Kapcsolat
Helyspecifikus talajmintavételezés és laborvizsgálat
  • Axiál
  • 2025. április 30. 1 Perc

Helyspecifikus talajmintavételezés és laborvizsgálat

Szakszerű módszert használva, lehetőség van a tábláinkon belüli eltérő termőképességű területek lehatárolására és azok termőképességének pontos meghatározására.

Míg a 3-5 ha-os rácsmintavételezés nem veszi figyelembe a táblán belüli változékonyságot, a zónákban végzett célzott talajmintavételezés épp erre fókuszál.  Ezáltal az eddiginél messze pontosabb képet kaphatunk a terület tápanyag ellátottságáról és optimalizálni tudjuk inputanyag felhasználásunkat. A jó termőképességű részeken növelni tudjuk hozamunkat, a gyenge részeken el tudjuk kerülni a felesleges ráfordításokat – pl. műtrágya felhasználást. Ennek mértéke függ a terület heterogenitásától – minél nagyobb, annál nagyobb a lehetőség!
 

Jelen ajánlatunkkal a szakszerű zónázás és az arra alapozott célzott (georeferált) talajmintavételezés jelentőségére kívánjuk felhívni a figyelmet és lehetővé tenni, hogy minimális többletköltség mellett a hagyományos rácsmintavételhez képest lényegesen nagyobb értékű, az elkövetkező 5 évre nézve egyértelműen hasznosabb információhoz jussanak partnereink.
 

A mintázandó területeken a Trimble Power Zone módszerével határoljuk le a zónákat. Ez a Trimble műholdfelvételek feldolgozására kifejlesztett Pure Pixel technológiájára épülő megoldása, mely az egyszerű NDVI-ra alapozott módszerekhez képest pontosabban képes a zónák lehatárolására, illetve az egyes zónák közötti termőképesség-különbségeket az ún. Termőképességi Index (CPI - Crop Productivity Index) segítségével számszerűsíti. A módszer 6-8 év - műholdas adatbázisából dolgozik, így egy-egy zónatérkép 150 – 320 db szakszerűen feldolgozott műholdfelvételből áll össze.
 

Tudjuk ugyanakkor azt is, hogy az adat önmagában nem sokat ér. Értéke akkor lesz, ha a belőle elállított információt használni kezdjük. Tápanyag ellátottsági térképeket készítünk, illetve differenciált vetési és műtrágyázási terveket készítünk.
 

Ehhez idő, farmmenedzsment szoftver és szaktudás kell. Vagy egy szolgáltató, aki ezt nekünk elvégzi.

 

Vagy az AXIÁL mAXI-MAP szolgáltatása! Miért?

  • Mert a talajvizsgálati eredményeket kész tápanyag-ellátottsági térképekként adja vissza
  • Mert pillanatok alatt lehet vele vetési és műtrágyázási terveket készíteni
  • Ráadásként műholdas távérzékelésre épülő növény monitoringot is biztosít.

 

Ajánlatunk a mAXI-MAP szolgáltatás 1 év ingyenes használatát tartalmazza abban az esetben, ha a zónalehatárolás legalább 100 ha nagyságú területre megrendelése kerül.

 

Nem túlzás 70% megtakarítást ígérni?

Nem ígérjük, hogy ennyi minden táblán elérhető. De látunk példákat, ahol ennél több is. De már 10-15 % is kézzelfogható eredmény. A megtakarítás lehetősége alapvetően abból adódik, hogy jelentős talajheterogenitás tapasztalható táblán belül. Széles skálán mozog a kötöttség – akár 3 fizikai féleségű talaj is előfordul egy táblán belül. Sok helyen elválik a N, P és K ellátottság – míg egyik ellátottsága kifejezetten jó, a másiké lehet, hogy csak közepes vagy gyenge. Kötött tápelem arányú komplex műtrágyával, mindenhova azonos mennyiséget kijuttatva: nem kezelhető. De több helyen találkozunk pl. nagyon magas, már túlzott P ellátottsággal, mely már felveti a gyanút, hogy antagonizmus révén gátolja más tápelemek felvételét. Vagy ott vannak a lokálisan jelentkező pH problémák. A zónázásra alapozott, célzott talajmintavétel és -vizsgálat ezeket a jelenségeket sokkal pontosabban képes megmutatni.

 

A kampány részletei – kisbetűs rész

  • A zónalehatárolás több korábbi év műholdas távérzékelési adati alapján történik a Trimble Power Zone módszerével. Ez legalább 6 ha méretű táblákon vehető igénybe, melynek legrövidebb oldala is legalább 120 m hosszú.
  • A megvételre kerülő minták tényleges száma a terület heterogenitásától függ és a zónalehatárolást követően határozható meg.
  • Az 1 éves ingyenes mAXI-MAP előfizetés feltétele a zónalehatárolás legalább 100 ha nagyságú területre történő megrendelése.
  • Ajánlatunk 2025. június 30-ig, és a talajmintavételezés legkésőbb 2025. november 15-ig történő megvalósításával érvényes.

Elérhető

Kapcsolódó cikkek