Beszállítói szemmel: Tume (+videó)

Beszállítói szemmel: Tume (+videó)

Kovács Endre, a Tume gyár országfelelőse 34 éves, fiatal kora ellenére nagyszámú szakmai tapasztalattal rendelkezik. A Temesváron élő országfelelős tavaly kezdett a finn vetőgépgyártónál és ez alkalomból felkértük egy interjúra.

Kérlek, mesélj az olvasóinknak a szakmai pályafutásodról!


A szakmai pályafutásom az AXIÁL Kft. román leányvállalatánál, a Munax Kft.-nél kezdődött, de ez idő tájt még egyetemre - turisztika és kereskedelem szakra - jártam. Itt részmunkaidőben alkatrészimporttal foglalkoztam, ez heti két fuvar lebonyolításából állt és a vámügyintézést is magában foglalta. Miután befejeztem az egyetemet, felajánlottak egy gépes termékmenedzseri állást, amit elfogadtam és így összesen hat évet töltöttem a vállalatnál. A Munaxnál a Tume termék is hozzám tartozott és így ismertem meg a gyár tulajdonosait. Ezt követően viszont a Maschio Gaspardo cégcsoport romániai kirendeltségénél dolgoztam 4,5 évig, mint területi képviselő, ahol az ország nyugati része tartozott hozzám. Ezek után a romániai John Deere márkakereskedésnél két évig tevékenykedtem üzletkötőként, majd tavaly ősszel – a régi ismeretségre való tekintettel - megkerestek a Tume gyártól, hogy érdekelne-e ez a pozíció.

 

Kovács Endre, a Tume országfelelőse és Sáfrány Márió, az AXIÁL Kft. termékmenedzsere - kép: Fekete Gábor, marketingmenedzser / AXIÁL Kft.

 

Milyen feladatokat takar a pozíciód?


Országfelelősként nem csupán Magyarország, hanem Szerbia és Románia is hozzám tartozik. Mindegyik országban van egy-egy dealerünk, Magyarországon ez az AXIÁL Kft., Romániában az AXIÁL Kft. leányvállalata a Munax Kft., Szerbiában pedig az Agromondo vállalat. Elsődleges feladatom a dealerekkel való kapcsolattartás és dealerek üzletkötőivel együtt új értékesítési lehetőségek feltárása a célunk. Emellett kiállításokon, bemutatókon, egyéb rendezvényeken veszek részt és ott a szakmai, valamint kereskedelmi kapcsolatokat ápolom, támogatom, illetve újakat építek ki.

 

Mi a véleményed a magyar mezőgazdasági piacról?


A magyar piacon a Tume már régóta jelen van, hozzávetőleg 14 éve és ez mindenképpen nagy előnyt jelent, mert a többi hozzám tartozó országban nem rendelkeznek ilyen múlttal. Az AXIÁL Kft. már kitaposta az utat, vagyis a Tume márkanév már ismert a magyarországi gazdák körében.


Azt látom, hogy Magyarországon a gazdálkodók sokkal nyitottabbak a nagyobb teljesítményű vetőgépek iránt. Romániában és Szerbiában, aki új vetőgépet akar, az egyelőre hagyományos gabona vetőgépet vesz, mely ugyan alacsonyabb árfekvésű, viszont e típusnál korlátozottabbak a lehetőségek, ami a csoroszlyanyomást és a magtartály méretét illeti.

 

Tume Nova Combi 3000 kombinált vetőgépe - kép: AXIÁL Kft.

 

A Tume vetőgépeket milyen jellemzőkkel, címszavakkal illetnéd?


Mindenképpen felhasználóbarát, mert nagyon egyszerű a beállítása és az üzemeltetése is. Nincs túl sok elektronika, a vetőmag mennyiséget például mechanikusan tudjuk beállítani a Nova Combi és a Titan típusoknál. Van egy vetőgéptípusunk, amely elektromos hajtással rendelkezik, ott egy monitoron keresztül is lehet a vetőmag és a műtrágya mennyiségét szabályozni.

 

A Tume milyen típusokat delegál hazánkba, és melyek a legnépszerűbb típusok?


Magyarországon jelenleg a legnépszerűbb Tume termék a Nova Combi, amely létezik 3000-es és 4000-es modellben is. Ezeknek nagy előnye a konkurens gépekkel szemben az, hogy a műtrágyát a vetőmag alá tudják helyezni, mivel hogy a kéttárcsás vetőegységnek az a tárcsája, amely a műtrágyát helyezi a földbe, nagyobb átmérőjű. Ezáltal 1,5-2 centiméterrel a vetőmag alá kerülhet a műtrágya.


A Tume Titan ezzel szemben egy egyszerűbb felépítésű gép, de van néhány előnye a Nova Combihoz képest. Egyrészt alacsonyabb árfekvésű, nagyobb kapacitású a magtartálya, és akár az egész tartályt csak vetőmaggal is feltölthetjük. Utóbbi nagyon hasznos az olyan gazdaságokban, ahol nem szeretnének műtrágyát használni. Itt például a 4 méteres gépnek az 5600 literes tartályát vetőmaggal tölthetik meg. Változtatható a választófal, ezáltal az ügyfél szabadon tudja állítani a műtrágya és a vetőmag mennyiségét.

 

Kovács Endre a gyár központjában - kép: Tume


Egyébként a Tume Magyarországon forgalmazott mindhárom gépe képes arra, hogy alapból műtrágyát juttasson ki, de a legnépszerűbb a Nova Combi vetőgép, mert 2004-től, amikor az AXIÁL Kft. elkezdte forgalmazni a típust, hosszú évekig csak ezt hozták be az országba. Az utóbbi években importálták a Titant és Draco típusokat.


