Igazán jó munka. Traktorok a CLAAS-tól. Różański vállalkozás, Lengyelország.
A legmagasabb színvonalon dolgozni.
Jó és igényes munkát végezni, a vevőket mindig kiszolgálni – ez a vezérelv, amit a Różański fivérek mindig is követtek, Nowe Skorowo-ban, Pommern tartományban, észak Lengyelországban. A családi vállalkozáshoz tartozik a bérvállalkozás, a nemzetközi szállítmányozás és egy saját mezőgazdasági üzem is. A bérvállalkozásban és a mezőgazdaságban végzett munka nagyjából azonos mennyiségű, mint a szállítmányozás. 2000-3000 hektár területen dolgozik a Różański család jelenleg bérmunkában és azon felül 800 hektár saját mezőgazdasági területen búza, tritikálé, repce, csillagfürt, árpa, zabtermesztéssel foglalkoznak. A gépparkhoz tartozik több mint 20 CLAAS gép, köztük kombájnok, traktorok, teleszkópos rakodók, szögletes bálázók és egy JAGUAR is. A szállítmányozásban 12 teherautó van a gabonaszállításhoz, valamint saját platós és mélybölcsős tehergépkocsik. A Różański vállalkozás 30 dolgozót foglalkoztat és a betakarítási időszakban további 40 főt. A mottó: előre tekinteni és tartani a színvonalat.
„A cégünkben sokévi munkánk van. A kihívás abban áll, hogy fenn kell tartani azt, amit eddig elértünk és lépésenként tovább kell fejlődni” - mondja a 35 éves Tomasz Różański. Édesapjával Józeffel, valamint testvéreivel, Piotrral (28) és Jacekkel (34), vezeti Tomek', ahogy a többiek nevezik, a családi vállalkozást.
"Mi voltunk az elsők, akiknek saját kombájnjuk volt."
Lengyelországban egy olyan vállalkozás, mint a Różański, a kivételekhez tartozik. A lengyel mezőgazdaságot jellemzően a kisebb, 5 hektáros gazdaságok alkotják, ezek aránya 52 százalék a teljes számhoz képest. Ennek történelmi okai vannak. A lengyel mezőgazdaság kialakulása három fázisból állt: a 40-es években az újjáépítés során meghatározták a magántulajdon felső határát, amely szántóföld esetében 15 hektár, állattartó üzemek számára 20 hektár volt. Néhány vidéken azonban mindössze 5 hektár volt a felső határ, a mezőgazdasági területek többi része állami tulajdon volt. A 40-es évek végén, 50-es évek elején tovább növekedett az állami gazdaságok száma, illetve a kisebb parasztgazdaságokat mezőgazdasági termelőszövetkezetekbe tömörítették. Csak 1957 után volt érezhető a gazdasági magánszektorban némi változás, 1990-től felszámolták az állami gazdaságokat, majd a lengyel mezőgazdaság privatizációjával és a konszolidációjával kezdetét vette Lengyelország EU-hoz való csatlakozásának előkészítése.
Az idős Różański jó döntést hozott, amikor 1978-ban megvette az első 10 hektár termőföldet, és kihasznált minden esélyt további földek megszerzésére. A 90-es évek kezdetén a Różański családnak már 50 hektár földje volt, és amikor végre lehetőség nyílt használt nyugati technikák megvásárlására, ők voltak az elsők, akik egy saját kombájnt vásároltak. Persze a gép nem volt kihasználva 50 hektáron, így ez akaratlanul is ahhoz vezetett, hogy bérmunkát végezzenek vele, amely időközben jelentős méreteket öltött. A Różański család ma már szinte minden mezőgazdasági munkát el tud végezni bérmunkában. A hígtrágya-kijuttatástól kezdve a vetésen át egészen a gabona- és szálastakarmány betakarításig, kiegészítve egyéb speciális tevékenységekkel, mint pl. a partvédelem a tengernél.
A jó munkához jó gépek kellenek.
A mezőgazdaság azonban sokat változott az elmúlt 20 évben. „Amikor kicsi voltam, az ember mindent saját kézi munkájával intézett el. Manapság az embernek sokkal több feladat van, mint akkor, a gépek nagyobbak, mindez sokkal élvezetesebb. A munka kellemesebb. Manapság sok dolgot intézünk telefonon keresztül” - magyarázza Tomek a modern mezőgazdaság előnyeit. Egész nap folyamatos az információcsere a telefonon. „ Mobil nélkül? Nem, az nem menne” – mondja biztosan Tomek. Továbbá a két testvér meg van győződve arról, hogy ketten egyszerűbben megy. „ A terület, a gépek, a munka – mindenből több lesz. Egyedül nem képes az ember mindent megcsinálni, könnyebb, ha egymást segítjük” – erősíti meg Piotr. Mint minden gazdaságban, ahol több generáció dolgozik, így itt is a modern nézetek és munkamódszerek megbeszélés tárgyát képezik apa és fiai között. A néha eltérő vélemények ellenére a testvérek meg tudják győzni apjukat, hogy értenek az üzlethez, és első osztályú munkát végeznek. Ezt a partnerek is alátámasztják, és elismerik a testvérek munkáját, a végeredmény pedig még több megrendelés. A Różański család büszke arra, amit az eltelt években közösen felépítettek és elértek.
