Kapcsolat
Márkahűség a gazdaságban

Márkahűség a gazdaságban

„A CLAAS gépek nem csak megbízhatók, hanem kiváló munkát is végeznek. Ezért ragaszkodnak a márkához. Az AXIÁL pedig csak még biztonságosabbá teszi működtetésüket, hiszen remek az alkatrészellátás.” – tudjuk meg az Agr

Kész CLAAS arzenált találunk Hajdúböszörményben, az Uzonyi családi gazdaságban: két – ARION 630 és ARES 557 ATZ – traktor, egy TUCANO 450-es kombájn – a legmodernebb VARIO asztallal - , két szeletelőkéses – ROLLANT 375 – bálázó, három DISCO – két 3200 FRC illetve egy 3050 TRC – kasza, egy LINER 650 TWIN rendsodró áll az udvaron.

A família – bizonyítja a családfa – generációkra visszatekintve gazdálkodik. „A kollektivizálásba nem kerültünk be, édesapánkat nem találták itthon, mert éppen akkor volt katona” – kezdte a bemutatkozást a vállalkozás legifjabb tagja, Uzonyi Antal, hozzátéve, hogy ugyanakkor a tanyájukat, a földekkel együtt bevitték a téeszbe. A honvédségtől hazatérve állatorvos unokatestvér mellett felcserként szerzett állást az apuka. Hajdúhadházon a 70-80-as években kaptak rossz minőségű csereföldeket az anyai nagyszülők révén, s azokon korai burgonyával, kertészeti kultúrákkal foglalkoztak, de előkerült a családon belül nagy hagyományú állattenyésztés i. Emellett édesapjuk lovasszekérrel vállalt fuvarozást, cserébe jöttek hozzá idénymunkára.

„A rendszerváltáskor a testvéreimmel együtt bekapcsolódtunk a gazdaság munkájába” – magyarázta. Sándor és Péter bátyjai a helyi mezőgazdasági iskolában szereztek tudást. Apránként nőtt a gazdaság, gyarapodott az állatállomány. Az ezredfordulót követő második évben sikerült felszámolásból megvásárolniuk Hajdúböszörmény határában a volt Bocskai Szövetkezet növendékmarha-nevelő telepét, amit mára Uzonyi farmra kereszteltek. A család összes ingatlanját feltették fedezetnek, hozzájussanak.

A tanya 7,5 hektárja mellé apránként szereztek földeket. Későn ébredtek, ma egyre nehezebb vásárolni, de igyekeznek a major köré koncentrálni a területeket. Jelenleg mintegy 300 hektáron – részben bérelt területen – gazdálkodnak, s ezt gépi bérmunka egészíti ki. 

Az állatok szeretetét otthonról hoztuk” – meséli a szakember. Nagyüzemi tejelőszarvasmarha-tartásra szakosodtak, amihez a telep adott volt, a fejőház pedig már saját beruházásban készült.

Uzonyi Antal mezőgazdasági gépészmérnökként egy évtizede végzett Gödöllőn, a Szent István Egyetemen. Természetesnek tartotta, hogy a diploma megszerzése után a családi vállalkozásban kamatoztassa tudását. A fiatal gazdák induló támogatására 2007-ben pályázott, akkor vásároltak Németországból holstein fríz vemhes üszőket. Így már száz állattal foglalkoztak, s a korábbi hatos fejőállást nyolcállásúra bővítették, amit az elmúlt évben megdupláztak. A beruházást saját erőből végezték el. „Az épület szerkezetét magunk húztuk fel, csak a berendezést szerelték a fejőgépes szakemberek” – nem kellett minden munkához mesterembert hívniuk.

 

 

A vállalkozás a klasszikus „MTZ-technológiára” épülve indult. Az első CLAAS kombájnt 1999-ben vásárolták, jó tapasztalatokat szereztek vele: „Megbízható eszköznek bizonyult”. A városi nagyüzemek szintén ezt a márkát használták, s csak pozitív visszajelzéseket kaptak tőlük. Amikor a tanyát megvásárolták, még bérben báláztattak, ami egy idő után tarthatatlanná vált. Az akkori CLAAS bálázók már képesek voltak 120 centiméteres körbálákat készíteni, ami a közúti fuvarozáskor elvárható méret. Bár az első kombájn vásárlásától eltelt idő alatt más cég lett a gépforgalmazó, ragaszkodtak a márkához. Így került az AXIÁL-on keresztül a gazdaságba a CLAAS ROLLANT 240-es, fixkamrás bálázó. „Nagyon sok lucernát termelünk, s ezzel az eszközzel laza marad a bálamag közepe” – ez a gyepszéna esetében is előny, mivel így több levél marad rajta. Könnyen kezelhető a gép, hamar megszerették.

