Kapcsolat
Igazán jó munka: Dánia (+videó)

Igazán jó munka: Dánia (+videó)

A dánok meg vannak győződve arról, hogy az lesz sikeres a jövőben, aki kevesebből képes többet termelni. Ezt nevezik fenntartható, intenzív termelésnek és kiegyensúlyozott növekedésnek. Lássuk, Kim Kragh hogyan csinál

Igazán jó munka. Traktorok a CLAAS-tól. Braeraa gazdaság, Haderslev, Dánia.

 

A kevesebb több.

Kim Kragh számára egy dolog világos: „A növekedésnek sok aspektusa van”. A 48 éves gazda, Haderslevtől délre él feleségével és 3 gyermekével. 1994-ben vásárolta a Braeraa gazdaságot a dániai Keleti-tenger partján és ma mintegy 600 hektárnyi területen búzát, árpát és repcét termeszt. A gazdasághoz 3.000 hízónak helyet adó istállók tartoznak még, azonban ezek bérbe vannak adva, ugyanis Kim Kragh igazi mestersége a földművelés.

Kim kétszer ekkora területen gazdálkodott 2011-ig, amikor úgy döntött – a mezőgazdaságra jellemző aktuális trenddel ellentétben –, hogy gazdasága méretét csökkenti. Az okok összetettek voltak, de az világosan látszik, hogy nagyon is tudatosan döntött így. Kim Kragh előnyként ítéli meg gazdasága méretének csökkentését: "A növekedés nem feltétlenül egyenlő a hektárok több számával, a nagyobb gépekkel vagy a nagyobb hozammal. Nekem azt jelenti, hogy jobban teljesíti a feladatait az ember, illetve azt, hogy a kevesebből többet ér el. Emberként kell növekedni".

Kim Kragh maximalista és családcentrikus emberként jellemzi magát. Ezek a tulajdonságok pedig hajtóerőként szolgáltak ahhoz, hogy ezt a döntést meghozza. A gazdaság méretének csökkenése óta sokkal nagyobb kedvvel végzi a munkáját: "Újra több időt tudok a földekre és a növénytermesztésre fordítani. Ezért is vagyok kiegyensúlyozott" – majd mosolyogva hozzátette – "a feleségem legalábbis ezt állítja".

 

 

Ezenfelül, sok területen a nemzeti jogszabályok sokkal szigorúbbak, mint az EU-s irányelvek.

Egy dolog aggasztja csak, mint sok más dán kollégáját: az EU többi országához képest meglehetősen korlátozottak a keretfeltételek. "Védeni akarjuk a természetet, de egyben benne dolgozunk. Meg vagyunk győződve arról, hogy szakszerűen gazdálkodunk és azt kívánjuk, hogy jobban bízzanak bennünk.” Dánia éllovasként tekint magára, ha arról van szó, hogy meg kell felelni a magas európai szabványoknak az állat-, természet-, környezet- és a fogyasztóvédelem területén. Ezenfelül, sok területen a nemzeti jogszabályok sokkal szigorúbbak, mint az EU-s irányelvek. "Egy dániai növénytermesztő például maximum 140-160 kg nitrogént juttathat ki hektáronként, míg más európai országokban ez170-230 kg hektáronként, a talajtól és a terményfajtától függően", - említi példaként Kim Kragh.

 

„Nagyon fontos, hogy jó időben, jó helyen legyünk, ha sikeresek szeretnénk lenni.”

Dánia mezőgazdasága ma a világ leghatékonyabb és legmodernebb mezőgazdaságai közé tartozik és az ország fontos gazdasági ágazatának számít. Az ország 4,3 millió hektáros területének több mint 60%-án gazdálkodnak. Ebből közel 1,5 millió hektáron termesztenek gabonát. Mezőgazdasági körökben Dánia a sertéstenyésztésről ismert, mivel évente több mint 13 millió sertést tenyésztenek. Az ország szükségletét pedig számos területen túlszárnyalják. Ez különösen igaz a sertéshúsra, a baromfira, a gabonára és a tejtermékekre. Dánia teljes exportjának majd 20 százalékát a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektor adja. Ezzel a mezőgazdaság nagyobb politikai és társadalmi figyelmet is kap, illetve egyre inkább az erőforrások megtartása és a fenntarthatóság jellemzi.

