Kapcsolat
Hogyan is lesz aratás után?

Hogyan is lesz aratás után?

A jó gazda szeme előtt lassan sárgul a repcetábla, bújik ki a kukorica, majd a kalászok szépen felvetik fejüket, tartalmas érést ígérve. Bízva a jó aratásban, már most gondoljunk az utána következő talajművelésre! 

Főleg annak tükrében, ahogy talajaink kijöttek a télből, s megfigyelve azok állapotát aratásig, legyen képünk arról, mi vár majd ránk az első talajszelvény megmozdításakor. Tarlóápolás, lezárás, lazítás, magágykészítés – hány művelettel, milyen mélyen, mivel?

Nekünk, gyártóknak sokan felteszik a kérdést, mikor, milyen mélyen lazítsanak? Mindig ott, akkor és úgy, ahogy a TALAJ megkívánja. Tapasztalataink szerint nehezebb talajokban érdemesebb az aratást követően rögtön elvégezni ezt a műveletet, a szükséges mélységben. Hántás előtt vagy után? A FRALAZ speciális kései nem hoznak fel rögöt, a henger visszazárja a talajt, tehát majdnem mindegy. Érdemes kipróbálni mindkét módszert, s az adott táblánkon, adott talajviszonyoknál már meglátjuk, melyik a jobb, s a következő években nem találgatunk, hanem biztos tudásra alapozhatjuk a döntést. Közel hatszáz eladott lazító végzi jól a dolgát. Akik használják, élvezik a rendesen meglazított, nem pedig áttúrt talaj előnyeit, a fontos visszazárást.

 

 

Jobban megadják a talajnak, víznek és a növénynek is az esélyt. Akár tüskés, akár mélytömörítő a henger, eredményes az elvégzett munka. A tarlóhántás módszere az elmúlt hat-nyolc évben sok irányba ágazott el.

Sekélyen tárcsával, kultivátorral; mélyebben tárcsával, kultivátorral; közvetlenül lezárni; külön menetben, stb. Egy biztos: A tárcsa akkor is tudjon kellő mélységbe behatolni, ha a legnehezebb agyagtalajon, száraz körülmények között dolgozunk, vagy éppen az idő nem enged a szorításból, s túl nedves körülmények között kell dolgozni. A FRADISC X és V tárcsákból háromszáz körüli darab dolgozik a földeken, úgy, ahogy az agronómia megkívánja. Állításai lehetőségei kezessé teszik munka közben. De leginkább akkor van nagy becsülete, amikor gondban van a használó: túl száraz, túl kemény, túl sok a szármaradvány, túl darabos a szántás, stb. A FRADISC ekkor mutatja meg igazán, mit tud. Klasszikus gép lévén talán nem pörög a divattal, de egy jó Beethoven-mű bárhol, bármikor megállja a helyét, divat ide vagy oda. Ha a tárcsa után valamelyik jól bevált FRAROLL-t kapcsoljuk, agronómiailag javítjuk a gép munkáját, és elősegítjük a talaj beéredését és jó vízháztartását. Kicsit cammogósnak tűnik ez a gépkapcsolat, de csak addig, amíg egy ügyes traktoros megmutatja, hogy gond nélkül lehet ezzel a vonattal parádézni, utána már csak gyönyörködhetünk a remek felszínben, a jól átdolgozott, tömörített talajszelvényben. A gépből ki kell hozni, ami benne rejlik, a sok eladott gép gazdája ezt már bizonyította.

 

 

Ha a fenti három műveletet összerakjuk, kapunk egy kombinált eszközt. Nálunk ez lett a CONDISC kondicionáló tárcsa. A talajfelszínt a tárcsával megműveljük olyan mélyen és szögben, ahogy ott és akkor kell, a késekkel a 25-35 centiméteres mélyebb réteget átlazítjuk, kondicionáljuk, kellő teret adva a jó víz- és levegő-háztartásnak, áttörve a tömörebb rétegeket is. Majd a tárcsasorral még aprítunk, keverünk a felszínen, s az egészet lezárjuk. Megtömörítjük egy VT víztakarékos gumihengerrel, vagy egy mélytömörítő acél MT-hengerrel, ízlés szerint a domináns talajhoz igazodva.

Jó-e ez az egymenetezés? Ha a talaj és az agronómia kellően felkészült a módszerre, akkor sok pénzt és főleg időt takaríthatunk meg. A gép munkáját jól be lehet illeszteni a talajművelési rendszerbe, de alapozni is lehet rá, mint fő irányvonalra. Az állítható tárcsaszögnek, az egyenes, keskeny szárú késeknek köszönhetően nem egy alkalommal oldottak meg a géppel már-már lehetetlennek tűnő feladatokat, művelésre alkalmassá téve pár ezer hektár földet, amely márciusig víz alatt volt.

Lehet a gépet jól állítani, trükközni vele. Úgy, ahogy a talaj és az agronómus akarja. Nagy előnye a tárcsák mérete, a szögek állíthatósága. A kések nem hoznak fel nagy hantokat, nem szaggatnak, akármelyik kapát teszik fel az öt különböző szélességű közül.

Még kelnek, növögetnek növényeink, de már most gondoljunk arra, hogy mivel és hogyan műveljük majd meg a tarlót, ha… Sok „ha” esetében adtak már és adnak majd a jövőben is megoldást a fenti FRAMEST gépek! 

 

Nyárádi Attila

ügyvezető

Framest Kft.

 

Forrás és kép: AXIÁL Mezőgazdasági Híradó 2016. II. szám 14-15. oldal

 

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek