Hogy történt a szervezés, ki keresett kit?
Néhány évvel ezelőtt már volt AXIÁL-os véradás, csak más formában. Akkor a véradásra jelentkezőket a Vérellátó kisbuszával illetve személygépkocsival szállítottuk be a Véradó Állomásra és vissza. Sajnos ezt a formát egyre kevesebben vették igénybe, így elmaradt.
Az AXIÁL dolgozói közül azonban több rendszeres véradónk is van, velük beszélgetve tapasztaltuk, hogy lenne igény arra, hogy ott a munkahelyen adhassanak vért. Megkerestem Harsányiné dr. Fodor Gyöngyit (szerk. az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetője) a kéréssel és örömmel segített helyet és időpontot találni a véradásra.
Mi a menete egy ilyen, kihelyezett véradás kezdeményezésnek? Kivel kell felvenni a kapcsolatot?
A véradás megszervezését kezdeményezheti bárki, a szervezést elsősorban a Vöröskereszt helyi megbízottja végzi. Természetesen segítséget bárkitől elfogadunk, szervezést lehet kérni a Véradó Állomástól is. Kérésünk, hogy a tervezett időpont előtt legalább egy hónappal jelezzék ilyen szándékukat.
Gyakran szerveznek ki véradást?
A hét 4 napján járunk kiszállásos vérvételekre, előre elkészített úgynevezett „éves vérvételi terv” alapján. Ezek a kiszállások elsősorban a környező térség falvaiba történnek, Baján pedig iskolákba, munkahelyekre. Elég nagy területre járunk, Kalocsa, Bácsalmás, Jánoshalma, Tompa térségei is hozzánk tartoznak.
Nagy vonalakban el tudná mondani, kérem, hogy milyen szűrővizsgálatoknak vetik alá a véradási akció keretében levett vért?
Véradás után a külön vérvételi csőbe vett vérmintát kivizsgálásra, Budapestre az OVSZK (Országos Vérellátó Szolgálat Központ) laboratóriumaiba szállítják. Itt történik a vérek kivizsgálása AB0,
Rh(D) vércsoport és vérrel átvihető fertőzések irányába. Ez utóbbiak: Hepatitis B és -C vírus, HIV vírus, valamint a szifilisz kórokozóit, vagy ellenanyagainak jelenlétét vizsgálják, mutatják ki.
Értesítik a donort, ha valami szokatlant, rendellenességet, betegséget észlelnek?
A véradókat bármilyen eltérés esetén értesítik írásban, kérik, hogy jelentkezzenek személyesen tájékoztatásra. Azaz levelet kapnak az Országos Vérellátó Szolgálattól, és az eltérésről bármelyik Véradó Állomáson orvosi tájékoztatást kapnak, ha személyesen jelentkeznek.
Miért fontos, hogy minél többen adjanak vért?
Nagyon fontos, hogy minél többen jöjjenek vért adni, ha egészségesnek érzik magukat. A vér, vérkészítmények semmi mással nem pótolható gyógyszerek. Az orvostudomány fejlődésével sem csökken a vérkészítmények iránti igény. A hematológiai és egyéb rosszindulatú betegségben szenvedőknek az újabb kezelési módszerek, modern gyógyszerek egyre jobb életkilátást biztosítanak. Ezek a gyógyszerek mellett az ő kezelésükhöz is egyre több vérkészítményre van szükség.
Miért érdemes rendszeres véradóvá válni?
A véradás előnyökkel jár a véradó számára is, mert átesik olyan szűrővizsgálatokon, amelyeket nem végeznek rutinszerűen még betegeken sem. A véradónak véradás előtt egészségi állapotáról, korábbi betegségeiről egy részletes kérdőívet kell kitöltenie, majd orvossal megbeszélnie, mely alapján kiderülhet olyan panasza, tünete, amit érdemes kivizsgáltatni. Nem utolsó sorban segítségnyújtást jelent, beteg embertársain önzetlenül segíthet.
Baján mikor és hol van nyilvános véradás?
Egyrészt a Véradó Állomáson (Bajai Szent Rókus Kórház Diagnosztika épület. 2. emelet), pénteki napokon 8-14 óráig, másrészt minden hónap első kedd délutánján 13-17 óráig a Bácska Kultúrpalotában.
Nagyon köszönöm Harsányiné dr. Fodor Gyöngyi segítségét, támogatását, valamint Fonyódi Ágnes (szerk. az AXIÁL Kft. ügyvezetői asszisztense) szervezésben nyújtott segítségét. Nagyon köszönöm a megjelent véradók önzetlen segítségét, lelkesedését. Remélem, hogy hamarosan megismételhetjük a sikeres véradást az AXIÁL Kft-nél.
Köszönjük az interjút!