A Monosem vetőgépek fejlődése a ’70-es években az USA-ban bemutatott tárcsás csoroszlyás vetés (a magok talajba kerülésének helye egy vonalba esik a mélységszabályzó kerékkel) koncepciójával kezdődött, a gyár ezt a megoldást 1989 óta alkalmazza. Ezt társítva egy kiemelkedő minőségű adagolórendszerrel az NG Plus 4 vetőgépek optimális vetési lehetőséget biztosítanak. A vetőgépek sikere a kis karbantartási igénynek és sokoldalú felhasználhatóságának köszönhető, ugyanakkor nagyban növelte a hatékonyságot nagy területek esetén is, a vetés műveleti költségeinek csökkentése mellett. A fejlődés az elmúlt 20 évben töretlen, a fejlesztések folyamatosak a tapasztalatok, visszajelzések és igények alapján. A gépek a sikerüket a sokoldalúságuknak is köszönhetik, hiszen szinte minden vetőmaghoz beállítható, azzal együtt, hogy a megfelelő váz kialakítás mellett akár egy vetőgéppel 4-5 kultúra is elvethető, (cukorrépa, kukorica, napraforgó, szója, repce. Jó példa erre a Felsőszentiváni székhelyű Febagro Zrt. is, ahol már ilyen gép is működik.
Miért fontos ez?
A folyamatos fejlődés és nyitottság az új dolgok megismerésére, kipróbálására új lehetőségeket nyithatnak meg a gazdaságok számára. Néhány évvel ezelőtt szinte el sem tudtuk képzelni, hogy repcét ne gabona sortávra vessünk, mára ott tartunk, hogy már nem kérdés az, hogy ez a technológia jövedelmezőbb a hagyományosnál, hanem hogy melyik fajta hoz jobb eredményt ebben a rendszerben.
A vetőgép repce maghoz is beállítható
A vetőgép biztosítja, hogy szélsőséges körülmények között is biztonságosan tudjunk vetni. A dupla tárcsás sornyitó rendszer garantálja a magárok megnyitását akár a hagyományos akár a csökkentett menetszámú talajművelés esetén is.
Az NG Plus adagoló rendszer lehetővé teszi, hogy a vetőmagok széles skálája kivethető legyen a géppel, függetlenül a tőszámtól és a magok méretétől, a rendszer alkalmas apró magok, akár repce vetésére is.
A minőségi vetés az adagolásnál dől el. Ez az, amivel a MONOSEM sokéves tapasztalattal maga mögött, biztosítja a pontosságot, egyszerűséget és egy kiemelkedően megbízható magadagoló rendszert. A kiemelkedő minőségű gyártás, a többlépcsős minőség ellenőrzés tette a MONOSEM adagolórendszerét világhírűvé.
Mi is a tényleges eredmény?
A sokéves tapasztalatok azt mutatják, hogy tulajdonképpen ez a technológia nem is abban mutatja meg a gazdasági hasznot, hogy terméseredményt tudunk növelni. Sokkal inkább a hektárra vetített magmennyiségben, még korábban akár 450.000-500.000 magot vetettünk ki, ami ugye 45-50 tő/m2, addig mára azt mondhatjuk, hogy ilyen technológia mellett elég a 200.000-250.000 mag/ha, ami ugye már csak 20-25 tő/m2, tehát a kivetendő vetőmagon tudunk spórolni, mert így nagyságrendileg csak a felét kell megvásárolnunk és a sokéves tapasztalat, hogy szinte semmi különbség nincs a termés eredményben.
Lisz Péter
termékmenedzser