Azok a gazdák, akik nem szeretnének direktvetést alkalmazni, azoknak a Titan a tökéletes megoldás. Mivel a Nova Combi nagyobb csoroszlya nyomását soha nem használják ki, akik magágyat készítenek. Ezáltal a Tume Titan sokkal megfelelőbb választás, egyszerűbb a karbantartása és hosszú távon lényegesen olcsóbban is üzemeltethető gép.


Ha a magágy nem tökéletes, akkor a Titan elé is csatolhatunk egy Cultipack nevű kéttárcsás kultivátort, amellyel jobb magágyat készíthetünk a vetőgépnek. Tehát a Titan is tud tárcsával együtt dolgozni.

 

Milyen lóerőhöz, milyen üzemmérethez ajánlod ezeket a gépeket?


A 4 méteres Titant Cultipack nélkül például egy 120 LE-s traktor nyugodtan el tudja húzni, a 3 méteres Titanhoz kb. 90 LE szükségeltetik. A gazdaságméretnél már azt is számításba kell venni, hogy területei hogy vannak elosztva, illetve mennyit kell közúton megtennie a gazdálkodónak. Ha sokat kell közúton közlekedni, akkor sok gazdálkodó inkább a 3 méterest választja.


Azoknak a gazdáknak ajánlom, akik egy egyszerű konvencionális vetőgépről szeretnének egy nagyobb, komolyabb gépre váltani, gondolok itt kis- és közepes gazdaságokra, amelyek számára a nagy teljesítményű nagyon precíz, modern vetőgépek már egy következő lépcsőfokot jelentenek és egy Tume Titan vetőgép átmenet a kettő között.

 

Tume Draco 4 méter munkaszélességű vetőgép - kép: AXIÁL Kft. / Tume


Milyen opciós megoldásokat lehet kérni a vetőgépekhez?


Az AXIÁL Kft. úgy szokta konfigurálni a gépeket, hogy ezek alapból benne vannak a „csomagban”. Gondolok itt a hátsó magtakaróra, a hidraulikus nyomjelzőre, monitorra, stb. Tehát alapfelszereltségű gépek soha nem kerültek a magyar piacra. Természetesen ettől függetlenül vannak egyéb felszereltségek is, mint például a korábban említett Cultipack, a vetőgép elé szerelhető tárcsás kultivátor, vagy a vetőgép elé szerelhető tömörítő sor. Ez már inkább Prémium felszereltségi fokozat, mintsem Plusz.

 

Átlagosan milyen eladási darabszámokkal büszkélkedhet a Tume márka hazánkban?


Évente 10-20 db Tume vetőgépet adunk el Magyarországon, hozzá kell tennem, hogy viszonylag szűk piaca van ezeknek a gépeknek. Ugyanakkor hatalmas előnye a márka vetőgépeinek, hogy egy konvencionális típushoz képest sokkal több hektárt tudunk elvetni vele, mert a magtartály többszöröse a hagyományosnak és ezáltal kevesebb megállás szükséges a munkálatok alatt. Arról nem is beszélve, hogy mivel a csoroszlyanyomás is nagyobb a munkasebesség is nagyobb. Ezek azok az előnyök, melyeket leginkább értékelnek a Tume vetőgépet választó gazdálkodók. Mind a három Tume gép alapból műtrágyát is tud kijuttatni, amely minden más márkájú vetőgépnél csupán opcionális. Továbbá meg kell jegyeznem, hogy a Tume Titan ára megközelítőleg 30%-kal kevesebb, mint egy direkt vetőgépnek.

 

Hogyan értékeled a Tume és az AXIÁL Kft. kapcsolatát?


Nagyon jól. A gyártulajdonosok az AXIÁL Kft.-t mindig referencia dealerként emlegetik. Szerbiában például az eladási számok teljesen mások, ott most pályázhattak először a gazdálkodók támogatásra, és ott 3-4 db eladott gépről beszélhetünk évente, akárcsak Romániában. Ezekkel szemben a magyar forgalmazó az AXIÁL, a többszörösét tudja teljesíteni. Természetesen az AXIÁL Kft. hálózata, melyet kiépített az elmúlt 25 évben Magyarországon, a siker egyik kulcsa.

 

Tume Titan vető- és műtrágyaszórógép 3 méteres munkaszélességben - kép: AXIÁL Kft.

 

Mi a tapasztalatod a gépek szervizelésével kapcsolatban?


Voltak építőjellegű észrevételek, melyek az AXIÁL Kft.-től és partnereitől származtak, ezek főleg a földrajzi és területbeli különbségek miatt adódtak, ezeket javítottuk és az új Nova Combit, mely már a frissítéseket is tartalmazza, 2018-tól kezdjük forgalmazni. Mindig reagálunk arra, amit dealereink mondanak. Akár egyéni megoldásokra is nyitottak vagyunk, amennyiben az gyártásban megvalósítható.

 

A Tume képviselőjeként hogyan látod a mezőgazdaságigép-gyártás jövőjét?


Úgy látjuk, hogy globális szinten a nagy gépek és a minimális talajmegmunkálás irányába mozdul el a piac. Ennek ugye az lényege, hogy minél kevesebb művelettel készítsük elő a magágyat és vetésnél is minél nagyobb területet fogjunk el és minél több munkaművelet végezhessünk el egyszerre. A Tume is ezt a szemléletet követi, hiszen a gazdák kérése, hogy nagyobb hatékonysággal tudjanak dolgozni. Annak ellenére, hogy a Tume az egyszerű, mechanikus gépekre helyez nagy hangsúlyt, már nyitott az elektronika által vezérelt precíz gépek irányába is.

 

Szöveg: Borbély Zsanett, marketingmenedzser

 

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek