Kapcsolat
A legmenőbb hazai vállalkozások között

A legmenőbb hazai vállalkozások között

Gyakori, hogy éves árbevétel alapján rangsorolják a vállalatokat, de a Concorde MB Partners egy új megközelítést hozott be, amely sok szempontból sokkal érdekesebb, mint a hagyományos listák – tudjuk meg a Hvg.hu márc

Azt nézték meg, hogy (a 2015-ös adatok alapján) melyek azok a nem állami többségi tulajdonban lévő, magánszemélyek (de persze nem feltétlenül magyar magánszemélyek) tulajdonában lévő vállalatok, amelyek reális piaci értéke ma a legmagasabb.

Ebből a listából tehát hiányoznak a multik, hiszen ezek anyavállalatok birtokában vannak, és a tőzsdén lévő cégek is, mert ezeknél szórt és változó a tulajdonosi struktúra.

Az ilyen, cégérték alapú rangsor összeállítása nem kis feladat, mert az eredményeket korántsem olyan egyszerű, viszonylag könnyen beszerezhető mutatók határozzák meg, mint a bevétel vagy a profit nagysága. Egy komolyabb cégértékelésnél figyelembe kell venni egyebek mellett az adott iparágra jellemző sajátosságokat és a konkrét piaci környezetet is.

Ilyen például az, hogy mennyire komplex a cég tevékenységi köre, mennyire könnyen másolható a technológiája, van-e saját márkája, átlátható-e a céges szervezete, kevés nagy vevőnek dolgozik vagy változatos, nagy számú az ügyfélköre. Ezeket mind különböző szorzókkal veszik figyelembe az értékeléskor, és a szorzókat sem hasraütésszerűen találják ki, hanem az iparágban végrahajtott konkrét céges adásvételek tapasztalatai alapján.

 

A képen az AXIÁL Kft. bajai, központi telephelyén található Alkatrész Logisztikai Központ és alkatrészüzlet látható

 

Az értékelésnél figyelembe vették a tulajdonosok kapcsolatrendszerét is, ami Magyarországon kulcsfontosságú tényező. A személyhez köthető, beágyazott kapcsolatrendszerrel bíró cégek kevesebbet érnek, mint a könnyen átadható és kiterjedt üzleti kapcsolatokkal rendelkezők, hiszen előbbi esetben egy cégeladáskor a tulajdonossal együtt az üzleti lehetőségek is kikerülnek a cégből.

A felmérésbe azokat a legalább közepes méretű cégeket vették be, amelyek 2015-ös értékcsökkenés és amortizáció értékével korrigált üzemi eredménye (EBITDA-ja) minimum 250 millió forint volt. Emellett a társaságoknak olyan szektorban kellett működniük, ahol nem hitelintézeti, hanem összköltség vagy forgalmi típusú beszámolót nyújtanak be, vagyis a bankok, hitelintézetek és lízingcégek szándékosan kimaradtak a vizsgált körből.

A CMB Partners mintegy 2 ezer ilyen céget talált, de ezeknek csak valamivel több mint fele – összesen 1080 cég – van magyar magánszemélyek tulajdonában.

A Top 100 tagjainak összesített vállalati értéke körülbelül 1500 milliárd forint, így egy átlagos Top 100-as vállalat ma 15,3 milliárd forintot ér. A legértékesebb 123 milliárdot, a 100. helyezett pedig 5,6 milliárdot. Az 50. helyen lévő cég értéke 10,2 milliárd forint, ami arra utal, hogy a lista élén néhány kimagaslóan értékes cég áll, a hátsó felében pedig sokkal több, egymáshoz hasonló értékű társaság.

Na, de nem szaporítjuk tovább a szót, a kilenc legértékesebb hazai cég között szerepel az AXIÁL Kft. is!

 

Forrás: Hvg.hu

Kép: Fekete Gábor, marketingmenedzser/AXIÁL Kft.

 

Elérhető

Kapcsolódó cikkek