Kapcsolat
Tökéletes vetés - biztos kelés

Tökéletes vetés - biztos kelés

Agronómiailag optimális időben csak egyszer tudunk vetni, ezt a műveletet nem lehet megismételni, ezért lényeges, hogy a magot ideális időben a megfelelő mennyiséggel az előírt mélységben, a talajt megfelelően visszatömörítve juttassuk a földbe.

Nem elhanyagolható a csírázó növény tápanyaggal való ellátása sem. A növekvő üzemanyagárak takarékosabb műveletek felé kényszerítik a mezőgazdasággal foglalkozó vállalkozókat, ezért napjainkban egyre nagyobb igény van a minimális talajművelésű technológiákra. A 2004 óta az AXIÁL által forgalmazott TUME NOVA COMBI típusú mechanikus vetőgépek 3 és 4 méteres munkaszélességgel kiválóan illeszthetők ezekhez az elvárásokhoz.



Robusztus felépítésű, stabil vetőgépekről van szó, melyekből több mint száz gép dolgozik különböző termőhelyi adottságok mellett az országban. A piac egyik legpontosabb mechanikus vetőgépének páros csoroszlyái nem egy tengelyre vannak a felfüggesztve, hanem a vetés mélységét határoló kerekekhez kettesével illeszkednek, így tökéletes talajkopírozást tudunk elérni még egyenetlen talajon is. A mag a traktorkeréknyomnál is az előírt mélységbe kerül, egyenletes kelést biztosítva. A csoroszlyák nyomása 50–200 kg között változtatható elektrohidraulikus vezérléssel, ez az állítási mód lehetővé teszi, hogy szinte minden talajon tudunk a vetőgéppel dolgozni, legyen az direkt, vagy előkészített magágyba való vetés. Sok helyen tévesen a csoroszlya nyomásával akarják a vetési mélységet beállítani, ezt a funkciót az előtömörítő mélységhatároló kerekekre kell bízni.

Az elmúlt évek során vetettünk már napraforgó után talaj-előkészítés nélkül és minimálisan előkészített területeken egyaránt. Bemutatóztunk a Rába árterén és birkák által letaposott legelőn is, amikor más területre lehetetlen volt rámenni. A gép alkalmas borsó, gabona, valamint apró magvak vetésére egyaránt. Az átszerelés és a mag mennyiségének beállítása roppant egyszerű és pontos. A pontosságot a bérmunkát végzők szeretik különösen, mert váltáskor nem kell sok magot és műtrágyát leüríteni, valamint nem kell rátartással vetni. A vetőgép a beállított mennyiséget veti, ha a meghajtó kerék le van téve, és a rugóval rögzítették, vagyis nem ugrál menet közben.

A vetéssel egy menetben lehetséges a műtrágya kijuttatása is. Az osztott tartályban az oldalak térfogata tetszőlegesen változtatható annak függvényében, hogy mennyi vetőmagot, illetve műtrágyát kívánunk kijuttatni. A nagy térfogatú tartály lehetővé teszi a big-bag zsákkal vagy az átrakó kocsival való töltést. A duplatárcsás csoroszlyán a tárcsák átmérője nem azonos, a nagyobb átmérőjű tárcsa 1,5-2 cm-rel mélyebbre juttatja a műtrágyát, mint a kisebb átmérőjű a vetőmagot. Ennek következtében már a csírázás kezdeti szakaszában, a gyökérképződéskor rendelkezésre áll a tápanyag a növény számára.



A gépen elhelyezett tömörítő keréksor a tökéletes talaj-mag kapcsolat kialakításáért és a talaj lezárásáért felelős, ami segíti a talaj nedvességtartalmának megőrzését és az egyenletes kelést, ami alapfeltétele a jó termésnek.

Sőt, a gép fel van szerelve művelőút-készítő elektronikával, segítve a későbbi növényvédelmi munkáknál a tájékozódást és a pontosságot. A mechanikus vetőgépek üzemeltethetők CULTIPACK művelő eszközzel, amely két sor, egyedileg felfüggesztett tárcsasorból és tömörítő hengerből áll. A tárcsasorok mélysége hidraulikával állítható, így szárazságnál a nedves réteget felhozva ideális magágyat tudunk kialakítani az apró magvaknak.

Amennyiben így használjuk a gépet, akkor egy menetben elvégezzük a tarlóhántást, a vetést, a műtrágyázást és a hengerezést, tehát mind a négy műveletet, amivel jelentős időt és költséget tudunk megtakarítani. A vetőgép teljesítményigénye 100 LE, de az előbb említett CULTIPACK művelő eszközzel kiegészítve is elég neki a talajadottságoktól függően egy 150-160 LE-s erőgép.

Angeli Gyula
Axiál Híradó
2012/4.

Elérhető

Kapcsolódó cikkek