„Ahhoz, hogy a különböző EU- és nemzeti szabályzásoknak megfeleljünk, számos adminisztrációs és dokumentációs munkát kell elvégezni, és minél nagyobb egy gazdaság, annál több a szükséges ráfordítás." – említi egy indokként Kim Kragh, amely arra késztette, hogy átgondolja a gazdasága méreteit. Rengeteg időt töltött ezzel, és persze nem kevés stresszel is járt. Mindez pedig hátráltatta abban, hogy azzal foglalkozzon, ami igazán fontos számára: a földdel és a terményeivel. Nyíltan elismeri, hogy nem szeretett az irodában ülni, parancsokat osztogatni és főnökként a munkatársakat, illetve a bérmunkásokat munkába küldeni. Ehhez jött még az is, hogy az egyre növekvő gazdaság mérete miatt nem tudott mindenhol ott lenni. „Így az is előfordult, hogy a gabonát rosszkor permeteztük. Itt a tengerparton, a gyorsan változó széljárással és a nehéz talajunkkal rendkívül fontos, hogy a megfelelő időben a megfelelő helyen legyünk, ha sikeresek szeretnénk lenni".

 

 

 

„Elvárom a gépszállítóktól, hogy jó szervizszolgáltatást nyújtsanak, a felmerülő problémákat pedig minél előbb megoldják.”

A gyors és hatékony reagálás alapkövetelmény a mindennapi munkában. "Elvárom a gépszállítóktól, hogy jó szervizszolgáltatást nyújtsanak, a felmerülő problémákat pedig minél előbb megoldják. Én ugyanígy vezetem a gazdaságomat" – folytatta. „Ez azért fontos, mert nem nélkülözhetjük a gépeket". Több éve CLAAS kombájnokkal dolgoznak és nagyon elégedett az ügyfélkezeléssel, valamint a szervizzel. "Ezért választottam a CLAAS traktorokat is. Természetesen kezdetben voltak nehézségek, és problémák is adódtak, de mindet sikerült gyorsan és szakszerűen megoldani".

Ma egyedül intézi a gazdasága körüli teendőket, illetve 200 hektáron bérmunkában dolgozik a szomszédságban. Szezonban, a csúcsokon korábbi két alkalmazottjára számíthat.

Hogy minden művelet a megfelelő időben legyen végrehajtva, Kim Kragh tapasztalatai szerint különösen fontos a szántás nélküli talajművelés során. Néhány sikeres próbálkozás után ő 2002-ben állt át erre a saját földjein. "Ehhez a művelési rendszerhez még több menedzsmentre és figyelemre van szükség a gyomok és az árvakelések ellenőrzésének tekintetében. A talajművelés során mindig a megfelelő időben a megfelelő helyen kell lenni, a kapacitások mindig a megfelelő pillanatban készen kell, hogy álljanak", magyarázza Kim Kragh, "Jobb termést érek el, időt és üzemanyagot spórolok és az a véleményem, hogy a területek is jobban bejárhatóak."

 

A munkát kifogástalanul kell elvégezni, de a legfontosabb Kim Kragh számára a családja.

Közvetlenül aratás után egy Horsch Terrano FM talajlazítóval munkálja meg a területeket 5-10 centiméteres munkamélységben, a körülményektől függően. Ahol két egymást követő évben búzát vetett, ott köztes növényt termeszt a következő évben. Ekkor a talajműveléssel egyidejűleg vetnek, a Terranora szerelt vetőegységgel. A tavaszi árpa vetése előtt körülbelül egy héttel alkalmaznak glifozátot. Ahol az őszi búzát repce követi, kétszer munkálja meg a talajt.

Kim Kragh egy Horsch Focus TD-t használ a repce vetéséhez. Ez a munkagép egy munkamenetben kombinálja a mély talajlazítást, a műtrágya kijuttatását, a magágykészítést és a vetést, 6 méteres munkaszélességben. A talajlazítás mélységét a repce elvetéséhez, vetőmagfajta szerint, 15-30 cm között változtatja.

A munkát kifogástalanul kell elvégezni, de a legfontosabb Kim Kragh számára a családja. "Ha a családi élet nem működik, akkor te sem leszel megfelelő vezető, így pedig az üzlet sem megy". A magánéletet és a gazdaságot össze kell hangolni, több időt kell eltölteni a családdal és a gyerekekkel, támogatni őket a hobbijaikban vagy segíteni nekik a házi feladatban. Kim Kragh számára ez fontosabb, mint a földdel többet foglalkozni. A családdal való együttlét és a gyerekek adnak neki erőt a mindennapi problémák megoldására akkor is, ha szezonban a munkanapok hosszabbak.

A dánok meg vannak győződve arról, hogy az lesz sikeres a jövőben, aki kevesebből képes többet termelni. Ezt nevezik fenntartható, intenzív termelésnek és kiegyensúlyozott növekedésnek. Alapvetően Kim Kragh is ezt vallja: a kevesebből többet termelni. Mindezt pedig egyensúlyban a természettel és a családjával.

 

Forrás és kép: traktorok.claas.com

 

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek