A szakemberek gyepfilcnek nevezik az elhalt növényi részekből, lekaszált fűszálakból, és gyomnövényekből álló réteget. A gyepfilcnek számos negatív hatása van, ilyen többek között:
- az erősebb gyomosodás,
- a betegségekre való erősebb hajlam,
- az erős víz és tápanyagmegkötés,
- a csökkenő gyökeresedés mértéke,
- vagy a szivacsszerű puha felület.
Ha egészséges gyepet szeretnénk, akkor bizonyos időként érdemes a gyepfilcet eltávolítani, ehhez érdemes mohairtóval kezelni a gyepszőnyeget, majd gyepszellőztetést végezni. A helyes gyepszellőztetést kétféle módon lehet végrehajtani:
- márciustól októberig, a száraz időszakok kivételével, gyakori, de kisebb mélységű,
- alapos gyepszellőztetés tavasszal és ősszel.
Ha a munkálatot műtrágyázással kombináljuk, a pázsit gyönyörűen meghálálja.
Makita UV3200 gyepszellőztető
A gyepszellőztetés lehet gereblyeszerű szerkezettel végezni, de az nagyon fáradságos, ráadásul minél inkább elfáradt a kertész, annál kevésbé nyomja a talajba a szellőztető gereblyét, így a munka nem lesz egyenletes, eredményes. Szerencsére ma már rendelkezésre állnak elektromos és benzinmotoros készülékek is.
A Makita 2017. őszi-téli akciós kiadványában két elektromos készüléket is ajánl, kifejezetten a gyepszellőztetésre. Ilyen az 1300 W teljesítményű UV3200-as, valamint az 1800 W teljesítményű UV3600-as. Mindkét Makita modell kaparókései tökéletes megoldást nyújtanak a gyep szellőztetésére, melyeken a kaparási mélység központilag állítható be, így mindig egyenletes munkát végezhet.
Tekintse meg a két Makita gyepszellőztető modellt webáruházunk oldalán!
Forrás és kép: Makita 2017. II. ősz-tél 26. oldal
Makita UV3600 gyepszellőztető