Kapcsolat
Igazán jó munka: Thaiföld (+videó)

Igazán jó munka: Thaiföld (+videó)

A CLAAS most Thaiföldre visz el bennünket, ahol Aroon Thala-in rizstermesztőt ismerhetjük meg. A gazdálkodó szerint, ha nem is gazdagszik meg ebből a munkából, de nem tud más hivatást elképzelni. Ezt szereti csinálni, ez az élete.

 

Rizstermesztés Thaiföldön: amikor egy traktor megváltoztatja az életet.

Aroon Thala-in 58 éves, és mély, belső meggyőződéstől hajtva lett rizstermesztő. Három földje van az észak-thaiföldi Khon Kaen tartományban fekvő Non Lam faluban – összesen 37 rai (5,92 hektár) földet művel 25 éves fiával közösen. Thaiföldön ez már soknak számít. Az átlagos földméret, melyet egy gazdálkodó ebben a régióban művel, nagyjából egy hektár körüli.

Aroon szülei örömmel látták, hogy fiuk karriert csinál, és egy vállalkozásban dolgozik. De Aroon mindig is biztos volt abban, hogy ő gazdálkodó lesz és rizst fog termeszteni. „Közvetlenül az általános iskola után elkezdtem rizst termeszteni." Mást nem is tud elképzelni: "Bár ha ebből nem is gazdagszom meg, szeretem csinálni, ez az életem." A szülei megtanítottak neki mindent, és átvette tőlük a gazdaságot. Egyértelműen nagyon elégedett, amikor a munkájáról beszél. Hajnali öt körül kezdi napját. Először megeteti a tyúkokat, közvetlenül utána elmegy a templomba, adományt visz magával a szerzeteseknek, majd őseiért imádkozik. Vetési időszakban hét óra körül kezdi a munkát rizsföldjein.

 

A rizs a kukoricát követően, de a búzát megelőzve a világ második legfontosabb gabonafajtája.

A rizs a kukoricát követően, de a búzát megelőzve a világ második legfontosabb gabonafajtája. A világ rizstermésének több mint 90 százaléka származik Ázsiából, ahol legnagyobb részben még ma is kézzel ültetik a növényt kicsi földeken. Délkelet-Ázsiában a klíma ideális a rizstermesztéshez. A több mint 200 millió rizsfarm, főként vidéken, több millió embernek az egyetlen bevételi forrás. Termesztése alapvetően kétféle módon történik: árasztásos vagy száraz módon. A világ rizstermesztésének kereken 80 százaléka árasztásos technológiából származik. Ez nem mindig volt így. A rizst vízinövénnyé nemesítették. A rizs jól tűri a vízzel való elöntést, mivel a gyökerei számára az évezredek alatt egyfajta átszellőztető alapszövetet fejlesztett ki– ez az úgynevezett aerenchyma, amely a rizs szöveteiben a gázcserét szabályozza. Az árasztásos rizstermesztés előnye, hogy alacsony a gyom- és kártevő-veszély. A szárazrizs ezzel szemben a mai rizsfajták alfaja. Ezek termesztése azonban körülményesebb, és olyan területeken történik, ahol viszonylag kevés a csapadék. A szárazrizs-termesztéshez magas nedvességtartalmú levegőre van szükség, és a parcellákon meg kell küzdeni a gyommal. Így a szárazrizs hozama egyértelműen alacsonyabb, de intenzív aromája miatt igen keresett termék.

 

Aroon Thala-in nyugodtan hagyatkozhat tapasztalataira, egészen jól fel tudja mérni, mikor jön a monszun.

Az árasztásos termesztésnél a területeket vagy a heves esőzések, vagy a kiöntött folyók árasztják el. „Kétféle rizst vetünk", meséli Aroon Thala-in, majd kifejti: „Vannak azok a területek, ahol még áll a víz, és vannak a szárazabb területek, amelyeket csak a vetés után kerülnek elárasztásra. A már elárasztott területeken is használjuk a tárcsás boronát, és megpróbáljuk a talajt a vízzel a lehető legjobban elkeverni. Ezután a két-három hétig előnevelt rizspalántákat kiültetjük. Ezzel szemben a száraz területeket tárcsás boronával átforgatják, és utána a rizsszemeket kézzel vetik el. Ezután egy talajmaróval egyenletesen bedolgozzák a szemeket.“ Aroon Thala-in számára a második eljárás a jobb, mivel ez jobban kíméli a gépeket és kevésbé költséges. Persze valamivel kisebb hozamot is jelent, mivel nem lehet száz százalékos csírázási aránnyal számolni. Fontos, hogy a száraz területekre a vetés közvetlenül az esőzések előtt történjen, különben sok értékes magot megesznek a madarak és a patkányok. Honnan tudja Aroon, hogy jön az eső? Egyszerűen, nyugodtan hagyatkozhat tapasztalataira, egészen jól fel tudja mérni, mikor jön a monszun. A rizstermesztők Khon Kaenben általában április közepétől-végétől számolhatnak az esővel. És a víz témaköre nem csak a rizstermesztők számára fontos, hanem a cukornád- és a manióka-termesztőknek is – ezek olyan növények, melyet sok gazdálkodó társa ültet, meséli Aroon Thala-in. Az eső elárasztja a földeket, és a mindennapos zivatarok gondoskodnak a rendszeres vízellátásról. De a földeket semmiképpen sem lehet csak úgy magukra hagyni, a vízszintet rendszeresen ellenőrizni kell. Fontos, hogy megfelelő legyen a vízmennyiség: tíz centiméteres vízréteg az optimális. A vízmennyiséget gátakkal és árkokkal szabályozzák. Ha a víz túl gyorsan folyik, az tápanyagot és földet visz magával. Ha túl lassan folyik, akkor alga képződhet. „Ha elég a víz, akkor a rizs is gyorsabban nő, de ha nincs elegendő, akkor növényvédő szereket kell a kártevők ellen alkalmaznunk." – mondja, és sorolja a gombákat és parazitákat, mint például a csiga.

