 százaléka, 170,7 ezer tonna került energetikai célú felhasználásra, az EU-ban ez az arány körülbelül 74 százalék.

A megújuló energiaforrások nagyobb fokú, célszerűbb felhasználásának támogatásával, az energiaforrások diverzifikálásával EU-s rendeletek foglalkoznak. Országunkban legnagyobb potenciál a biomassza, majd a nap-, víz-, geotermális és a szélenergia területén rejlik.

Románia és Szlovákia megújuló energiaforrásai


A megújuló energiák részaránya Szlovákiában lényegében nem tér el a fejlettebb országoktól. Jelenleg 14 biogáz telep üzemel az országban, további 5 befejezés előtt áll, teljesítményük 1–1,5 MW. Németországban a biogáz telepek száma magasabb, de teljesítményuk lényegesen alacsonyabb. A biomassza és biogáz felhasználás területén jelentősebb kapacitás növelést terveznek, amelynek oka az energiagyártás költségeinek jelentős csökkentése, az energiaforrások hatékonyabb felhasználása és a üvegházhatást okozó gázok csökkentése.

Ácsová Blazena
Hriadel' s.r.o.
marketingigazgató



Románia

Az Európai Bizottság új energiahatékonysági szabványokat állapított meg, melyekben az alternatív energiaforrásokra (szélenergia, napenergia, vízenergia, biomassza és geotermális energia) helyezte a hangsúlyt.

A Nemzetközi Energia Ügynökség becslése szerint a kőolajtartalékok 40 éven, a gáztartalékok 60 éven, míg a széntartalékok 200 éven belül kimerülnek. Az elkövetkező években Romániának a megújuló energiafogyasztást négy százalékkal, az összfogyasztást 29-ről 33 százalékra kell növelnie. Románia zöldenergiás potenciáljának megosztása a következő: biomassza 65 százalék, szélenergia 17 százalék, napenergia 12 százalék, mikrovízi erőművek 4 százalék, geotermális energia 1 százalék.

Az állami támogatások azon megújuló energiákra összpontosítanak, amelyeknek a gyártása pillanatnyilag nem versenyképes, az 50 millió euróig terjedő beruházásokat támogatják. A szubvenciók a projektre vonatkozó kiadások 50 százalékára korlátozódnak, plusz 10 százalék a kisés középvállalkozásoknak. A projektre vonatkozó kiadások 30 százalékát önerőből kell állni. A tervezés, megvalósítás és ellenőrzés a Gazdasági Minisztérium hatásköre. A finanszírozási feltételeket minden ágazatra külön aktualizálják. A megújuló forrásokból előállított elektromos energia középtávú előrejelzése szerint a napenergiát felhasználva hőenergiát, (kb.60 PJ/h), a szél-(23 TW/h), a vízenergiából(36TW/h) elektromos energiát, a biomasszából és biogázból részben hő-, részben elektromos energiát (318 PJ), a geotermikus energia felhasználásával pedig hőenergiát (7 PJ) nyerhetünk.

A tervek szerint Romániában 2013-ig a telepített kapacitás 1800 és 3000 MW szintre növekedhet. Összehasonlításképpen Törökország és Görögország jelenleg 801, illetve 1200 MW kapacitással rendelkezik. 2010 elején Romániában 14,1 MW szélenergia volt telepítve. Ezek az adatok 2880 és 5940 millió euró közötti beruházásoknak felel meg a következő két-három évben, mely beruházásokkal 5.000 új munkahely teremtődik.  Minden ezer telepített MW körülbelül 70 millió euró adót és illetéket hoz az állami költségvetésnek.

Az Ernst&Young tanácsadó vállalat által elkészített a megújuló energiákra vonatkozó legvonzóbb 30 piac listáján Románia a 22-ik helyet foglalja el. Jelenleg Romániában a legnagyobb szélenergia beruházó a cseh CEZ csoport. Az Ernst&Young lista első helyezettjei sorrendben Kína, Egyesült Államok és Németország. A top 10-et India, Nagy Brittannia, Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Kanada és Portugália egészíti ki.

Dima Dragos
SC MUNAX SRL
kereskedelmi igazgató

Elérhető

Kapcsolódó cikkek