Az állattartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázaton újabb lehetőségük adódott egy bálázót, egy kaszát és egy rendképzőt vásárolni. „Hagyományos, csillagkerekes rendképzővel soha nem tudtunk elég jó minőségű szénát készíteni” – hangsúlyozta, ráadásul az új CLAAS LINER 650 TWIN rendsodróval hamarabb el lehet végezni a munkát. Egy évre rá megvásárolták az első CLAAS ARES 557 100 lóerős traktort is, s hozzá a három méteres CLAAS DISCO kaszát. Ugyanakkor cserélték be régi bálázójukat a 355 RC típusú szeletelő késesre. „Már közel negyvenezer bála van mögötte, komolyabb meghibásodás nélkül.” Így már nemcsak szénát tudnak készíteni, hanem kiváló minőségű csomagolt bálás szenázst is. „Amikor látjuk, hogy vágásérett a lucerna, de csak három-négy napig lesz jó idő, ami alatt a széna nem száradna meg, lehet szenázst készíteni” – takarmányos szaktanácsadók csodálkoznak, hogy 21-22-es fehérjetartalmú szenázst etetnek. Ez pedig a CLAAS gépsornak, és az időben elvégzett munkának köszönhető.

Következő lépésként idén sikerült beszerezniük egy 160 lóerős CLAAS ARION traktort, fronthidraulikával és TLT-vel. Néhány éve ugyanis belevágtak a rozstermesztésbe, illetve őszi borsó-bükköny-gabona keverékek előállításába. A rozst és a tritikálét viaszos érésben – a bükköny és a borsó „felmászik rá” – takarítják be. A szeletelőkéses bálázó elé ilyen növényállományban pedig már nagyobb vonóerő kell. Óránként 50-60 bálát tudnak készíteni, ha szenázst állítanak elő, akkor nagyobb a teljesítményigény. A 160 lóerős traktor a ROLLANT bálázóval együtt kiválóan megoldja a feladatot.

Az elmúlt években látszott már, hogy időnként kevésnek bizonyul az egyetlen három méteres kaszájuk. Ezért is vásároltak hozzá az AXIÁL-tól CLAAS 3200 FRC frontkaszát, illetve hátra egy szintén 3200-as DISCO kaszát. Mindkettő nagyon szépen dolgozik, de különösen a frontkaszával elégedettek, mert tökéletesen kopírozza a talajt.

 

 

Állattenyésztő szemmel is azt látják, hogy itt kezdődik a minőség takarmány. Jövőre a régi mellé újabb CLAAS rendképző vásárlását tervezik.

Tapasztalataik szerint a CLAAS gépek nem csak megbízhatók, hanem kiváló munkát is végeznek. Ezért ragaszkodnak a márkához. Az AXIÁL pedig csak még biztonságosabbá teszi működtetésüket, hiszen remek az alkatrészellátás. Egy betakarító gép hibájakor órákon múlhat a megfelelő minőségi munkavégzés. „Bármilyen alkatrészre van szükségünk, autóba ülünk, s rövid időn belül az AXIÁL debreceni telephelyén vagyunk, de ha valami délután elromlik, másnap reggelre kihozzák” – sorolta az előnyöket Uzonyi Antal. Az AXIÁL abban is partner, hogy használt gépeiket beszámítja az új árába. Emellett rugalmas a finanszírozásban. Nagyobb gépvásárlása esetén oktatást tart, segít a beállításkor. A szervizesekkel személyes kapcsolatot alakítottak ki. „Mondhatnánk, gazdabarát kereskedőcégről van szó” – Uzonyi Antal a környék legnagyobb CLAAS-felhasználója és AXIÁL-partnere.

A túlgépesítést elengedhetetlennek tartja a szakember. „Nyugodtabban alszunk, mert egyszerre hat métert tudunk kaszálni” – így kevésbé függnek a kiszámíthatatlan időjárástól. Nem mindegy, hogy kedden délelőtt kaszálni kell, vagy hétfő délutánra végeztek a munkával. Az új technikával több ideje marad száradni a növénynek. Vállalkozásuk fő profilja a tejtermelés, a tejelőmarhának pedig a legfontosabb a kiváló minőségű takarmány.

Gépeiket igyekeznek megkímélni, ahogyan mondja: maguknak vásárolnak. Szeretik a magasabb felszereltségi szintű eszközöket, amelyeket könnyebb üzemeltetni, figyelemmel kísérik a piacon megjelenő újdonságokat, de vásárláskor a racionalitás dönt. Legújabb bálázójukkal kényelmesebb dolgozni, ha betömődik, a traktor fülkéjéből ki tudják hajtatni. „Fiatalok vagyunk, előre kell tekintenünk” – jegyezte meg Uzonyi Antal.

 

Képek: Porció Norbert

Szöveg: Viniczai Sándor, szakújságíró

Forrás: Agritech 2016. december

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek