Kapcsolat
„Nem minden arany, ami fénylik!”

„Nem minden arany, ami fénylik!”

A szemenkénti vetőgép piac és ami mögötte van. 1996-ban kezdtük meg együttműködésünket a francia Monosemmel, melyet a palántázógép-fejlesztő Edmond Ribouleau francia kovácsmester alapított. A Monosem név mára egyet je

A 60-as évektől fejlesztenek vetőgépeket, az első mechanikus adagolású volt, vízszintes adagolócellával, majd jött a cukorrépára specializált gép, függőlegessel. Azóta is töretlen a fejlődésük, mára a francia precíziós vetőgépek piacának 50 százalékát tudhatják magukénak. A Monosem gyár a franciaországi Largeasse kisvárosban található, Nantes közelében.

A Ribouleau céget az AXIÁL Kft. képviseli Magyarországon, a Monosem márkanevet szinte már mindenki ismeri hazánkban is. Vetőgépeik egyszerűségüknek, pontosságuknak és megbízhatóságuknak köszönhetik hírnevüket. Nálunk 6-, 8- és 12-sorosak rendelhetők, függesztett és vontatott, teleszkópos és csukható kivitelben is. Van segédvázas is, nagy előnye, hogy a vázon mozgatható vetőkocsik jóvoltából változhatnak a sortávolságok, ezáltal hibridkukoricák vetésére is alkalmas. A kezdetekben meghatározó vetőgépek még SPC-típusúak voltak – nem kis feladat volt elfogadtatni a gazdákkal, hogy az eddigi technológia már a múlté. Bemutató körutakon, a gyakorlatban mutattuk be, mit is jelent a „két M” azaz a „Monosem-Minőség”.

 

A piac felhígulása

Magyarországon egy átlagos évben 350-450 nyugati vetőgépet értékesítenek. Ezt természetesen nagyban befolyásolja a terménypiac helyzete, a támogatás, az időjárás. A szemenkéntivetőgép-piac összetételének változása 2010 környékére tehető. Ekkor jelentősen visszaesett a piac, majd beindult egy új irány. Korábban semmi tapasztalatot sem szerzett gyártók fogtak vetőgépfejlesztéshez – több-kevesebb sikerrel. Az e téren szerzett gyártói tapasztalat hiánya mellett a gépek tesztelésére sem fordítottak nagy gondot. Ráadásul a különféle nyugati márkák vetőgépeiről „ellesett” műszaki megoldásokat kénytelenek voltak csak részben, vagy kisebb-nagyobb módosítással átvenni, hiszen szabadalmaztatott műszaki megoldásokról beszélünk. Az eredmény egy küllemében a nagy márkákhoz hasonló vetőgép, silányabb minőségben, az elvártnál lényegesen kevesebb műszaki tartalommal és tudással. Párhuzamosan kezdtek tehát beözönleni Közép-Európába a jellemzően török gyártmányok, de nem növelték a hazai vetőgéppiacot, inkább felhígították. 

 
 

Egy biztos, a magyar közepes- és nagyüzemeknek még mindig a legjobb választás a „két M”, a Monosem-minőség.

 

Mi szól a Monosem vetőgépek mellett?

- minőségi középút az olcsó, keleti és a drágább kategóriájú elektromos hajtású vetőgépek között

- több évtizedes tapasztalat, gyártói know-how

- több száz magyarországi referencia hely 

- megbízható, folyamatos alkatrészellátás

- szezon előtti előrendelési akció

- stabil szerviz háttér

- kiváló értéktartás

 

 

Mára elkülönülni látszanak bizonyos vevői csoportok, akiknek a vetőgép igényét alapvetően meghatározza a művelt terület nagysága, a növények összetétele, továbbá a talaj és a munkaerő minősége.

Ne feledkezzünk meg arról se, hogy az időjárás változékonyságában köszönhetően egyre rövidebb az az intervallum, ami optimális a vetéshez. Így hatványozottan lényegi kérdés, hogy a vetőgép mennyire üzembiztos, az állásidő esetleges növekedése drámai hatással lehet a gazdálkodás egészére. 

 

Elektronikus kontra mechanikus vetőgépek

A vetőgépeket mára két csoportra bonthatjuk, elektromos és mechanikus hajtású pneumatikusakra. Az új fejlesztésű vetőházak alapvető előnye a gyors beállítás az elektronikával, amely kiküszöbölheti a kezelői hibákat, ha és amennyiben a kezelő képes ezeket felismerni és elhárítani. Hátrányuk talán nem is a konstrukcióból fakad, hanem egyedül a vetőmag minőségéből: a frakció okozza a legtöbb bosszúságot! Gondoljanak csak bele, hogy egyféle maghoz akár négy-ötféle vetőtárcsát kellhet használni, hogy az a mag a „két M” elve alapján kerüljön a földbe. A török gyártmányok leginkább a nyugatiak másolatai, jó néhány, hosszú időre levédetett Monosem-szabadalommal. Tapasztalataink szerint sokkal nagyobb az alkatrészigényük, és a csapágyazási megoldások kívánni valót hagynak maguk után. A konstrukcióból eredő hibákkal vásárlás után, a vetésnél szembesül az ember: úgymint a kisebb csoroszlyanyomás, az elégtelen csillapítás miatti egyenetlen vetési mélység. 

 

Arany középút: Monosem vetőgépek

A Monosem vetőgépek már évek óta előrendelhetők ősszel, hogy időben és kedvező áron jussanak megbízható vetőgéphez a gazdák. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy az értékesítésünk harmada már erre az időszakra esik. Szépen teljesít az AXIÁL Kft. használtgép-üzletága is, nagyon keresettek a Monosemek, jól tartják az árukat. Hazai viszonylatban a vetőgépek tíz százaléka használtan kerül új tulajdonosához. Azt tanácsoljuk a vetőgép vásárlás előtt állóknak, hogy döntés előtt mérlegeljék azt is, hogy igényeiknek egy használt, ugyanakkor minőségi vetőgép is megfelelhet!

 

Monosem gépeinkről további információ területileg illetékes kollégáinktól kaphat!

 

Lisz Péter

 

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek