Kapcsolat
A kardántengely kiválasztásának szabályai

A kardántengely kiválasztásának szabályai

A kardántengelynek nemcsak hajtási-, hanem biztonsági funkciója is van a mezőgazdasági gépkapcsolatokban, ezért fontos pontosan és szakszerűen meghatározni a paramétereit. Olvassa el cikkünket, hogy segíthessünk a dön

 

A megfelelően kiválasztott és karbantartott kardántengely hosszú élettartam mellett teszi lehetővé a gép biztonságos, balesetmentes és gazdaságos működését. A kardántengelyt kiválasztani a következő paraméterek alapján kell: 

A hajtott munkagép teljesítményigénye: 

A kardántengely méretét nem az erőgép motorteljesítménye határozza meg, hanem a hajtott eszköz igénye. Ez praktikusan azt jelenti, hogy egy műtrágyaszórót 60 vagy akár 200 kW teljesítményű erőgéppel is tudunk üzemeltetni, de a teljesítményigénye továbbra is azonos marad (körülbelül 8-10 kW). Ha túlméretezett kardántengelyt választunk, akkor egyrészt nagyobb lesz a bekerülési költség, másrészt túlterheljük a hajtott munkagép TLT-csonkjának a csapágyazását, ezért jelentősen lecsökken az élettartama. 

 

 

 

A kardántengely hossza üzemeltetés közben: 

A kardántengely hossza folyamatosan változik munkavégzés közben (pl.: vontatott gépek  kanyarodásakor), ezért meg kell mérni, hogy mennyi a legnagyobb és legkisebb távolság a TLT-csonkok között. Fontos szabály, hogy a kardántengely profilcsövei közötti átfedés minden esetben minimum 1/3-a legyen a profilcsövek hosszának. Ennek a meghatározására vannak képletek is, de az egyharmados szabály alkalmazásával nem tévedhetünk. 

Ha túl rövid a kardántengely, akkor túlterhelésük miatt gyorsabban kopnak a profilok, illetve extrém esetben el is törhetnek. Ha túl hosszú a kardán – minimumhelyzetben a profilcső felütközik a villán –, akkor nem csak a kardánkeresztek és a profilcsövek sérülnek, hanem eltörhet a TLT-csonk vagy a hajtómű is, ami jelentős kiadással jár.

 

A gépkapcsolat biztonsági-elem igénye: 

Ha nagyméretű, és nagy fordulatszámú alkatrész van a munkagépben, akkor mindenképpen javasolható szabadonfutót használni, mert a hajtás leállítása után nem fékezi le a forgó alkatrészt, hanem a hajtást „megszakítva” hagyja tovább forogni, majd a súrlódás következtében megállni. Ezáltal nemcsak a munkagépet, hanem az erőgépet is védi a szabadonfutó a rotor fogási energiájától. 

Ha a munkakörülmények miatt túlterhelődhet a gép, mindenképpen javasolt nyomatékhatárolót alkalmazni, amely az előre beállított érték túllépésekor, a kialakításától függően, vagy megszakítja vagy korlátozza a nyomatékátvitelt.  A hajtott munkagépek védelmére többféle kialakítású, és leoldási karakterisztikájú nyomatékhatárolót (túlterhelésgátlót) alakítottak ki a kardántengely gyártók.

 

Egyéb méretbeli-, és kialakítási igények:

Itt arra gondolok, hogy ha a kardántengelynek át kell férni egy furaton, akkor nem alkalmazhatunk bármilyen túlterhelésgátlót, csak megfelelő méretűt. Ha pedig speciális burkolatra van szükség, azt katalógusból lehet kiválasztani, de a katalógusokban nem szerepel az összes kialakítás, ezért ha nem találnak megfelelőt, keressék a kollégáimat, és segítünk a megfelelő beszerzésében. 

 

Wölfl György, termékmenedzser, AXIÁL Kft.

 

Forrás és kép: AXIÁL Mezőgazdasági Híradó 2016. IV. szám

 

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek