A repce szereti a felhős, mérsékelt napsütéssel és rendszeres csapadékkal tűzdelt fejlődési időszakot. Ha az évjárat csapadékos, jó talajon még csak nem is tápanyag igényes, hiszen a mély termőrétegű talajok hatalmas tápanyag készlete és az intenzív talajélet miatt rendelkezésre áll. Gyenge, sekély termőrétegű talajon természetesen ez már nem teljesen igaz, hiszen itt a tartalékok korlátozottak. A hiány nem is biztos, hogy a repcénél tűnik szembe, hanem az utóveteményeknél; nem számíthatunk a Magyarországon jellemző áthúzódó trágyahatásra. Száraz körülmények között (ami Magyarországra jellemző) csak a kiváló víz, levegő és hő gazdálkodású termőterületeken jöhet szóba az intenzív repcetermesztés (3 – 3,5 t fölötti termések).
A repcetermesztés technológia mára elég sokrétűvé vált. A megszokott Magyarországon a „dupla gabona sortáv” ez 30 cm sortávolságot jelent, de egyre többen próbálkoztak a sortáv növelésén. Először a 45 cm - szója, cukorrépa - majd a 76,2 cm, azaz kukorica sortáv került előtérbe, az utóbbi jövedelmezősége megkérdőjelezhető déli megyéinkben a napsütéses órák száma miatt. Az a tapasztalat, hogy a fejlődés kezdeti időszakában az erős besugárzás miatt a repce kiég a déli országrészben a 75 cm-es sortávolságnál, 45 cm-ben pedig igen jól fejlődik.
A tavalyi repce vetési szezonban megpróbáltuk az ikersoros vetőgépet, ennek eredménye igen jónak tűnik. Az előveteménye őszi búza volt. Az alkalmazott tőszám 325.000 tő/hektár, vetés előtt kapott 170 kg/ha DAP 18-48-as műtrágyát, valamint Kálisót 160 kg/ha. Állományban 30%-os Nitrosol-ból kapott 310 l/ha mennyiségben. 26-10 % arányban kapott még nitrogént és ként.
Ikersoros vetőgépeinkről területi képviselőinktől kaphat tájékoztatást!