"Sokan mondták, hogy megeszik a kalapjukat, ha sikeres leszek ezen a területen." kacsint elégedett mosollyal.
Bártfai Árpád és apósa, Galló László a Duna-parti településen, Mohácson közel 1200 hektár nagy részén szóját termeszt. A kilencvenes években, a szövetkezetek privatizációjának idején, Galló László és társa kihasználta az alkalmat, magángazdaságuk most húsz alkalmazottat foglalkoztat. A szója mellett többek között búzát, repcét és napraforgót termeszt a tulajdonos és veje. A családi vállalkozás több lábon áll, a növénytermesztés mellett birkát tenyésztenek, évente 300-500 bárányt adnak el Olaszországba és Törökországba.
Kerek tíz éve, házassága révén kapott alkalmat a turisztikai szakember Bártfai Árpád, hogy beszálljon a gazdaságba. „Mindig sokat jártam a természetet, és meg tudtam különböztetni a kukoricát a szójától” kezdi mondandóját. Ennek ellenére nem nulláról, hanem mínusz tízről kellett indulnia. „Sokan mondták, hogy megeszik a kalapjukat, ha sikeres leszek ezen a területen.” kacsint elégedett mosollyal, majd hozzáteszi: „Nos, akár hozzá is kezdhetnének.” Bártfai Árpád elvégzett egy második egyetemet, agrármérnökként diplomázott. „Természetesen egy papír nem helyettesíti az évek alatt összegyűjtött gyakorlati tapasztalatot. Eleinte kora hajnaltól késő estig úton voltam apósommal. Minden elmagyarázott nekem. Olyan pótolhatatlan dolgokat, amiket egy iskolában soha nem lehet megtanulni,” mesél hálásan közös munkájukról a felesége apjával.
A klíma és a talajviszonyok itt a Duna mentén ideálisak a szójatermesztéshez.
A szójatermesztés lett Bártfai Árpád szenvedélye, és meggyőződése, hogy „az országunk képes lenne fedezni szójatakarmány-szükségletét. Mint ahogy már a nyolcvanas években is. Ehhez körülbelül 300 ezer hektár kellene. Terület lenne is elég.” Az időjárási körülmények és a talajviszonyok a Duna mentén – tehát pont ott, ahol a 37 éves gazda és apósa közös vezetésével a gazdaságuk, a Spiel-Mix Kft. tevékenykedik – ideálisak a szójatermesztésre. Az ország szójatermelése jelenleg átlagosan 100-150 000 tonnát tesz ki, 40-80 ezer hektárról. Nagy részét exportálják. „A szójánk legnagyobb részét Németországba és Hollandiába szállítjuk, ahol a terményt GMO-kezelt szójával keverik (GMO jelentése génmanipulált), majd takarmányként kerül vissza hozzánk.” meséli Bártfai Árpád. Sóhajtva teszi hozzá: ”Ez tulajdonképpen nem igazán érthető.” Hiszen Magyarország elkötelezett a génmanipuláció-mentes szója termesztése iránt, ezt még az Alkotmány is rögzíti. Továbbá Magyarország hét másik országgal együtt a Duna Szója Szövetség tagja, amely, a genetikailag nem módosított szójából készült élelmezési és takarmányozási termékek iránt Európa-szerte növekvő igényre alapozva, 2012-ben aláírt egy szerződést a GMO-mentes szójatermelésről. Bártfai Árpád véleménye szerint a jövőben kialakulhat egy feldolgozó ágazat, miáltal tovább csökken a függőség a dél-amerikai szójától. A háromgyerekes apa víziójában egy GMO-mentes szójatakarmányok előállításával foglalkozó üzem felépítésével fonódik össze a magyar szójatermesztés.
"A legnagyobb kihívás az ültetvényt gaztól tisztán tartani."
„Területeink ideálisak a szójatermesztésre, de ez nem egy egyszerű növény,” teszi még hozzá az agrárvállalkozó, majd meg is magyarázza: „A legnagyobb kihívás gyommentesen tartani a területeket. Mivel a szóját április elején, 45 centiméteres sortávval vetjük, és viszonylag későn zárodnak a sorok, nagy területeken tudja felütni fejét a gyom.” További nehézség, hogy csak kevés gyomirtószer engedélyezett a szójatermelésben. Ezért a Spiel-Mix Kft. a kémiai és a mechanikai gyomirtás kombinációját alkalmazza. Néhány nappal vetés után, még a kelés előtt gyomirtót szórnak ki. Ha már kikelt a szója, még kétszer irtják mechanikusan a gyomot. Ekkor egy Garford RoboCrop kultivátor dolgozik a rászerelt kamera képfeldolgozása alapján. A rendszer másodpercenként 30 képet elemez, a sorkövetést hidraulikus munkahengerekkel oldja meg. „Ha mindent jól csinálunk, szeptemberre igazán jó hozamokat célozhatunk meg”, mondja Bártfai Árpád. Ez a Spiel-Mix Kft. kötött, réti öntéstalajain is múlik, melyek hektáronkénti átlagos hozamai 3,5-4,5 tonna. Bártfai Árpád és Galló László a következő vetésforgót alkalmazza: szója, búza, repce, majd kukorica és utána újra szója.
A CLAAS gépek felelnek a gazdaságban a zökkenőmentes vetési, betakarítási, és egyéb mezőgazdasági munkákért.
Az üzem sokrétű munkája miatt a két férfi nagy hangsúlyt helyez a gépekre, amelyek megfelelnek az ilyen nagy technikai és technológiai kihívásoknak. A géppark gerincét már régóta CLAAS-ok képezik. „Ennek két oka van,” fejti ki Bártfai Árpád: „a minőség és a megbízhatóság.” Hozzá jön még, hogy a CLAAS forgalmazója, az AXIÁL Kft., pontosan 25 kilométerre található az üzemtől. Hat CLAAS traktor, három LEXION kombájn és két SCORPION teleszkópos rakodó tartja fenn zökkenőmentesen a vetési, betakarítási és egyéb mezőgazdasági folyamatokat. Bártfai Árpád meggyőződése szerint „még nagy, kihasználatlan lehetőségek vannak a mezőgazdaságban. Napjainkban nemcsak arról beszélünk, hogy melyik magot melyik géppel juttassuk ki, hanem a technológiáról, amely mindent mindennel összeköt, és arról, hogy mi módon könnyíti meg a telefon, a különböző alkalmazások az üzemvezetők munkáját.” Így ő és apósa felosztották maguk között a munkát: Galló László irányítja a napi tennivalókat és a növényvédelmet, Bártfai Árpád végzi az irodai munkát, ő foglalkozik a gazdaság és a géppark menedzselésével és az új technológiákkal, illetve a dolgozókkal. Nagyon fontos, hogy mindenkinek meglegyen a saját területe, amelyikbe a másik nem szól bele, véli Bártfai Árpád. Voltak kétségek, hogy jól működik-e majd a két ember közötti munkakapcsolat, de minden különbözőségük ellenére – vagy talán pont emiatt – nagyon jó csapattá váltak. „Egy kezemen meg tudnám számolni, az elmúlt tíz évben hányszor vitatkoztunk” mondja Bártfai Árpád. „Úgy vélem, a lehető legjobban bedolgoztam magam ebbe a szép, de nagyon nehéz munkába. Egészen más, mint amit korábban csináltam, mégis nagyon szeretem. Aki a mezőgazdaságban dolgozik, szerintem tudja, miről beszélek.”
Forrás és kép: traktorok.claas.com