 

 

A TALOS-nak köszönhetően bármilyen időszakban dolgozhat a földeken, még a legforróbb napokon is.

A rizs fejlődése során Aroon Thala-in kétszer juttat ki műtrágyát. Ezt a műveletet kézzel végzi. Először, amikor a növény két-három hónapos, és még egyszer augusztusban / szeptemberben, közvetlenül a virágzás után. A betakarítás általában novemberben és decemberben történik. Ehhez néhány nappal az aratás előtt a vizet elvezetik, hogy a kis rizskombájnok fel tudjanak menni a földekre. Az átlagos hozam, amit a gazda elvár, körülbelül 500 kg/rai, átszámolva ez körülbelül 3 tonna hektáronként.

Aroon Thala-in büszkesége a CLAAS traktor, amit igazi társként jellemez. 2011-ben látta meg egy bemutatón. „Körülnéztem a piacon, többféle gyártó termékét megnéztem, és tulajdonképpen egy másik márkát akartam megvenni." De annyira meggyőző volt a gép ereje és felszereltsége, hogy másképp döntött. „A kereskedő megengedte, hogy egy próbautat menjek a géppel, ami rögtön meggyőzött engem" emlékszik vissza. Még aznap meg is vette a gépet. „Apám annak idején egy bivallyal dolgozott, nekem pedig egy egytengelyes traktorom volt. Akkoriban még nem is voltak traktorok itt a környéken." tekint vissza Aroon Thala-in. Mióta van neki egy traktora, az ő és családja élete egyszerűbb és kellemesebb lett. „Nagyon kényelmes vele dolgozni, több sebességfokozat közül lehet választani, és ami a legfontosabb: minden nap, bármilyen időszakban dolgozhatunk a földeken, még a legforróbb napokon is, amikor tűz a nap és egyébként az árnyékban keresnénk menedéket.“ Most az ember a traktorban ülhet, és egy tetőtől védve egyszerűen tovább tud dolgozni. „Ez lényegesen jobb, mint egy kézzel vezetett eszköz, amivel dolgozva az ember még el is fárad a sok menetelésben.“ Az lehet mondani, hogy a traktor agilisabbá és boldogabbá tette.

 

 

A jövőre vonatkozóan Aroon Thala-in még több jó gépet kíván magának.

Ezen túlmenően a traktor az üzem bővülését is eredményezte. Korábban, az egytengelyes traktorral a gazda óránként 1 rait tudott megművelni, ami 0,16 hektár óránkénti teljesítménynek felel meg. Ma már a CLAAS traktorral óránként 2,5 rait tud megművelni (0,4 hektár). Amióta saját traktora van, Aroon Thala-in bérben is dolgozik, ezt a munkát fiával közösen végzik. Körülbelül 100 rai (16 hektár) területet művel meg bérmunkában. Az ügyfelek házhoz jönnek hozzá, és megbízzák a munkára. Amikor újabb megrendelés érkezik, azt előre veszi, és csak annak elvégzése után folytatja saját területein a munkát. Aroon Thala-in a mindig jó minőségű munkájával próbálja meg magát a többi mezőgazdasági vállalkozótól megkülönböztetni. Ez konkrétan jó talajlazítást és mélylazítást, és leginkább a földeken történő jó szintezést jelent, hogy a területeken egyenletes legyen a vízállás. Mindez szemmértékkel. Olyan, mint megbízásmenedzsment itt nem létezik. A rizstermesztőnek minden a fejében van meg. A fizetés közvetlenül a munka elvégzése után történik, raionként 500 bahtát kap, ami átszámolva 77,50 euró hektáronként.

A jövőre vonatkozóan Aroon Thala-in még több jó gépet kíván magának. Ha lehet, egy vetőgépet, és talán egy traktort több lóerővel. Akkor esetleg cukornádban is tudna dolgozni. De leginkább azt szeretné, hogy mire fia átveszi a vállalkozást, nagyobb területen, jól kiépített vállalkozásban tudjon majd dolgozni. A minőség mindenképpen első helyen kell, hogy álljon. Így a jó munka az ő szemszögéből nem több és nem kevesebb, mint „jól odafigyelni arra, amit megszerzünk és termesztünk, és jól gazdálkodjunk.“

 

Forrás és kép: CLAAS

 

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek