Kapcsolat
Rendsodrók üzemeltetése

Rendsodrók üzemeltetése

A megfelelő beállítás és üzemeltetés a biztosítéka a kiváló munkának és a gép hosszú, megfelelő működésének. Cikkünkben a cégünk forgalmazásában kapható CLAAS rendsodrók üzemeltetése kapcsán kaphatnak gyakorlati tanácsokat szervizmérnökünktől.

A CLAAS kínálatában alapvetően két típusú rendsodró van: a függesztett és a vontatott kivitel. Mindegyik típusnál arra figyelni kell, hogy a rotornak legyen szabad mozgása. Erre azért van szükség, hogy a talaj egyenetlenségeit megfelelően követni tudja – ezzel is biztosítva a minőségi munkát -, illetve a futóművet és szerkezetété ne tegyük ki túl nagy terhelésnek.

 

A függesztett gépeknél erre két lehetőség van:

1. Az egyik, hogy a függesztőkarokat úszó állásba állítjuk, ha a gép már munkahelyzetben van. Bizonyos gépeknél, ha van talajkopírozó kerék, akkor szintén úszó helyzet kell, de a harmadik pont orsó helyett egy láncot kell a gép és a traktor közé helyezni.

2. A másik lehetőség, ha nincs úszó állás, akkor a harmadik pont orsót a rendsodró keretén erre kialakított helyre kell rögzíteni, ami biztosítja a gép megfelelő mozgását. A többrotoros gépek mindig vontatott kivitelűek. Először a traktor függesztőkarjaival beállítjuk a gép megfelelő (vízszintes) helyzetét, majd a rotorok szabad mozgását a rotor emelőkarjainak hidraulikájának úszó üzemmódjával biztosítjuk a traktorról!

 

 

A munkamagasság beállítását mindig az adott területnek megfelelően kell elvégezni. Arra törekedjünk, hogy lehetőség szerint a rugós fogak ne járjanak a földben, mert akkor a karokra és a hajtásrendszerre többlet igénybevétel ébred, ami gyorsabb elhasználódást eredményez, ezen felül a termény minőségét rontja a sodrott rendbe bekerült föld. Egyensúlyt kell találnunk a földes rendek és az elhagyott termény között!

A rendsodrók meghajtása mindig 540-es TLT üzemmódban történjen! A meghajtó-kardán indítását mindig alacsony fordulaton végezzük. Így el tudjuk kerülni, hogy az álló rotorok a tehetetlenségük révén a kardán nyomatékhatárolóját oldják. Rendszeresen helytelen indítás a nyomatékhatároló(k) idő előtti tönkremenetelét okozza. Ha már jár a kardán, akkor a fordulatot lassan emeljük a kívánt értékre, ez 350-500 1/perc fordulatot jelent!

A munkasebességet mindig az aktuális talajviszonyoknak megfelelően válasszuk meg! A kelleténél nagyobb sebesség használata a gépet berázza, a rázkódás különböző elemek töréséhez vezethet.

A megfelelő beállítás és üzemeltetés a biztosítéka a kiváló munkának és a gép hosszú, megfelelő működésének.

 

Major Vilmos

szervizmérnök

 

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek