A hozamtérkép adja az egyik legjobb visszajelzést területeink heterogenitásáról. Ráadásul olyan adatgyűjtési módszer, amely a betakarítással egy menetben történik, tehát nem igényel külön műveletet, a terület újabb bejárását és taposását. Fontos információ, hiszen egyfajta kontrollt jelent tápanyag-felhasználásunk, lényegében az adott szezonon belüli gazdálkodásunk eredményességéről. Nem utolsó sorban, utat nyit a helyspecifikus gazdálkodás irányába.
A hozammérés során keletkező adatbázis a hozam mellett a szemnedvesség, illetve a tengerszint feletti magasság mért értékeit is tartalmazza. Ezek a további elemzések során szintén hasznos információk lehetnek.
A Trimble hozammérő rendszere univerzális, számtalan gépre könnyen felszerelhető megoldás. A szemtermés mennyiségét optikai szenzor segítségével méri. Az elevátorban elhelyezett jeladó-jelfogó pár közötti infravörös jel útját az elhaladó szem-halmaz megszakítja – minél több, annál hosszabb időre. Ezt az időtartamot mérve, a hektoliter súlyt és a szemnedvességet figyelembe véve a szemtermés súlya meghatározható. Mivel a betakarító gép dőlésével a szemhalom formája torzul, a rendszer a gép dőlését is méri és a súly meghatározást ezzel korrigálja.
A hozammérő rendszer része a szemnedvesség mérő szenzor is, amely az elektromos vezetőképesség elvén méri a szemek nedvességtartalmát. De lehetőség van néhány más nedvességmérő szenzor használatára is, így pl. a CLAAS kombájnok Quantimeteréhez is tud kapcsolódni a rendszer.
Trimble hozam- és szemnedvesség mérő szenzor
Hozamtérkép a Trimble Ag alkalmazásban
Szemnedvesség térkép a Trimble Ag alkalmazásban
Domborzat térkép hozam adatból a Trimble Ag alkalmazásban
Jól teszem, ha a hozamtérképemből csinálok műtrágya kijuttatási tervet?
Milyen gyakran kell kalibrálni a hozammérő rendszert?
Tudja, hogy a Trimble-nek van egy olyan egyedülálló megoldása, mely pontosabbá teszi a hozammérést akkor is, ha egyszerre több betakarítógép dolgozik egy táblán? |