Az elmúlt időszakban egyre intenzívebbé váló naptevékenység hatására egymást követik az erősebbnél erősebb napkitörések. A napkitörések nagy hatással vannak a földi életre és az elektromos hálózatra egyaránt. Korábbi években már előfordult, hogy a jelenség kihatással bírt a magyarországi távközlési szolgáltatások és hálózatok működésére is. Ugyan nem gyakori, de a távközlés mellett a műholdakról érkező jelekre is hatást gyakorol.
Már javában zajlanak az őszi szántóföldi munkák, a gazdák közül jónéhányan megkezdték a talaj előkészítését és a vetést. A precíziós gazdálkodás során használt korszerű gépek túlnyomórészt RTK pontos kormány automatikával vannak felszerelve, melyek műholdas helymeghatározást (GNSS a köznyelvben: GPS) igényelnek a szántóföldi munka során. Amennyiben a felhasználók I. generációs – azaz két GNSS (GPS és Glonass műholdjelek vételére alkalmas) vevővel rendelkeznek, közülük többen tapasztalhatnak fennakadásokat az erős napkitörésekkel tarkított időszakban.
Miért stabil a mAXI-NET 2.0 szolgáltatás a napkitörések ellenére?
A mAXI-NET 2.0 Az AXIÁL Kft. által nyújtott RTK korrekciós jelszolgáltatás, mely a piacon egy egyedülálló termék, az előfizetői számára lehetővé teszi, hogy gépeiket 1-2 cm pontos útvonalon, automatikusan tudják kormányozni a földeken. Jó hír, hogy a mAXI-NET 2.0 felkészült a napkitörések által generált megnövekedett elektromágneses aktivitásra. Mindez köszönhető annak, hogy a mAXI-NET 2.0 alapját képező Trimble szoftver és annak algoritmusa a hibajavítások során, földrajzilag a lehető legtöbb adatot használja fel, majd kiszámít egy korrekciós adatot – arányszámot – amivel a hibás jel feltérképezhető és kiszűrhető. Ezáltal minimalizálja a sérült adatok csomagját és az kimarad a korrekciós adatcsomagból, tehát az eszközünk a rendelkezésére álló erőforrásokat nem a hibás adatok kezelésére fordítja.
A mAXI-NET 2.0 stabil, mert hálózatunk egy újgenerációs hálózat, mely a négy nagy műholdrendszer (GPS, Glonass, Galileo és BeiDou) segítségével végzi az RTK korrekciós jelszolgáltatást. Habár hálózatunkat nem érinti, viszont a felhasználókat a használt eszköztől függően érintheti a napkitörések tarkította időszak hatásai.
Az újgenerációs eszközök (4GNSS-es eszközök) működésük során mind a négy műholdjel vételére alkalmasak, a korábban említett algoritmusnak köszönhetően pedig működésük stabil és megbízható, a megnövekedett nap aktivitás miatt mindössze hosszabb időt vehet igénybe amíg a rendszer elindul és üzemkész lesz (inicializálás).
Viszont az I. generációs vevőkészülékek (2GNSS-es) számára kihatással bír a napkitörés intenzív időszaka, mert azok kizárólag két műholdrendszerről képesek fogni a jelet, ezáltal a kevesebb adatot szolgáltató műholdakról, kevesebb használható adatot tudnak „kinyerni” a centiméter pontossághoz szükséges RTK korrekcióhoz. Ezért van, hogy az új generációs eszköztulajok nagyságrendekkel könnyebben használják az eszközeiket az intenzív napkitörések által dominált időszakban is. Ugyanakkor hasonló problémával szembesülnek azok is, akiknek bár korszerű (4GNSS) műholdvevővel szerelt gépük van, de olyan korrekciós jelet használnak, mely nem tartalmazza mind a négy műholdrendszer információit.
Öt újabb RTK állomás hálózatba kapcsolása
Október 6-án öt újabb RTK állomás került bekapcsolásra a mAXI-NET 2.0 földi hálózatába, ezáltal továbbfejlesztve a szolgáltatás minőségét és stabilitását. Az új tornyok Őriszentpéter, Koška (Horvátország), Bócsa, Várpalota és Ungvár (Ukrajna) településeken megtalálhatóak. Szolgáltatásban immár 32 földi hálózatba kapcsolt RTK bázisállomás erősíti a redundanciát, sőt, a jelenlegi erőteljes napkitöréses időszakban több adat feldolgozásával tudnak tisztított adatokat felhasználni a korrekciós jel előállításához. A földi hálózat bővítésével lényegében a szolgáltatás alapját képező földrajzi terület kiszélesítése történt – tehát nagyobb területről vehet igénybe adatot -, ezáltal hatékonyabbá vált a mAXI-NET 2.0.
Mindez azért jelentős, mert navigációs műholdak (GNSS-ek) 19 és 21 ezer kilométer közötti magasságban keringenek, a tőlük érkező jel sokféle közegen megy keresztül. A jelek egy része az érkezés során sérül, torzul vagy esetleg irányt vált, ezért jelentős az, hogy adatcsomagok milyen minőségben érkeznek a vevőkészülékhez -pl. a mezőgazdasági gépünk automata kormányzásához.
Az AXIÁL Kft. partnerei részére értékesített mAXI-NET 2.0 szolgáltatása a legnehezebb időkben is a fejlesztésre összpontosít a még jobb szolgáltatási minőség és felhasználói élmény elérése érdekében.
Szöveg: Petrity Rebeka, Junior Marketingmenedzser