Az őszi vetés általában augusztusban, repcevetéssel szokott kezdődni. FONTOS! Mivel repce, vagy egyéb aprómag esetén kis mennyiséget vetünk, kiemelten fontos a pontosság és a gép megfelelő tömítettsége, ezért vetés előtt a lehető legalaposabban át kell vizsgálni a gépet.
Aprómag-vetés (mák, lucerna stb.) előtt évente ki kell cserélni az adagolóházban a tömítő gumilapot (az alábbi képen a 8-as alkatrész, cikkszáma: 07-000-7651-20), hogy annyi magot adagoljon ki az adagoló házból az adagolóhenger, amennyi a beállításhoz szükséges, tömítetlenség miatt ne kerülhessen plusz mag a levegőrendszerbe! Nagyon fontos az adagolóhenger tengelyirányú hézagolása, mert az is hasonló problémát okozhat.
Nyomott tartályos gépeken (műtrágyás változat) nagy figyelmes kell fordítani a tartály tömítettségére, mivel ha tömítetlen, kisebb lehet a kiadagolt mennyiség. Vetőmag, műtrágya betöltésekor le kell söpörni a tartályfedél záródó felületét, hogy tökéletesen záródjon a fedél, valamint a zárás után ellenőrizzük, hogy esetleg enged-e valahol a fedél. Ha igen, állítsunk a zsanérokon, vagy szükség esetén cseréljük ki a fedél tömítését.
A fenti két „hiba” miatt pontatlan lehet a vetés, bár ezeket nevezzük inkább elhasználódásnak, mert ha időben kicseréljük a kopott, deformálódott gumilapot, és odafigyelünk a tartályfedél tömítésére, akkor nem lesz probléma.
Emellett természetesen egyéb tényezők is befolyásolhatják a vetés pontosságát, amit a gépkezelőnek kell ellenőrizni, és szükség esetén állítani.
A pontos vetőmag-adagolás egyik feltétele a pontos sebességmérés. A gép radarról veszi a sebességjelet, ezért fontos ezt időnként kalibrálni, 100 méteren. Ezt mindit munkahelyzetben kell végezni, hogy vetés közben mérjen pontos sebességet a gép.
FONTOS! Leforgatási próbakor először forgassuk meg az adagolóhengert, majd a feltöltődött adagolóhengerrel kezdjük a leforgatási próbát. A leforgatott mennyiségből ne felejtsük el levonni a zsák súlyát, vagy a zsákkal együtt tárázzuk le a mérleget. A leforgatott mennyiség monitorba írásakor figyeljünk a megfelelő bevitelre. A leforgatási próbát ajánlott megismételni, hogy ellenőrizzük magunkat. Néhány hektár elvetése után ismét csináljunk egy leforgatást, mivel a mag zömült a tartályban!
Vetőmagfajta váltásonként is új leforgatást kell végezni, ha azt szeretnénk, hogy pontos legyen az adagolás.
A pontos vetést leginkább az emberi tényezők befolyásolják, például, hogy mennyire figyelnek oda a gépre, de találkoztam már olyan esettel is, amikor szinte nedves volt a vetőmag a csávázószertől és beleragadt az adagolóhenger celláiba, tehát a vetőmagra is figyelni kell.
Szerző: Tóth László, szervizmérnök, AXIÁL Kft.
Forrás: AXIÁL Mezőgazdasági Híradó 2016. IV. szám