A kiválasztás első lépése az elvárt feladat meghatározása kell, hogy legyen. Ezeknek az eszközöknek a jellemző, vagy lehetséges felhasználási területe:
• talajmunka
• vegyszerezés vagy permetezés
• műtrágyaszórás
• közepes pontosságú területmérés, akár munka közben is
A sorvezető készülékek a korrekciós források közül a díjmentes EGNOS nevű, +/- 15-30 cm csatlakozási pontosságú korrekciós jelet használják, abszolút pontosságuk azonban méteres nagyságrendű csupán. Ezzel el is érkeztünk egy olyan fogalomhoz, amit meg kell magyarázni. Mi az a csatlakozási és abszolút pontosság?
A csatlakozási, vagy sorcsatlakozási pontosság alatt a folyamatosan végzett munka során, az előző fogás mellé fordulva tapasztalható pontosságot értjük. Az EGNOS korrekciós jel sajátossága, hogy a munka megszakítása, és későbbi, vagy nagyobb távolságon - több fogással arrébb – történő folytatása esetén a jel pontatlan lesz, akár méteres, szélsőséges esetekben azt meghaladó hibát tapasztalhatunk. A hangsúly a folyamatos, és magunk mellé fordulva szavakon van. Ez a jelleg nem zavarja az átlagos felhasználót, hiszen ezekkel a rendszerekkel végzett szántóföldi munkák éppen így történnek. Azaz folyamatosan, és magunk mellé fordulva. A komolyabb készülékek kínálnak arra lehetőséget, hogy egy félbehagyott munkát – akár napokkal később – pontos pozíciótól lehessen folytatni. Ez általában a menüben egy – két „gombnyomás”.
A kiválasztás második lépése annak eldöntése, hogy a későbbiekben kívánjuk-e az eszközt továbbfejleszteni, tudását, pontosságát növelni. A jól kiválasztott készülék mindkét kritériumnak megfelel, azaz pontossága is fejleszthető - általában antenna, vagy vevő cserével – Omnistar, vagy RTK pontosságig. Szintén fejleszthető a jó készülékek által nyújtott szolgáltatás mind szakaszvezérlés, mind automata kormányzás irányába. Az így, apránként fejlesztett készülék sosem olcsóbb, mint ha egyből a teljes tudást vásárolnánk meg, azonban kezünkben a lépésenként haladás lehetősége.
A kiválasztás harmadik lépése a méret eldöntése. A nagyméretű eszközöknek gyakran csak a készülék háza nagyobb, a kijelző mérete megegyezik a korszerűbb, kisseb külső méretű típusokéval. Ma, amikor egy traktor fülkéjébe több monitor is fel van szerelve, fontos tényező az, hogy a lehetséges legkevesebbet takarjuk a kilátásból. Természetesen, akinek rosszabb a szeme, szereti a nagyobb kijelzőt, választhat nagyot is, de annak pontossága nem lesz nagyobb.
A kiválasztás negyedik lépése a kivitel vizsgálata. Gyakran találkozni olyan eszközzel, mely otthoni felhasználásra szánt PDA / PNA készülékre töltenek fel a gyártók sorvezető programot. Ezeket a készüléket nem szántóföldi munkavégzésre tervezték, a magas por, folyamatos rázkódás, vagy éppen magas hőmérséklet könnyen gátja lehet működésüknek, élettartamuknak, ezen kívül érintőkijelzőjüket is gyakran csak hozzá való stylus ceruzával lehet használni. Rögzítésük egyszerű, vákuum-tartóval rögzíthető a szélvédőre. Az e fajta rögzítés a hátránya, hogy idővel – valamint a rázkódás, napsütés és egyéb behatások következtében – elenged a rögzítés és leesik a készülék, melynek következtében jó eséllyel károsodik.
Áramellátásuk jellemzően szivargyújtóról van megoldva, mely eredetileg nem tápcsatlakozásnak készült, ezért előfordulhat, hogy a csatlakozó kimozdulásával időszakosan megszűnik a tápellátás és kikapcsol a készülék. Ez után természetesen némi várakozás szükséges az újbóli pozíció számításáig, mely szükséges a munka folytatásához. A pozíció ismételt megtalálása azonban csak az abszolút pontossággal sikerül, azaz méteres hibát is tapasztalhatunk. A legbiztonságosabb tápellátást a közvetlenül az akkumulátorra való csatlakoztatás jelenti, ennek hátránya, hogy ha több gépben használjuk a készüléket, akkor nehézkes és időigényes a tápellátás bekötése. Az arany középút a 3 pólusú COBO csatlakozó használata, mely a stabil tápellátás mellett egy mozdulattal, a fülkéből kihúzható, majd másik gép ugyanazon csatlakozójába történő bedugás után újból használható a sorvezető készülék.
A kiválasztás ötödik lépése annak megvizsgálása, hogy a választott eszköz milyen műholdak jelével dolgozik. Az egyszerű készülékek gyakran csak a GPS műholdak jelét fogják. A készülék működéséhez minimálisan 4 műhold jelére van szükség. Könnyű belátni azt, hogy ha a pillanatnyilag rendelkezésre álló 6-9 GPS műhold közül néhányat kitakar valami, (fasor, magasfeszültség, épület, telefon vagy víztorony) könnyen kerülhetünk abba a helyzetbe, hogy adott területen nem tudunk dolgozni. Amennyiben készülékünk az orosz GLONASS műholdak használatára is képes, az adott helyzetben képesek vagyunk GPS+GLONASS holdak használatával – a nagyobb műholdszám és előnyösebb konstellációból adódóan -, korrekció nélkül is EGNOS-hoz hasonló pontossággal dolgozni. Ezzel nagyban nő a működés biztonsága.
A kiválasztás hatodik lépése a készülék tudásának vizsgálata. Képes e megkülönböztetve kezelni a függesztett és vontatott, vagy éppen front munkaeszközt? Bővíthető-e? Képes-e szakaszvezérlésre? Bővíthető-e automata kormányzással? Milyen nyelvű a menü? Van-e beépített súgó? Van-e lehetőség adatmentésre? Van-e lehetőség szoftverfrissítésre? Kérhetünk-e a forgalmazótól szakszerű beépítést? Számíthatunk-e segítségre, ha kérdésünk merül fel a használat során?
Ha a fenti szempontok alapján sikerült a megfelelő készüléket kiválasztani, és van némi műszaki ismeretünk, akár hozzá is foghatunk a felszereléshez.
Antenna elhelyezése: az antennát minden esetben a traktor fülke elejére, lehetőleg középre kell tenni. A traktor orrára, vagy a fülke hátsó részére történő elhelyezés nem ajánlott. Ha a gép orrára tesszük, akkor a fülke irányából érkező műhold jeleket takarás miatt elveszítjük, könnyen kerülhet a készülék munkára képtelen állapotba. A fülke hátsó részére szerelt antenna nem veszít jelet, pontossága azonban gyengébb, kevésbé érzékeny a fordulásra. Fontos, hogy az antenna vezetékét oly módon vezessük ki a tetőre, hogy az a folyamatos használat esetén se sérüljön, pl.: ajtócsukástól.
Monitor elhelyezése: A jó sorvezető monitor bírja a rázkódást, azonban egy vibráló, ugráló monitort a szemével képtelen követni a gépkezelő. Ezért fontos a fix, stabil rögzítési pont kialakítása. A monitort a traktoros látómezejében kell elhelyezni, úgy hogy csupán szemmozgással tudjon a sorról a képernyőre, és onnan vissza, a sorra tekinteni.
Hamarosan bemutatunk egy sorvezető családot, mely megfelel a fenti kritériumoknak.