CLAAS JAGUAR szenázs felkészítés

SZENÁZSRA FEL!

Javában benne vagyunk a téli nagyjavításokban, hogy gépeink a megfelelő állapotban kezdhessék a szezont. A felkészítés során érdemes – főleg a bonyolultabb, összetett gépek esetében, mint például a CLAAS JAGUAR szecskázó – igénybe venni a szakszerviz segítségét. Ne feledjük a szervizszerelőknek több, azonos típusú gép van a látókörükben, így rengeteg tapasztalatuk van az adott géptípusról. Tudják, hogy melyek azok a kritikus pontok amiket le kell ellenőrizni, és adott üzemóránál fel kell újítani, vagy ki kell cserélni. Ehhez rendelkeznek a megfelelő speciális szerszámokkal és diagnosztikai eszközökkel.

A felkészítés során a gépeket általában a következő, aktuális terménynek megfelelően szereljük át, állítjuk be. Nincs ez másként a CLAAS JAGUAR önjáró szecskázók esetében sem, hiszen az őszi kukorica betakarítást követően tavasszal többnyire fűfélék, illetve lucerna betakarításban kezdik meg a szezont. Cikkünkben sorra vesszük azokat a speciális beállításokat amelyeket a jó minőségű és hatékony szálas anyag szecskázáshoz feltétlenül meg kell tennünk.

 

EGYENLETES ANYAGÁRAM

A behúzó szerkezet a betakarító adaptertől továbbítja a levágott anyagot a szecskázó szerkezethez mindeközben megfelelő mértékben tömöríti is azt. Az alsó behúzó henger alól ki kell szerelni az íves lemezburkolatot. Ez csak kukorica betakarítás során szükséges, hogy megakadályozza azoknak a kukoricaszemeknek a kihullását, amelyek esetleg már a behúzó szerkezetben leválnak a csövekről.

Az alsó és felső behúzó hengereken alap esetben fogazott kopólécek vannak felszerelve. Átlagos fűfélék, lucerna betakarításához ezeket nem kell kicserélni, azonban ha a betakarított anyag nagyon hosszú szálú előfordulhat, hogy a behúzó hengerek feltekerik azt. Ebben az esetben érdemes a fogazott kivitelt a sima kopólécekre cserélni. A felső behúzó henger kopólécei közé műanyag betétek építhetők be, ez fokozza a kődetektor hatékonyságát, így elkerülhető a nagyobb kövek bejutása a szecskázó szerkezetbe.

Az alsó, sima tömörítő henger tisztaságáért egy kaparó, tisztító léc felel, amely letisztítja a hengert a ráragadt anyag, és földmaradványoktól. Nagyon fontos hogy ez a kaparóléc ne legyen elkopva, illetve a hosszfuratok segítségével egészen a hengerhez legyen beállítva. túlzott kopás esetén hiába állítjuk be helyesen, egy lépcső keletkezik a kaparóléc és az állókés tartója között, és ez nagymértékben rontja a megfelelő anyagáramlást.

Nem kizárólag az átszerelés műveletéhez kapcsolódik, de a biztonságos munkavégzés csak kifogástalanul működő kő, és fémdetektorral biztosítható. Ezek működését mindenképp ellenőrizzük le, mivel rendfelszedő adaptert üzemeltetve sokkal nagyobb az idegen anyagok terményáramba jutásának az esélye.

 

SZECSKAMINŐSÉG

Szálas takarmányok betakarítására kizárólag univerzális forgó, és állókések használhatók. Az univerzális forgókéseknek vastagabb az él kiképzése, mint a speciális kukoricás késeknek, ezáltal jobban elviselik az anyagáramba jutó apró kavicsok, kövek hatásait. Az univerzális állókés alakja nem tér el jelentősen a kukorica állókésétől, viszont a felületi edzés kialakítása teljesen más hogy jobban ellenálljon az idegen anyagoknak. Az univerzális késkészlettel lehet kukoricát silózni, természetesen némi üzemanyag fogyasztás többlet ellenében, hiszen a vastagabb él kiképzés nagyobb vágási energia igényt generál.

A szecskázó dob aktívan részt vesz az anyagáram kidobó ventillátorhoz történő továbbításában is. Ezért nagyon fontos hogy az állítható dobfenék a lehető legközelebb legyen a forgókésekhez, így csökkentve a turbulenciát, ami csökkenti az anyagáram sebességét. Ezt a távolságot nem elég egyszer a szezon előtt elvégezni, a forgókések kopásával párhuzamosan a dobfenéktől való távolságuk is nő, ezért időnként a fenéklemez után állítása szükséges.

 

KIFÚVÁSI TELJESÍTMÉNY

Az őszi silózási szezon végeztével a szemroppantót konzerválni szükséges, helyére a fűaknát kell beépíteni szenázs betakarításához. A szemroppantót nem ajánlatos kihúzott állapotban a gépben hagyni szálastakarmány betakarításakor. A roppantó hengerek nagy súlya miatt extrém, pontszerű terhelés hat a hengerek csapágyainak alsó golyójára, mely a rezgés miatt pontszerű sérülést okoz a csapágy külső gyűrűjén.

Az anyagáramlás, és a kifúvási teljesítmény szempontjából nagyon fontos a kidobó ventilátor lapátok állapota, illetve beállítása. A ventilátor lapátot a maximális kidobási teljesítmény érdekében a lehető legközelebb kell állítani a hátfalhoz. Ez szálastakarmány betakarításánál különösen fontos, mert nagy hézag esetén a földes, poros anyag kirakódhat a hátfalra, illetve a kifúvótoronyba.

 

Tippek:

  • A szálastakarmányok szecskázása sokkal jobban igénybe veszi a forgókéseket, és az állókést, ezért sűrűbben köszörüljük a forgókéseket, és végezzünk állókés után állítást.
  • Az alacsony fajlagos energia felhasználás, és a maximális szecskázási teljesítmény feltétele jó anyagáramlás, az egész rendszerben. Szenázs készítésekor különösen ügyeljünk a működő részek beállítására, időszakos után állítására.
  • Ha nem használunk adalékanyagot, a tartályt töltsük meg tiszta vízzel, és a kijuttatott adalékanyag mennyiséget állítsuk maximumra, így szélsőséges körülmények esetén időnként át tudjuk mosatni a szecskázó rendszert.

 

Gönye Richárd

szervizmérnök