Kapcsolat
Mivel érvelünk a TUME mellett?

Mivel érvelünk a TUME mellett?

„Senkit nem kell nekem meggyőzni. Megteszi helyettem a gép!” - címmel olvashatunk cikket a Tume Nova Combi vetőgépről az AXIÁL Mezőgazdasági Híradó 2015. IV. számában.

A gépvásárlást – egy-két igazán szerencsést leszámítva – mindenki hosszan mérlegeli. Különösen igaz ez a vetőgépekre. Rendre telefonálnak üzletkötő kollégáimnak vagy nekem, a TUME termékmenedzserének az ügyfelek, hiszen a vetőgép meghatározza a későbbiekben a vetés minőségét, a kelés egyenletességét, így a hozamot is. Az sem mindegy, hogy kínál-e megfelelő lehetőségeket a vetési mélység vagy a csoroszlyanyomás beállítására; megfelelő módon és pontossággal szabályozható-e a kijuttatható magmennyiség; milyen tartományban és hogyan. Ráadásul egyáltalán nem utolsó szempont az üzembiztonság; sokkal többe kerül, ha egy gép leáll szezon közben, még jobban megrövidítve a vetésre szánható, amúgy sem hosszú napokat, órákat. 

 

Mivel érvel a TUME Nova Combi sorvetőgép mellett?

Minden bizonnyal nehezen hihető, de nagyon sokszor saját magát adja el. Hogyan? Hát azzal, amikor kivisszük demógépként a gazdák földjére, hogy ők saját üzemi körülményeik között, saját erőgépükkel kipróbálva győződhessenek meg, valóban nekik való-e. Persze kollégáimmal ki is faggatjuk az ügyfeleket, mi tetszett nekik, s esetleg mi nem. 

Pozitívumként elsőre szinte mindenki a gép robusztus, egyszerű és kompakt felépítését, a szerkezeti egységek jó átláthatóságát és hozzáférhetőségét említi. Mivel a paralelogramma-felfüggesztésű vetőegységek egy-egy gumiabroncsozású kerékkel támaszkodnak a talajra, a vetőcsoroszlyák jól követik az egyenetlenségeket, mind kereszt-, mind hosszirányban. A vetőkocsik talajkerékhez viszonyított helyzetével pedig a vetési mélységet lehet egyszerűen és gyorsan beállítani. 

Ez a gép a vetőmag mellett egyidejűleg a starter műtrágyák kijuttatására is alkalmas, ennek megfelelően osztott a tartály. Sem a tartályban, sem a talajban nem keveredik a mag a műtrágyával, ugyanis a dupla tárcsás csoroszlyán a tárcsák átmérője nem azonos, a nagyobb átmérőjű tárcsa 1,5-2 centiméterrel mélyebbre juttatja a műtrágyát, mint a kisebb átmérőjű a vetőmagot. Ennek következtében a csírázás kezdeti szakaszában nem károsítja műtrágya a növényeket, viszont a gyökérképződéskor már készen áll a tápanyag.

A csoroszlyák nyomása 50-200 kg között fokozatmentesen változtatható, ez lehetővé teszi, hogy szinte minden talajon, direkt vetésben vagy előkészített magágyban is tudunk dolgozni. A vetőkocsikat vezető támkerekek segítenek a talajegyengetésben. A csipkézett, és így a talajba könnyebben behatoló csoroszlyakiképzés is szorosan összefügg a vetés minőségével, csakúgy, mint a vetést lezáró gumiabroncsozású hengersor, amely mélyen bordázott futófelületével képes az esetleges nagyobb rögök felaprítására, illetve a vetett sorok hatékony visszatömörítésére.

 

 

A vetés minősége nagyban függ a gondos gépbeállítástól. Melyek a legszükségesebb beállítások vetés előtt? Mennyire egyszerű vagy bonyolult azok elvégzése?

A gép számos fontos funkciójának egy része üzemkezdetkor megfelelő beállítást igényel. Ilyen például a vetési mélység, melyet tíz fokozatban állíthatunk be egy fogazott ívbe illeszthető körmös kar segítségével. A csoroszlyanyomást is be kell állítani. Ha megnöveljük a csoroszlyanyomást, még kötött talajokon is egyenletes vetési mélység érhető el. Beállítható a gép kiemelésének mértéke is, hidraulikusan, a traktor fülkéjéből. Erre a fordulókban vagy szállítási helyzetben van szükség. Repce, illetve kalászosok vetésekor a hajtásáttétel módosítása is pofonegyszerű. Nagyon fontos, de könnyen és pontosan végrehajtható a kivetett mag és a műtrágya mennyiségének beállítása – leforgatással, a beállító szervek mellett jól láthatóan elhelyezett utasítás alapján, vagy diagrammal. A tárcsák elrendezése és mérete, a szokásostól eltérő csoroszlyaszerkezet miatt normál üzemeltetési körülmények között már akár 90 lóerős traktorral is üzemeltethető.

A Nova Combi vetőgépet CultiPack egységgel kombinálták, amely kimagaslóan bevált a mulcs- és direktvetésnél. A Nova Combi vetőgépet csak rá kell kapcsolni a CultiPack tárcsára, és már indulhat is a munka. Hosszú a gép, de a kapcsolási megoldásnak köszönhetően nincs probléma a szűk fordulókban sem. A CultiPack munkamélysége külön szabályozható, fronthidraulikán külön is használható.

 

Mit lehet tudni a gép karbantartási igényéről? Tapasztalatai szerint gyakoriak a meghibásodások?

A szezonban a gép a napi zsírzáson kívül nem igényel különösebb karbantartást. Igaz, néhány gazda szerint kicsit sok a zsírzási pont. 

 

Milyen munkákra, milyen körülmények közé ajánlja a TUME vetőgépeket?

3 és 4 méter munkaszélességben kínáljuk a gépet. A kisebbet természetesen kis gazdaságoknak ajánlom, vagy olyanoknak, ahol a gazdaság területe több tagból áll, amelyek között rendszeresen közlekedni kell közúton. A Nova Combi 3000 szállítási szélessége mindössze három méter. Kalászosok és repce vetésére, szántásos és szántás nélküli talajműveléshez egyaránt alkalmas. Rendkívül sokoldalú, költség- és művelettakarékos, gazdaságos gépről beszélünk. 

A nagyobb, négy méteres vetőgépet nagyobb gazdaságoknak, összefüggő parcellákhoz ajánlom. 

 

Angeli Gyula

termékmenedzser

 

Forrás: AXIÁL Mezőgazdasági Híradó 2015. IV. szám 14-15. oldal

 

A Tume gépekről további információt területi képviselőinktől kaphat!

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek