Van, aki a területen megjelölt pontra pontosan vissza akar találni egy későbbi időpontban.
Van, aki az egész éves munkáját vetéstől a betakarításig azonos nyomvonalon szeretné követni.
A műholdas navigációs rendszerek földi korrekció kiegészítésével precízebb, pontosabb és megbízhatóbb munkavégzésre alkalmasak. A műholdrendszer továbbra is szükséges (minimum 4 db GPS műhold) a pozíciónk meghatározásához, a korrekciós jel „csupán” a pontatlanságát hivatott javítani. Azt, hogy ezt milyen módon valósítjuk meg, azaz hogyan jut el a jelpontosítás a gép GPS rendszeréhez, két lehetőség közül választhatunk.
URH RTK rádió
Az egyik, már több évtizedes technológiai megoldás, az URH rádiókommunikáción keresztül sugárzott RTK korrekció. A bázisállomáson egy URH adó, az erőgép robotpilóta rendszerében egy URH vevő van, ezzel az egyirányú kapcsolattal jut a felhasználó akár centiméter pontos jelhez.
Amennyiben több rádiós bázisállomást használunk - és mivel nem tudnak rendszerben működni, csupán különálló állomásként - a bázisok közötti átállást a felhasználónak manuálisan kell elvégeznie. Nagyobb területeknél, vagy országos használatnál plusz munka a gépkezelőnek, hogy a megfelelő (lehetőleg a hozzá legközelebbi) URH állomás azonosításával csatlakozzon.
A rádióhullám célba jutása távolságfüggő és fizikai akadályokra érzékeny, így alkalmazása soktényezős. Használt valaki walkie talkie rádiót? Aki igen, az tudja, hogy máshogy viselkedik városban és máshogy sík területen. Egy mezőgazdasági környezetben a természeti akadályok, mint például egy sűrű fasor, vagy a dimbes-dombos területek a rádióhullám megszakadását, akár végleges elvesztését is okozhatja. Többek között ezért is van jelentősége egy URH bázisállomás magaslati pontra telepítésének, hiszen nem csak a kitakarás mentes műholdvételre kell ügyelni, hanem a rádióadó és vevő zavartalan kommunikációjára.
Mobil RTK rendszer (mAXI-NET)
A másik, egy újabb, a mobiltelefonos hálózatokra támaszkodó RTK rendszer. A korrekciós jel közvetítése a már országosan is kiépített mobilszolgáltatói rendszer használatával, mobilinterneten valósul meg hálózat függetlenül (Telekom, Telenor, Vodafone). Az Internet már nem csak a magánéletben, üzleti életben, hanem a korrekció közvetítésében is részt vesz. A korszerű gyári és gyártó független robotkormányzási rendszerek képesek SIM kártya használatával, RTK rendszerhez csatlakozni. Attól lesz a rendszer „hálózati”, hogy a bázisállomás és a felhasználó GPS rendszere közé egy számítógép/szoftver kerül kétirányú kapcsolattal, mely minden bázisállomást összefog. Ezzel a kiépítéssel első körben a felhasználó megkapja az RTK korrekciót, másodsorban visszajelzést ad a használatról, működésről az üzemeltető irányába. A távoli bázis és adathozzáférés segít a felhasználók üzembiztosabb kiszolgálásában, a zökkenőmentes üzemeltetésben. A hálózati szoftver kiválasztja a felhasználóhoz legközelebbi állomást és hozzárendeli azt a géphez, nem kell a gépkezelő beavatkozása, a rendszer valósítja meg az automatikus bázisállomás váltást.
Adott földterületen a mobilnet hiánya okozhat jelvesztést. Annak érdekében, hogy a mobilhálózatos korrekciós szolgáltatás a területek lehető legnagyobb részén kihasználható legyen, 2 db SIM kártya kezelésére alkalmas eszközt célszerű használni. Ez az eszköz egyszerre két mobiltelefon szolgáltató kártyáját, hálózatát kezeli, ezzel növelve a korrekció lefedettségét, elérhetőségét.
A mobil RTK rendszer elérése és használata szabványosított a gyártók részére, így mindegy milyen márkájú, típusú a gép és az eszköz, a csatlakozás megvalósítható. Arra vonatkozólag, hogy melyik rendszerhez, milyen mobil kiegészítő szükséges a használathoz, a GPS eszköz forgalmazójánál kell érdeklődni.
Mindkettő megoldás elérhető a GPS gyártók eszköz kínálatában. A GPS felhasználó kezében a döntés, melyik irányba indul el és ennek megfelelően későbbiekben hogyan bővíti eszközparkját.
Kérdéseivel bátran keresse GPS területi képviselő kollégáinkat!