A jó munkához szükség van jó gépekre is. „Így hatékonyabban megy a munka és az ember nem fárad el olyan gyorsan”, meséli Tomek. Ezen kívül a partnereknél mindennek gördülékenyen kell mennie, mivel „mi a bérmunkára több időt fordítunk, mint a saját gazdaságunkra.” Pontosan ezért fontos Tomek számára minden fejlesztés: „Ha új termék jelenik meg a piacon és bemutatják egy mezőgazdasági kiállításon, akkor odamegyünk, megnézzük, majd megvesszük”. Kb. 5-6 évvel ezelőtt kezdték meg a régi gépeik lecserélését. Ez idő alatt szoros kapcsolat alakult ki a helyi kereskedővel, aki egyúttal műtrágya- és gabonakereskedő is. „ Gépparkunk a legmodernebb”, állítják a testvérek teljes egyetértésben, "Elégedettek vagyunk. Munkánkat ez teszi hatékonnyá, amelyből minden érintett profitál."
"Remek kis csapatunk van."
Egy kihívás, amellyel a testvéreknek a fejlődés és első osztályú munkavégzés során mindig szembesülni kell, nem más, mint a megfelelő munkaerő megtalálása, és így a csapat bővítése. A jó kollégák a Różański család számára azok, akik ugyanúgy elhivatottak a mezőgazdaság, az ügyfelek és a gépek iránt, mint ők. „Remek csapatunk van” - erősítette meg Tomek és Piotr. Azonban egyre nehezebb új gépkezelőt találni, akik az új gépeket megfelelően tudják használni és karbantartani.
Tomek és Piotr alapvetően különböző természetűek. De úgy tűnik, hogy pont ez vezet ahhoz, hogy mindig a helyes utat választják a cég sikeres fejlesztéséhez. Tomek foglalkozik ügyfélszerzéssel, finanszírozással, és a vállalatgazdálkodás területeivel. Testvére szerint erős, szorgalmas és kitartó. Ha kitűz egy célt, semmi sem állítja meg. Tomeknek mindig mindennek teljes sebességgel kell működnie, hogy elégedett legyen: „Már gyermekként is gyors voltam. Akkor vagyok elégedett, ha folyamatosan történik valami. Ha probléma van, azonnal hívnak. Gyorsan megkeresem a megoldást, önállóan vagy a testvéremmel közösen.” A fivérek közül Piotr a megfontoltabb, és nyugodtabb természetű. Ő az, aki minden géppel maga dolgozik. „Bár a testvérem is beszáll a traktorba és elszállítja a gabonát, azonban ha vetni, szántani, permetezni vagy trágyázni kell, akkor azt én intézem el”, meséli Piotr a munkamegosztást a gazdaságban, amellyel egyébként mindkét testvér tökéletesen elégedett.
"A munka számunkra szórakozás."
A testvérek a munkájukhoz az energiát magából a munkából merítik és abból, hogy mindent megfelelően csinálnak. „A munka örömet okoz nekünk. Hiszem, hogy a munkában valóban kipihenjük magunkat”, mondja Piotr és kiegészíti: „A bérmunka az első. Csak az elégedett ügyfél jön vissza. Mindent megteszünk, hogy a munka tökéletesen legyen elvégezve.” Természetesen a család is fontos mindkettőjük számára. „Nem a munka jelenti egyedül az életet” - mondja Tomek, akinek két gyermeke van. Sok energiát adnak neki: „Örülök minden alkalomnak, amit együtt tölthetünk, vagy ha együtt utazhatunk valahova. Az idő mindig kevés, minden pillanat, amit a gyerekeimmel tölthetek, öröm és boldogság."
Két fontos alkotóelemre van szükség, az energiára és a szenvedélyre. „A jó munka az, amellyel más ember és önmagad is elégedett vagy, és ha valaki, aki kívülről látja, szintén azt mondja: jól csináltad!” - mondja Piotr.
Forrás és képek: traktorok.claas.com